Annonce

Annonce

Svar: Hjælp til døgnrytme


2. januar 2013

Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Martha

Tak for dit brev og velkommen til :)

Det lyder som om at det går godt hos jer :) Det lyder som om at lillepigen trives og har det godt, hun er kommet godt igang med skemaden, amningen fungerer fint og det er super. Det lyder dog også som en god idé at du nu forsøger at skabe lidt mere fast rytme, så hun får mere og mere skemad og så amningen stille og roligt sættes ned. Lige nu skal hun dog stadig ammes mange gange, for også at få sit behov for væske stillet, men antallet af amninger skrues mere og mere ned. Det vil således være passende at du ammer 6 gange dagligt nu og giver skemad 3 gange dagligt, gerne med lidt mellemmåltider ved siden af ...

Nu hvor hun er 6 måneder er det rigtig fint at begynde med lidt grovere grødtyper som havregrød eller øllebrød - som jeg kan se at du også netop er begyndt på. Derudover må hun få alle slags grøntsager og det er vigtigt at du forsøger at variere hendes indtag, så hun får så meget forskelligt som muligt. Tag gerne udgangspunkt i jeres mad, så hun får nogle af de samme grøntsager som I spiser :)

Hun skal også i gang med kød og fisk i sin grøntsagsmos, ligesom hun meget gerne må begynde at få lidt mad i hånden at gumle på selv. Det kan være lidt ristede rugbrødsbjælker eller lidt bløde frugtbåde, som hun kan sidde og gumle på, opbløde med spyt, snaske og sutte sig igennem :)

En plan for dagen, lavet ud fra dine angivne tider, kan se således ud:

Tidlig morgen 05/06: Ammes og sover lidt videre i mors seng

Morgen 7.30-8: Havregrød, vand af kop.

Formiddag 9: Frugtmos (jerntilskud), frisk frugt i hånden at sutte på, vand af kop.

Ammes og puttes til formiddagslur kl ...


Annonce

... 9.30-10 som nu

Frokost 11.30-12: Grøntsagsmos og der begyndes med kød eller fisk i mosen, suppleres med ristede rugbrødsbjælker, agurk eller lignende i hånden at gumle på selv, vand af kop.

Ammes og puttes til middagslur ca 13.30 som nu

Eftermiddag 16: tilbydes evt lidt frugtmos, frisk frugt i hånden at sutte på, vand af kop

Ammes ofte også her og powernapper

Aften 18.30: Grøntsagsmos og der begyndes med kød eller fisk, supplere med agurk, rugbrødsbjælker eller lignende i hånden at gumle på selv, vand af kop.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Ammes og puttes til natten mellem 21-22 - tidspunktet afhænger af hvorvidt hun har sovet 2 eller 3 lure og hvad tid den 3. lur ligger på.

Først på natten: Ammes x 1 og sover herefter uden yderligere mælk til næste morgen tidlig.

Som du kan se i denne plan, så indgår der nu flere måltider dagligt. Det er vigtigt at du holder mængden af skemad nede, så hun ikke får for meget mad og hård mave, ikke indtager mælk nok osv. Det er bedre at du giver hende f.eks. ½-¾ dl grød eller mos og giver hende dette 3 gange dagligt, end at du giver hende 1-1 ½ dl skemad på en gang.

Læg også mærke til at hun nu skal have skemad, når hun vågner - og ikke ammes. Hun får skemad først, vand af kop og så amning inden hun skal sove. På den måde adskilles skemad og mælk og det giver god plads i maven til begge dele samtidig med at hun stadig får mælk som en naturlig del af sit putteritual.

Jeg vil anbefale dig at du køber min bog "Helens bog om børn og mad". I den finder du opskrifter, dagsplaner og jeg guider dig gennem måned for måned, så I stille og roligt kommer igang med skemad og familiemad :)

Fortsat god appetit! :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan siger du farvel til røde babynumser

Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling

Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sygt barn

Det er altid svært at vurdere hvad et lille barn fejler, og er du i tvivl er det altid en god idé at kontakte lægen. Hellere en gang for meget end en gang for lidt.

De mest almindelige sygdomme hos børn er: Forkølelse, øjenbetændelse, mellemørebetændelse, lungebetændelse, maveinfektioner og skoldkopper.

Symptomerne er ofte: Manglende appetit, ondt i maven, opkastning og diarré samt feber.

Hvis det bliver nødvendigt at indlægge barent på sygehus er...

Læs mere i Babylex

Bad, de første gange

Det spæde barn kan komme i bad ret hurtigt efter fødslen og ofte beder mange om at få hjælp til det første bad, imens man endnu er på barselsafsnittet.

Når I beslutter jer for at bade jeres barn, så er det rigtig godt at have nogle faste rutiner:

- Et babybadekar er en god idé, nogen vælger også at bruge en speciel babyspand. Det vigtigste er at karret er afgrænset i størrelsen, det giver barnet lidt tryghed.

- Det er en god idé at tilbyde barnet...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for dine altid venlige svar - de giver os noget at tænke over - og lidt ro til det bekymrede moderhjerte ...

Mor til Magnus 15 måneder


Annonce