Brev:
Kost til min datter på 9 mdr

Hej
Jeg har en datter på 9 måneder. Jeg er bange for at hun er ved at blive lidt en kræsenpind, hvilket jeg er meget ked af, da jeg virkelig har forsøgt at give hende varieret kost og gode smagsoplevelser. Jeg er desuden i tvivl om, hvorvidt hun i det hele taget spiser og drikker nok.
På en normal dag ser hendes kost således ud:
Jeg ammer hende stadig om morgenen når hun vågner ved 7-tiden. Ved 9-tiden får hun en portion havregryn kogt på modermælkserstatning og med smørklat. Det elsker hun og spiser godt. Desuden smager hun ofte det jeg får, f.eks cornflakes eller lidt brød med ost.
Til frokost har jeg forsøgt med rugbrødshapsere med diverse pålæg, men hun gider dem simpelthen ikke. Måske spiser hun 4-5 hapsere hvis der er fiskefrikadelle på, men ellers snerpes munden i. Derfor er jeg begyndt at give hende en portion A38 med smuldret rugbrød(bondebrød) og frugtmos. Det spiser hun nogenlunde af, dog ikke de store portioner. Hertil får hun et glad modermælkserstatning.
Til aften får hun grøntsager. Vi startede med at blende dem da hun var lille, og har ...
... siden forsøgt at lave konsistensen grovere, men så spiser hun næsten ingenting. Blender vi der imod, spiser hun gerne en god portion. Vi laver ofte mosen af kartoffel, gulerod, knoldselleri, majs, broccoli og kylling. Hertil får hun også modermælkserstatning at drikke.
Inden sengetid får hun 200 ml. majsvælling.
Jeg ved at hun "burde" få noget om eftermiddagen også, men jeg oplever at hun så slet ikke kan spise til aften, så det har vi droppet. Nogle gange får hun dog et stykke æble eller agurk at snaske i.
Hun elsker at spise selv og vil helst det hele tiden, hvilket hun også tit får lov til. Men der kommer jo mest på bordet og gulvet, ikke så meget i munden! Og hun bliver vred hvis vi forsøger at fodre hende imens.
Ja, det var en lang smøre, men dét jeg gerne vil vide er:
Er hendes kost god nok? Har du forslag til hvordan man undgår hun bliver mere kræsen og tør spise og smage flere ting? Har du forslag til andre ting vi kunne prøve og hvordan vi vænner hende til mere grov kost - altså undgår blenderen?
På forhånd mange tak!
Med venlig hilsen
Rikke
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?
En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby
Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
15. oktober 2026 | Udvikling | 8 mdr.
Hej Helen. Jeg vil høre dig, om du kan vurdere hvorvidt der er behov for at...
1. oktober 2026 | Amning | 11 mdr.
Hej Helen Vi er nu ved at være rimeligt frustrerede - og føler os ærligt...
23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...
19. september 2026 | Amning | 11 mdr.
Hej Helen Beklager skriveriet. Men jeg vil lige uddybe lidt, da jeg...
18. september 2026 | Amning | 10 mdr.
Hej Helen Nu er vi i gang med lillebrors nedtrapning af bryst. Som du...
Viden om børn:
Lattergas ved fødsel
Lattergas er en blanding af ilt og kvælstofilte, som man indånder gennem en maske.
Lattergas bruges som smertestillende og er et tilbud til kvinder, der er i fødsel. Jordmoderen vejleder kvinden i, hvordan masken bruges - lattergas virker bedst, hvis du trækker vejret i masken, når du mærker, at der er en ve på vej, og så lægger masken fra dig igen, når veen klinger af.
Lattergas virker på den måde, at kvinden mærker smerten, men ikke lader sig gå på af den, og den...
Fennikel, Fennikelte og børn
Fra 6 mdr´s alderen må dit barn få stort set alle slags grøntsager. Du bør dog være opmærksom på bl.a. fennikel, som indeholder nitrat, og som derfor ikke bør udgøre mere end 1/10 af portionen. Alternativt bør det kun gives med 14 dages mellemrum.
Nitrat omdannes let til nitrit. Nitrit i stor mængde giver opkastninger og blåfavning af huden, fordi det reagerer med blodets hæmoglobin, så det ikke kan binde sig og transportere ilt rundt i kroppen.
Det anbefales...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Allerførst: Endnu en gang bøjer vi os i støvet for dig og din fantastiske rådgivning! Du skrev, at vi nok hellere måtte se at få den der natflaske sendt på pension - trods vores ængstelse ved at røre ved barnets vaner. Det tog.... 3 minutter, og hvis vores dreng kunne tale, ville han sige: "Tusind tak, Helen, fordi du fik far og mor til at smide den der elendige flaske ud, for det er meget hyggeligere at sidde på skødet og fedte med en banan og få en nat-historie". Bagefter lægger han sig ned og sover fuldstændigt som vanligt. Det er jo top!!!
Mor til Jens på 13 måneder









