Annonce

Annonce

Brev:

Søvn i egen seng


28. november 2012

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Søvn i egen seng

Kære Helen,

Tak for en god hjemmeside og nogle gode bøger, jeg har tit søgt råd og vejledning i dine svar til andre mødre og bruger med stor fornøjelse din bog om Børn og Mad. Nu er jeg dog selv kommet i en situation, hvor jeg godt kunne bruge et lidt mere skræddersyet svar til min lille dreng :-)

Jeg har en lille dreng på 8½ måned som trives rigtig fint. Han spiser godt, vokser som han skal, møver rundt og forsøger at kravle og er glad og nysgerrig.

Vi har tidligere haft en del søvnudfordringer. Ind til for nyligt sov han max 2-2½ ad gangen men det ændrede sig på magisk vis, da jeg stoppede med at amme. Ammestoppet kom naturligt og uden videre problemer. Nu får han en flaske Allomin 2 når han puttes omkring kl. 20.30 og igen en flaske omkring kl. 00.00-01.00 stykker, hvorefter han sover til kl. 07.00 eller 08.00, hvis ikke vi vækker ham, men da han skal starte i dagpleje i næste uge, er vi begyndt at vække ham lidt tidligere, for at få en mere fast rytme inden.

Han sover for tiden i vores seng. Årsagen skyldes at han på et tidspunkt ikke var til at få tilbage i egen seng, når først han var ammet, og jeg kunne forsøge i 1½-2½ time uden. Det blev for hårdt og vi ...


Annonce

... var nervøse for at få vendt op og ned på dag og nat. Vi prioriterede derfor at både ham og jeg fik mere søvn, hvis han kom over til os i vores seng, og det fungere også ok, især efter at han er begyndt at sove længere stræk. Han kan stadig godt vågne en gang imellem og holde en lille fest eller ligge og nulre mor eller far i ansigtet, men falder som regel i søvn igen.

Han har pt lidt separationsangst. Det er ikke voldsomt, men når han er træt bliver han ked af det, når mor eller far forlader rummet. Endvidere skal jeg til at køre ham ind i dagpleje fra i næste uge (starten af december).

Jeg vil gerne have ham tilbage i sin egen seng og på sigt ind på sit eget værelse, men vil heller ikke give ham "flere projekter" end han kan magte. Da han starter dagpleje i næste uge tænker jeg, at det måske kan være for overvældende at begynde at vænne ham til egen seng samtidig? Hvordan griber vi det an, og hvornår bør vi begynde?

Et tillægsspørgsmål vedr. dagpleje. Vi har fri mellem jul og nytår, men bør vi sende ham i dagpleje et par dage, hvis muligt, nu hvor det er så nyt for ham, eller er det ok at have ham hjemme til han skal starte igen d. 2 januar?

Venlig hilsen
Stine

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Mødregruppe

De fleste kommuner tilbyder nybagte mødre at komme i en mødregruppe, som oftest vil bestå af 5-8 mødre, som har barn i nogenlunde samme alder.

Sundhedsplejersken spørger, om man er interesseret i at være med i en mødregruppe og sender så invitationer ud til første gang, man mødes. Nogle gange mødes man første gang privat hos en af mødrene, andre gange mødes man i et lokale, som sundhedsplejersken bruger til formålet.

Det kan være en stor glæde at mødes med andre...

Læs mere i Babylex

Naturlægemidler - børn

Naturlægemidler er en særlig gruppe lægemidler, der ofte indeholder tørrede planter, plantedele, eller udtræk af planter.

Naturlægemidler er frihandelslægemidler, hvilket betyder, at de ikke behøver blive solgt på et apotek. Læge og apotek behøver således ikke at være involveret i behandlingen, og derfor kan naturlægemidler kun godkendes til behandling af "lettere sygdomme".

Naturlægemidler anbefales ikke til børn under 2 år uden lægens anvisning....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Tusinde tak for dit fantastiske svar til vores lille familie sidst. Det hjalp virkelig på natten at give ham en fast rytme i dagstimerne.

Tak fra Hannibals mor


Annonce