Annonce

Annonce

Brev:

Uden ritualer - dermed bisse?


7. september 2004

Kategori:
Alder:
12 mdr.

Uden ritualer - dermed bisse?

Hej Helen

Jeg synes opdragelse og selvstændighedsalder er et meget spændende emne og har derfor spekuleret over en ting, som jeg håber du kan hjælpe mig med.

Flere af mine veninder er typer der ikke trives med rytme og ritualer og de har derfor taget deres børn med ud alle steder, lagt dem i seng når de var trætte og givet dem mad, når de var sultne, ikke på et bestemt tidspunkt.. Disse børn kan sove hvor som helst og har i det hele taget været nemme det første års tid. (Om det så er fordi de har arvet deres forældres temperament eller fordi de altid har haft det sådan ved jeg ikke...?)

Men nu viser det sig i begge tilfælde at ungerne er nogle værre bisser :-) Den ene smider tunge klodser og når mor bliver sur smider han dem i hovedet på hende og griner. Begge bider meget og er i det hele taget meget selvsikre og charmerende, men altså også en ordentlig håndfuld.

Min veninde med drengen med klodserne aner ikke hvad hun skal stille op, har prøvet at skælde ud, sætte ham ind på værelset osv, men han griner bare.

Min dreng (og de andre jeg kender som alle har ...


Annonce

... rimlig faste rutiner, mad på samme tider, sover på samme tider og i sengen osv) kunne aldrig finde på disse ting.

Nu er det selvfølgelig meget med temperament - min dreng er lidt forsigtig, lidt genert og meget kærlig, hvor mine veninders drenge er "fuld-fart-derudaf-har-ikke-tid-til-kram" drenge.

Men hvor meget kan rutiner/mangel på samme betyde for opførslen? (drengene er omkring 10-15 mdr) De har alle kærlige forældre, så der mangler ikke noget der...

Jeg har netop læst den bog du har anbefalet - Ka' selv vil selv..." og den er super god synes jeg, omend lidt tung i nogle af kapitlerne. Min mand har også læst den og syntes at de kapitler er spændende, som jeg syntes var kedelige :-) Men jeg vil gerne slutte mig til din anbefaling - der er nogle super gode værktøjer i som helt klart virker hos os (når drengen kaster sig skrigende bagover i vrede) og den har hjulpet mig til at forstå, hvorfor det er at han reagerer som han gør. Og så er det altid nemmere at se det "oppefra" istedet for at lade sig suge med ind i "problemet".

Så tak for det!

Med venlig hilsen I

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Uro ved aftenputning - 13 mdr.

Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Brystbetændelse

I daglig tale bruges betegnelsen brystbetændelse om to tilstande i brystet - det der egentlig er tilstoppede mælkegange, som er en ikkeinfektiøs tilstand i brystet og så en infektiøs brystbetændelse.

Tilstoppede mælkegange opstår ofte fordi amninger springes over eller fordi barnet ikke har fået "tømt" brystet tilstrækkeligt, måske fordi barnet dier med forkert teknik.

Infektiøs brystbetændelse opstår ofte, fordi det er gået hul på brystvorten, hvorved der er...

Læs mere i Babylex

Ekstra væske baby

Børn, der får flaske, kan i visse perioder have behov for at få ekstra væske. Det kan være ved sygdom med feber, eller i særligt varme sommerperioder.

Nogle gange vil barnet vise behov for en ekstra flaske mælk, og det er helt fint. Børn der får flaske skal have lov til at selvregulere deres behov. Men andre gange vil det være fint at tilbyde væsken som vand. De første 4 mdr. skal vandet koges. Derefter kan barnet få vand fra hanen, med mindre man har privat vandboring.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusinde tak for dine fantastiske sider - det er dejligt at kunne skrive til dig, når man bor i Italien hvor der ikke findes sundhedsplejerske ;o)

Kærlig hilsner
Tanya fra Italien


Annonce