Annonce

Annonce

Svar: Dagsplan 6 mdr


7. november 2012

Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære lidt trætte mor :)

Tak for dit brev .. måske skulle du få familien til at sende mine bøger over til dig, så du har glæde af dem, netop fordi I nu bor uden for Danmarks grænser ...:)

Nu hvor din dreng bliver 6 måneder, så vil det være rigtig godt at øge hans indtag af skemad og begynde med flere typer grød og grøntsagsmos. Han må f.eks. meget gerne begynde med de grovere grødtyper som havregrød og øllebrød, han må gerne begynde at få mad i hånden som han selv kan sidde og gumle på. Han må også meget gerne få grøntsagsmos, der tager udgangspunkt i de grøntsager I andre spiser og han skal stille og roligt igang med kød og fisk i grøntsagsmosen.

Grøntsagsmos kan du fra 6 månedersalderen lave af alle grøntsager: Gulerod, squash, blomkål, broccoli, pastinak, persillerod, løg, jordskokker, kålrabi, hvidkål, peberfrugt, skorzonerrødder, spidskål, rosenkål, savoykål, ærter, majs, grønne bønner, grønkål, porrer, tomater (uden skræl), avokado osv. Også f.eks. græskar kan bruges og rodfrugter med smag er ofte et hit.

Visse grøntsager som f.eks. selleri, spinat, rødbede og fennikel indeholder nitrat. Han må meget gerne få det, men i små mængder. Det bør ikke udgøre mere end 1/10 af portionen ellers skal det gives med 14 dages mellemrum.

Det er en god idé at forsøge at skabe en rytme, hvor han får skemad, når han vågner og stadig ammes inden han skal sove. Det vil være en rigtig god idé at du holder mængden af skemad nede, så han har plads i maven til både skemad og mælk - det vil sige at det er bedre at du giver ham f.eks. ½-¾ dl grød eller mos, vand af kop og så ammer ham inden lur - i stedet for at han f.eks. spiser 1-1½ dl skemad og han så afviser brystet eller ikke drikker mælk nok hos dig. Det er vigtigt for at han begynder at kunne sove et lidt længere søvnstræk om natten, at han får både mad og mælk nok hele dagen igennem.

Det vil være rigtig fint at tilbyde ham 3 måltider skemad dagligt og det vil også være rigtig godt at give lidt frugt som mellemmåltider.

Mit forslag til en dagsplan, lavet ud fra dine angivne tider, kan se således ud:

Tidlig morgen 05/06: Ammes i mors seng og sover videre hos dig.

Morgen 7: Grød og tilbydes nu lidt havregrød eller lignende, vand af kop.

Formiddag 8.30: Frugtmos (jerntilskud anbefales i DK), frisk frugt i håndenn at gumle på selv, vand af ...


Annonce

... kop.

Ammes og puttes til formiddagslur ca kl 9 som nu

Frokost 11: Grøntsagsmos og stille og roligt skal du så begynde med lidt kød eller fisk i mosen. Suppleres med ristede rugbrødsbjælker eller andre lidt hårde brødskorper, agurk eller lignende, som han selv kan gumle på. Vand af kop.

Ammes og puttes til middagslur ca kl 13

Eftermiddag 15-16: Tilbydes lidt frugtmos, frisk frugt i hånden og ammes også ofte om eftermiddagen

Powernapper evt - det kommer helt an på hvor lang en middagslur han tager og hvor tidligt eller sent den ligger

Aften 17.30-18: Grøntsagsmos og der begyndes med kød eller fisk i mosen, suppleres igen med brødskorper, agurk eller lignende i hånden at gumle på selv. Vand af kop.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Ammes og puttes til natten 19.30-20

Sen aften 23-24: Ammes rigtig godt, gerne fra begge bryster. Du kan også gøre det, du gør lige nu, at du ammer ham to gange i løbet af aftenen - det er helt fint.

Midt nat 03: Denne amning skal I stille og roligt arbejde på at trappe ud, så han kan undvære brystet midt nat. At sove igennem, når man er 6 måneder vil være at sove 5-6 timer uden at få mælk ... F.eks. fra kl 23.30 til 05/06 ...

Han kan sidde i høj stol, når du giver ham skemad. Når han sidder er det kortvarigt og når han begynder at falde forover eller til siden, så er det fordi han er træt i ryggen og har brug for at komme ned på gulvet, og hvile sig igen.

Han må også gerne sidde i sin barnevogn - igen, når han falder til siden, så er han træt i ryggen. Er der ryglæn i barnevognen? Så skal du i givet fald bruge det. Så kan han ligge sig tilbage og hvile sig, når han har brug for det og han kan trække sig op at sidde, når han har styrke til det og lyst til det.

Han skal have sele på i sin barnevogn og bør derfor ikke ligge på maven i barnevognen. Han er en stor og stærk dreng nu og det er for farligt, hvis han triller ud af vognen - han kan pludselig trække sig op ved barnevognens kant eller et andet barn kan tage fat i vognen side, så den vipper - så der skal sele på nu :)

Han er for lille til at du kan begynde at rykke en masse på hans rytme. Det er dog meget sandsynligt at rytmen ændrer sig lidt i takt med at han begynder at spise mere skemad, sove lidt mere rytmisk dagen igennem osv. så på den måde arbejder tiden også for jer ...:)

Håber du kan bruge dette videre, fortsat held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Omsorgsdage

Omsorgsdage er dage, hvor du med fuld løn kan holde fri sammen med dit barn.

Er du offentligt ansat, og er du blevet forælder efter den 1. oktober 2005, har du ret til 2 årlige omsorgsdage per barn. Retten gælder fra og med fødselsåret og til og med det år, hvor barnet fylder 7 år.

Hvis du er ansat i en privat virksomhed, vil det fremgå af din overenskomst, kontrakt eller lignende, om du har ret til omsorgsdage.

Læs mere i Babylex

Lattergas ved fødsel

Lattergas er en blanding af ilt og kvælstofilte, som man indånder gennem en maske.

Lattergas bruges som smertestillende og er et tilbud til kvinder, der er i fødsel. Jordmoderen vejleder kvinden i, hvordan masken bruges - lattergas virker bedst, hvis du trækker vejret i masken, når du mærker, at der er en ve på vej, og så lægger masken fra dig igen, når veen klinger af.

Lattergas virker på den måde, at kvinden mærker smerten, men ikke lader sig gå på af den, og den...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Jeg er meget imponeret over din indsats og dit engagement på netsundhedsplejerske.dk. Du formår at være omsorgsfuld og nærværende på skrift og du er utrolig tålmodig i dine svar til alle slags bekymrede mødre. Du udviser stor viden, erfaring og faglighed samtidig med, du respekterer den enkelte familie og moderens unikke viden om eget barn.

Dine fremragende svar bærer tydeligt præg af dit anerkendende børnesyn med fokus på det lille, kompetente barn. Jeg har haft stor glæde af dine mange svar. Tak for hjælpen!

Venlig Hilsen Mira

P.S. Tak for bogen "Du bliver en skøn mor". Jeg føler mig som en skøn mor når jeg læser i den...!


Annonce