Annonce

Annonce

Brev:

Aftensmad eller mangel på samme


27. september 2012

Alder:
21 mdr.

Aftensmad eller mangel på samme

Kære Helen.

Ja så er vi her igen, og håber at du også kan hjælpe på denne front.

Mikkel er 21 mdr. og vi har lidt udfordringer med aftenmaden, for han vil praktisk talt slet ikke spise aftensmad, det bliver højest til 2 mundfulde og så er det slut.

Vores dagsplan ser sådan ud:

kl. 06.30 står vi op og han får havregrød med kanelsukker eller banan inden for den første halve time.

kl. 07.30 køre vi i vuggestue og på arbejde.

Kl. ca. 9.00 er der frugt, knækbrød med hytteost, bolle el. lignende.

11.30 spises der frokost (varm/lun mad 4 gange om ugen og en dag med rugbrød) her spiser han ikke super godt for tiden, men har spist rigtig godt tidligere.

12-12.30 lagt til middagslur og sover 1½-2 timer.

14.30 eftermiddagsmad - frugt og en bolle

16.15 hentes fra vuggestue

17.30-18.15 aftensmad og det er så her der næsten intet bliver spist

19.15-19.45 en portion havregrød

20.00 puttes til natten

Jeg har haft lidt en bekymring om, hvorvidt han elsker sin ...


Annonce

... havregrød så meget at han vælger ikke at spise aftensmad, fordi han ved han får havregrød inden puttetid. (han er meget glad for havregrød og kunne spise det 4 gange om dage hvis han fik lov.)

Jeg har talt med min SP og vi havde snakket om bare at servere rugbrød og havregrød til aftensmad, så begge dele er på bordet og havregrød ikke er noget der bliver lavet senere. (Hun mener det er fint at han kun får varmt mad den ene gang om dagen).
Det har vi forsøgt og det har også gjort at han spiser lidt mere til aftensmad, dog kun havregrøden, men det er ikke meget mere han spiser.

Vi startede med havregrød inden puttetid, fordi han netop ikke altid spiste så meget til aftensmad og han spiser en stor portion inden puttetid, så han virker til at være sulten der.

Jeg havde lovet mig selv at jeg ikke længere ville bekymre mig om maden mere, men hvor er det bare svært.

Hvad er dit forslag?
Skal vi bare tilbyde aftensmad, som vi hele tiden har gjort og så havregrød inden puttetid eller hvad gør vi?

Hilsen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. maj 2025 | Sovevaner | 21 mdr.

Lang putning - 21 måneder

Kære Helen, Vi håber, du kan hjælpe os med at skabe en kortere og endnu...

Læs hele brevet og Helens svar


2. maj 2025 | Udstyr | 22 mdr.

Natlampe

Kære Helen Som du ved, så har vi store udfordringer med storesøsters (22mdr)...

Læs hele brevet og Helens svar


13. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Håndtering af selvstændighedsalder og aftenputninger

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om vores datter på 22 måneder, som i...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Reaktion på at være blevet storesøster

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om min datter på 22mdr som er blevet...

Læs hele brevet og Helens svar


4. april 2025 | Sovevaner | 22 mdr.

Opfølgning på opvågninger om natten - 22mdr

Kære Helen Tak for dit svar vedr. mit brev om min datters opvågninger....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Vugge - vugning, bevægelse

At blive vugget, vippet og bevæget er med til at stimulere det lille barns vestibulærsans, også kaldet labyrintsans. Denne sans udvikles tidligt i graviditeten, og det ufødte barn får stimuleret denne sans, når moderen bevæger sig rundt. Når den gravide mor går omkring, så bliver barnet naturligt vugget og bevæget i livmoderen.

Det indre øre består af to dele: Balanceorganet og sneglen (Cochlea). Disse to dele kaldes med en fællesbetegnelse for labyrinten. Balanceorganet består...

Læs mere i Babylex

Hår - babys hårpragt

Nogle børn fødes med fyldig hårpragt, mens andre kun har små dun. Håret tykkelse, længde og farve kan variere.

Selvom barnet fødes med meget hår, er der ingen garanti for, at håret bliver siddende. De fleste børn mister en stor del af deres hår, når de er 3-4 måneder gamle. Det sker både, fordi de ligger meget ned, og fordi det hår, der blev dannet i fosterstadiet, ofte falder af på én gang.

De nye hår, som vokser frem, er ofte tynde og fine i forhold til det...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tusind tak for dine lange svar, du er så dejlig fornuftig :) Jeg er glad for at læse, at du i det store og hele kan understøtte det, vi i forvejen har gjort.

Tak skal du have for dine svar

Venlig hilsen, mor til Sofia 8 måneder


Annonce