Annonce

Annonce

Svar: Sove i egen seng - 13 mdr.


3. januar 2013

Kategori:
Alder:
13 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Bettina

Tak for dit brev og velkommen til :)

Det er rigtig dejligt at du har prioriteret at give din dreng al den tryghed han har vist behov for og det er rigtig dejligt, at du selv har nydt nærheden sammen med ham. Det er kun godt at vise ham, at du er der for ham :)

Det lyder dog som om at din dreng aldrig rigtig har lært at sove for sig selv og at han har det jeg kalder for et søvnassociationsproblem. Det betyder at han er blevet uhensigtsmæssig afhængig af dig for at kunne sove. Han kan ikke sove uden at du er der, har ham i din favn, uden at han kan dufte dig, fornemme dig, mærke dig. Hvis du er der, så sover han godt, men hvis du ikke er der, så kan han ikke sove, så vågner han, søger han dig og falder først i søvn når han atter mærker at du er der.

Det er en god idé at lære ham at falde i søvn med dig på afstand, men det er samtidig en god idé at give ham en substitut for dig. De fleste børn er mellem 12-18 måneder, når de begynder at tage en puttebamse eller putteklud til sig og det vil være en rigtig god idé at du introducerer en sådan nu. Kluden eller bamsen skal han have hos sig når han puttes i vuggestuen og også når du putter ham derhjemme.

Du skriver at han får en aftenflaske og det vil være rigtig godt, at du giver ham kluden sammen med denne. vælg en klud, måske en gammel t-shirt eller lignende, som du har sovet med og som dufter af dig. På den måde får han fornemmelsen af at du stadig er der. Brug den også når du trøster ham, holder ham hos dig osv. så kluden er en fast del af det han forbinder dig med.

Da du er alene med dine børn, så tænker jeg at der må være plads i dobbeltsengen og han kan sove i den ene side og du i den anden. På den måde kan du træne at I kommer mere og mere på afstand af hinanden. En beroligende hånd, så han kan mærke dig, men mindre og mindre behøver være tæt i din favn. Du kan altså godt lade ham sove tæt på dig, men uden at have dig helt tæt på.

Indfør beroligende ord. Det kan være "sshh-sshh" eller "ssåå-ssåå". Det har den fordel at de kan siges på afstand, så du f.eks. om aftnenen, når han er puttet lige kan nøjes med at stikke hovedet ind af døren til ham og sige ...


Annonce

... ordene, han hører at du er der og han sover videre - altså uden at du behøver have fat i ham, røre ved ham.

Du skriver at han om aftenen får bad, derefter leger I og han får sin aftenflaske og når du lægger ham i seng derefter, sover han hurtigt, hvis du er der .. Det lyder som om at flasken gives i stuen og ikke ved hans seng?

Det at skulle sove er jo altid forbundet med adskillelse fra forældrene, så når man vælger at lave halvdelen af ritualet i stuen, så er der en risiko for, at jo din dreng oplever det at skulle være i egen seng og skulle sove, ikke er helt så rart og trygt. I forlader jo det hyggelige, det rare, for at komme i seng og i stedet starter "den forfærdelige" separation.

Du nævner selv den løsning at prøve at putte ham i egen seng og lade ham sove der og det synes jeg umiddelbart er en god idé. Giv ham flasken i sengen, kluden som er introduceret af dig, og lad ham falde i søvn der, hvor du ønsker han skal sove - altså i egen seng :)


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Flasken skal naturligt stille og roligt fjernes. Mælkemængden skal trappes ud og han skal have børstet tænder, så han ikke har mælk i munden lige før han skal sove. Men lige nu er det fint at bruge flasken som "putteredskab" og så få ham trappet ud af den. Flasken er en ligeså dårlig søvnassociation som at ligge i favn og han skal ikke være afhængig af dette ritual :)

Du nævner at du i weekenden ofte skal lægge dig med ham eller gå med ham, for at få ham til at sove. Jeg kommer her til at tænke på, at det er ret vigtigt at du i weekenden sørger for at skabe så fast en dagsrytme som muligt. Det er vigtigt at I står op til samme tid om morgenen (også selvom det kan være dejligt at sove lidt længere) og at han spiser og også puttes til samme tid hver dag. Uanset om det er hverdag eller weekend. Jo mere fast rytme du kan skabe, jo større sandsynlighed er der for at du kan putte ham til hans lure og at han er parat til at sove, når du forsøger:)

Jeg håber at du kan bruge lidt af dette videre - læs også meget gerne min bog "Helens bog om børn og søvn". I den kan du læse om søvnen hos børn netop i 13-14 måneders alderen og også læse om søvnassociationsproblemer :)

Og rigtig god weekend! :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 17 mdr.

Putning - falde i søvn selv

Hej Helen Jeg søger gode råd omkring putning. Vi er i gang med at træne...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning barnevogn

Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...

Læs hele brevet og Helens svar


11. marts 2026 | Sovevaner | 2 år, 9 mdr.

Selvstændighedsalder - 2 år, 9 mdr.

Kære Helen Jeg skriver til dig om noget som er svært for mig, noget jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Et lærkebarn?

Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Efterfødselsreaktion

Både mænd og kvinder kan få en efterfødselsreaktion - i Danmark rammes ca. 10-15% af nybagte mødre af en fødselsdepression, og ca. 7% af mændene får en depression i forbindelse med at blive far. Faktisk mener man at tallet for fædre kan være betydeligt højere, måske endda højere end antallet af kvinder der rammes.

Nogle af symptomerne kan være ens for både mænd og kvinder - begge køn kan f.eks. føle skyld, selvbebrejdelse, håbløshed og en følelse af ikke at være en god nok...

Læs mere i Babylex

Navlestreng

Navlestrengen forbinder dit barn og dig til hinanden, så længe barnet ligger inde i livmoderen. Navlestrengen går fra babys navle til moderkagen, og det via navlestrengen at dit barn får alt det, som barnet har brug for, når det skal vokse og udvikle sig i livmoderen.

Lige efter fødslen vil navlestrengen stadig forbinde dig og dit barn, og navlestrengen fungerer fortsat lidt. Man kan se, at den pulserer, så barnet får den sidste ilt fra moderkagen.

Når moderkagen...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak! Jeg bliver simpelthen nødt til at fortælle dig, hvor stor en omvæltning dit seneste svar har gjort for vores familie.

Med min korte beskrivelse af vores liv, har du simpelthen set noget vi ikke har set; at hele vores dag bare er en lang irettesættelse af vores søn. Vi var simpelthen kommet ind i en skæld-ud-spiral; skæld-ud medfører mere skæld-ud. Vi blev opmærksomme på at vi begge to tog en dyb indånding inden vi gik ind af hoveddøren, for nu vidste vi skulle ind og skælde ud. Frygteligt, at vi ikke har kunne se at det ikke var en umulig unge, men en umulig måde at tackle ham på!

Så vi besluttede i samme øjeblik vi læste dit brev at vi kun ville snakke med vores søn og slet ikke skælde ud. Selvom det kræver lidt tålmodighed, så er det bare helt vildt hvad det har gjort. Han har simpelthen været så sød og vi har hygget os så meget de seneste dage. Han er selvfølgelig ikke et dydsmønster:-) men måden vi tackler det på nu er, gør at konflikten er lynhurtigt overstået og der bliver færre af dem.

Vi er jo i virkeligheden en familie med stort overskud, med et nært og følsomt forhold til vores drenge. Vi er bare kørt ud af et helt forkert spor og det var dig der skulle åbne vores øjne.

Tusind tak, Helen! Også en hilsen fra min mand, som iøvrigt sidder med tårer i øjnene hver gang han læser svar fra dig :-)

Med venlig hilsen
En familie på fire


Annonce