Annonce

Annonce

Svar: Urolig aftensøvn


2. november 2012

Kategori:
Alder:
15 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Karlas mor og far

Tak for jeres brev :) Jeg vil meget gerne dele lidt tanker med jer :)

Karla har en alder nu, hvor hun begynder at få lidt bevidsthed om at I er der, selvom hun ikke kan se jer - hun ligger aldersmæssigt lige på grænsen, ofte begynder børn at få denne bevidsthed omkring 16 måneders alderen. Og det betyder at hun lige nu godt kan søge jer lidt ekstra, for at være sikker på at I ikke forsvinder - og af den grund godt kan have ekstra stort behov for at holde i hånden, når hun skal sove.

Samtidig betyder det dog også at I jo godt kan arbejde lidt på at hun lærer at sove uden at I behøver være der hele tiden - netop fordi hun begynder at forstå at I er i stuen, når hun er på værelset og at hun kan kalde på jer, hvis hun har brug for jer.

Og jeg tænker i den forbindelse at hun vil have rigtig meget glæde af at få noget andet at holde i - i stedet for mors hånd. Derfor vil jeg foreslå at I, når I putter hende, nu introducerer en puttebamse. De fleste børn er mellem 12-18 måneder gamle, når de begynder at tage en bamse til sig og fordelen er at hun på sigt selv vil kunne styre behovet for den. Hun kan selv bestemme om hun vil holde den, nusse næse, kramme eller hvad hun har brug for - hun kan ikke styre din hånd og dig, men bamsen kan være der hele tiden, når hun har brug for den. Og den kan følge hende, uanset om hun skal sove hjemme, sove hos bedsteforældre, i vuggestue, dagpleje eller hvor hun nu sover - og uanset om det er far eller mor der putter.

Jeg vil også foreslå jer at I begynder at læse en godnathistorie. Hun skal ligge i sin seng, lytte til det I læser og fordelen ved dette er at I jo er nødt til at have jeres hænder, for at kunne bladre side. Hun er derfor nødt til at slippe mors hånd, så mor kan bladre og det kan være lettere at acceptere at slippe hånden, når det skyldes bogen, end at slippe hånden, fordi man ikke vil holde i hånd ... Og samtidig med at I så forsøger at lære hende at sove uden mors hånd, så skal bamsen ind i stedet "du kan holde bamse her, mor skal lige have sin hånd og skifte side" eller lignende og på den måde får I hende stille og roligt væk fra den vane :)

Og ja, flasken med vælling skal stille og roligt væk. Trap den ud, så hun får mindre og mindre og erstat til sidst med en kop lun mælk og senere bare en kop vand. Det er generelt en god idé at hun får mælk først - f.eks. sammen med en godnatgrød eller en banan - og så får børstet tænder bagefter og derefter puttes. Det er ikke ...


Annonce

... godt for hendes tænder at få mælk lige inden hun sover.

Med hensyn til hendes opvågninger i løbet af aftenen, så kan det nogle gange hjælpe at indføre et aftenbad og først derefter putte hende - men det lyder hos jer, som om at hun er rigtig træt om aftenen og at hun har brug for at blive puttet tidligt. Så det skal hun naturligvis have lov til.

Det kan også handle om at hun jo er afhængig af mors hånd og ekstra nærhed lige nu, netop fordi der udviklingsmæssigt sker så meget - og her er det som sagt vigtigt at forsøge at erstatte med f.eks. en bamse, der på sigt kan fungerer som substitut for jer.

Det kan handle om behov for lidt ekstra mad eller drikke, som I også er opmærksomme på og nogle gange kan det være en idé at give barnet en drypfri kop med vand i sengen, som hun så selv kan tage lidt af, hvis hun vågner og netop er tørstig. Vælling er som udgangspunkt det samme som en tynd grød og burde ikke påvirke søvnen negativt - men en afhængighed af flaske kan påvirke søvnen og være en uhensigtsmæssig søvnassciation.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Og så kan det naturligvis også spille ind, hvis hun er ved at få kindtænder, er forkølet, har ondt i ørerne eller lignende. Eller hvis der sker ændringer i jeres eller hendes hverdag i øjeblikket - indkøring i institution, flytning, stemningen hjemme osv. Det hele kan påvirke, give ekstra drømme aktivitet og dermed ekstra uro under søvn og også gråd under søvn.

Det er godt at holde fast i at hun så vidt muligt falder i søvn i sin egen seng, så hun forbinder sin seng med stedet, hvor hun sover. Hvis hun så vågner og søger jer sen aften eller i løbet af natten, så kan I i første omgang forsøge at få hende videre i søvnen i egen seng. Hvis hun tydeligvis ikke kan dette og har brug for jeres tryghed og brug for at mærke jer, så kan I tage hende ind til jer - men når hun så sover godt igen og I synes at pladsen er ved at være for trang, så flyt hende tilbage til hendes egen seng igen. Det kan ofte have den effekt at hun oplever både at falde i søvn i sin egen seng og også oplever at vågne i egen seng om morgenen. Hun erindrer ikke at hun har været omkring jer om natten og på sigt kan det derfor gøre det lettere at få hende til at sove hele natten igennem i egen seng :)

Om det er bedst at far eller mor er på banen om aftenen eller om I skal skiftes er der ingen faste regler om, - her er I nødt til at forsøge jer frem og se, hvad der kan fungere bedst hos jer :)

Håber mine tanker hjælper videre på vej, fortsat held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Vil ikke sove lur i barnevognen længere

Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...

Læs hele brevet og Helens svar


28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.

Søvnunderskud og lange putninger

Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...

Læs hele brevet og Helens svar


24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.

8 måneder og korte lure

Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...

Læs hele brevet og Helens svar


16. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.

Mælk om natten - 12 mdr.

Hej Helen Min søn er netop fyldt 1 år, og i den forbindelse havde vi tænkt...

Læs hele brevet og Helens svar


9. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.

Korte lure - 12 mdr.

Hej Helen Vil hører hvad du tænker om min søns lurer og om der skal gøres...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fiskeolie og børn

Fiskeolie eller det der også hedder Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk. De er livsnødvendige for os mennesker, både for børn der skal vokse og udvikle sig og for ældre der skal "vedligeholdes". Derfor skal der være omega-3 fedtsyrer tilstede i vores kost.

Fødevarestyrelsen anbefaler, at du selv spiser og også giver dit barn fisk 2 gange om ugen som hovedmåltid. Derudover næsten hver dag som pålæg til frokost.

Det er vigtigt at variere...

Læs mere i Babylex

Klip i mellemkødet (Episiotomi)

I forbindelse med en fødsel kan det være nødvendigt at klippe kvinden i mellemkødet så barnet bedre kan komme ud. Dette kaldes en episiotomi og jordemoderen klipper i det stykke der er mellem skeden og endetarmsåbningen. Man kan også briste spontant.

Uanset om man brister eller bliver klippet, så vil man blive syet sammen, for at såret gror rigtig sammen igen.

Det er altid vigtigt at skylle såret efter hvert toiletbesøg den første tid efter fødslen, for at undgå...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Min mand og jeg har så ofte talt om, at vi burde skrive til dig og fortælle, hvor fantastisk din brevkasse er.
Vi har aldrig selv skrevet til dig, men har fundet svar på så mange spørgsmål via dine svar til andre i lignende situationer.

Jeg beundrer dine evne til at formidle, og jeg elsker din tilgang til børn og forældre og alle de ting man sammen kommer igennem!
Dine svar stemmer så utrolig fint overens med præcis den måde, vi forsøger at være forældre på. Som førstegangs-forældre betyder det helt utrolig meget, at finde opbakning et sted man har tillid til og kan identificere sig med. Og det kan vi hos dig!

Det er så rart at have dine ord med i bagagen, hvis noget er svært eller andre synes, vi f.eks. burde skælde ud, når vores søn et par gange har haft det, du beskriver som fortvivlelses-anfald - er det så rart at kunne sige, at vi ikke er de eneste, der mener, det skal tackles helt anderledes.

Så kære Helen, tusind tak for dine altid inspirerende og varme svar - Tak for dig! Det er fantastisk at kunne søge råd og vejledning på alle tider af døgnet i din brevkasse!

De varmeste hilsner med ønsket om en rigtig god dag - uden tvivl også fra min mand.

Familien S


Annonce