Annonce

Annonce

Svar: Længere formiddagslur end middagslur


15. oktober 2012

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Rikke

Tak for dit brev :)

De fleste børn vil i 7 måneders alderen have brug for at sove ca 14½ time i døgnet. Nogle sover lidt mere, andre lidt mindre, det er et gennemsnit. Det vil ofte være sådan at barnet sover ca 3 ½ time i løbet af dagen fordelt på 2 lure og sover ca 11 timer om natten.

Du har ret i at døgnet ofte fungerer bedst, hvis barnet sover kort formiddagslur og længere middagslur. Det gør netop ofte at eftermiddagen ikke bliver for lang og at barnet har mere overskud til at møde verden og alle dagens udfordringer. MEN, nu læser børn jo ikke bøger og ved ikke at det kan være sådan - så når jeres dreng sover lang formiddagslur, så skal han som udgangspunkt have lov til det:)

Du kan overveje om du vil forsøge at lade ham sove til han vågner af sig selv. Det kan gøre at han sover lidt mere om dagen og måske får ½ times søvn ekstra. Det vil i givet fald nok betyde at han så sover en kortere og også senere middagslur, men hvis han vil trives bedre på denne måde, så er det jo også i orden. Det kan altså gøre at han bedre kan holde sig vågen igennem eftermiddagen :)

Det kan også nogle gange være nødvendigt at afkorte formiddagsluren og måske vække ham efter 1 ½ time, så han i stedet for at sove 2 timer + 1 time, sover 2 x 1 ½ time - det afhænger helt af, hvordan han virker til at ville trives bedst. Det vigtigste er ...


Annonce

... at han får sovet den søvn, som han samlet har behov for. Og netop derfor kan det også nogle gange være helt okay at han sover som han gør lige nu. Altså at du bibeholder 2 timers formiddagslur og 1 times middagslur. Det er generelt godt, hvis en af lurene er mindst 1 ½ time lang, fordi han så kommer igennem alle søvnens stadier 1-2 gange, hvilket er vigtigt for hans trivsel og udvikling.

Det er rigtigt, at når han vågner grædende af sin middagslur, så har han måske brug for at sove lidt ekstra. Når børn vågner med gråd, så skyldes det ofte at de vågner direkte af den dybe søvn og derfor må du godt prøve om du kan holde ham sovende, f.eks. ved at trille ham med barnevognen. Hvis hans lur kan forlænges med f.eks. 20 minutter fordi du kører med ham, så kan det være med til at gøre at han vågner mere glad og med mere overskud. Nogle gange kan løsningen også være at du lægger dig sammen med ham, fordi du netop med din nærhed, kan være med til at holde ham sovende. Du kan lægge dig og amme ham i din seng og lade ham sove der. Det giver også dig lidt hvile midt på dagen og det kan godt gøre at han sover lidt længere.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Det at vågne op fra den dybe søvn, vil ofte være noget børn vokser fra og på den måde arbejder tiden således også for jer ... :)

Jeg håber du kan bruge mine tanker lidt videre, fortsat held og lykke :)

Og rigtig god weekend!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.

Vil ikke sove i tremmeseng

Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...

Læs hele brevet og Helens svar


13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.

Gråd ved putningen og nat

Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Høj stol til baby

Når barnet begynder at kunne sidde selv, er det en god idé at anskaffe en høj stol. Så kan barnet sidde med ved bordet under måltiderne, og det kan også følge med i, hvad I laver ved køkken- og spisebordet.

Der findes mange forskellige modeller af højstole, men de fleste vælger i dag en model, som kan stå ved spisebordet. Det giver mulighed for, at baby kan være med ved bordet, når familien sidder og spiser og på den måde naturligt tage del i måltiderne.

De...

Læs mere i Babylex

Tvillingefødsel

Det er altid noget ganske særligt at få et barn, men at få to på en gang er noget helt specielt.

En tvillingefødsel skal helst foregå på en specialafdeling, fordi der ved fødsel af to børn er større risiko for komplikationer. Cirka halvdelen af alle tvillingegraviditeter bliver afsluttet med planlagt kejsersnit, og når du er i 36. graviditetsuge, vil du ofte få svar på, hvorvidt du kan føde vaginalt, eller om det anbefales, at du føder ved planlagt kejsersnit.

Man...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for din plan for dagen, både hvad angår søvn og mad. Det er lykkes os at overholde din plan og det har været guld værd. Nu sover vi alle sammen meget bedre om natten.

De sidste 3 uger, har han faktisk kunne sove fra kl. 20 til 06 hver nat - og det er fantastisk, før vågnede han en gang i timen!

Tak fra drengens forældre


Annonce