Annonce

Annonce

Brev:

Sove på maven


25. november 2012

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Sove på maven

Kære Helen.

Min lille søn på 6 måneder er utrolig glad for at ligge på maven. Han vender sig øjeblikkeligt og nærmest pr. automatik fra ryg til mave, når han bliver lagt ex. på legetæppet (og ak puslebordet mm), og vil helst ligge på maven og lege. Han vender sig imidlertid aldrig selv fra mave til ryg, og ser meget mystificeret ud når jeg prøver at få ham til at trille.

Det virker som om at han har fået en rigtig stærk ryg, for det går rigtig fint med at tage tilløb til at kravle :-)

Problemet er at han er begyndt at vende sig om på maven i sengen. Det begyndte med at han vendte sig om når han vågnede, men på trods af at jeg checker ham jævnligt, når han sover om dagen, så har jeg et par gange fundet ham ...


Annonce

... sovende på maven (med hovedet drejet til siden)! Jeg blev meget forskrækket, da det - så vidt jeg kan læse mig til - er farligt for ham at sove på maven, når han ikke selv kan vende sig fra mave til ryg endnu.

Vi sover meget uroligt, da vi er bange for at vores søn skal vende sig i løbet af natten - og vi er derfor hele tiden oppe og checke ham. Desværre er det også lykkedes ham at vende sig om i løbet af natten, for vi kan jo ikke være vågne hele natten :-(

Er det farligt for vores søn at sove på maven? Må han sove på siden (for det kan han godt lide - lige nu vender vi ham om på ryggen)? Kan vi gøre noget ud over at checke ham hele tiden og øve "trille-fra-mave-til-ryg"?

De bedste hilsner fra
den bekymrede

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Autostol

Til transport i bil skal barnet sidde i en godkendt autostol. Det lille barn skal helst sidde fastspændt med ryggen mod kørselsretningen.

Autostole skal være godkendt efter ECE (R)-44-03 eller 44-04. Der skal være et E-mærke på stolen, og den lange talrække under eller efter E-mærket skal starte med enten 03 eller 04.

For fastmonterede autostole hedder godkendelsen ECE (R) 44-05.

Autostole med andre mærkninger skal også være E-mærket, for at de er...

Læs mere i Babylex

Rødbede

Fra 6 mdr´s alderen kan du godt begynde at give dit barn rødbede, hvilket mange børn elsker og de kan give mosen en meget flot farve. Rødbeder kan også bages i ovnen sammen med andre rodfrugter.

Du skal dog være opmærksom på at rødbeder indeholder nitrat og derfor kun bør udgøre 1/10 af den portion mos, som barnet spiser. Alternativt bør de kun gives med ca 14 dages mellemrum.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusinde tak for dit svar på mit sidste brev vedrørende min dreng. Det varmede at blive mødt med forståelse og indsigt – i forhold til lige netop den problematik vi var i på daværende tidspunkt.

Venlig hilsen
Mor til dreng på 3 år


Annonce