Brev:
Aftensmad eller mangel på samme

Kære Helen.
Ja så er vi her igen, og håber at du også kan hjælpe på denne front.
Mikkel er 21 mdr. og vi har lidt udfordringer med aftenmaden, for han vil praktisk talt slet ikke spise aftensmad, det bliver højest til 2 mundfulde og så er det slut.
Vores dagsplan ser sådan ud:
kl. 06.30 står vi op og han får havregrød med kanelsukker eller banan inden for den første halve time.
kl. 07.30 køre vi i vuggestue og på arbejde.
Kl. ca. 9.00 er der frugt, knækbrød med hytteost, bolle el. lignende.
11.30 spises der frokost (varm/lun mad 4 gange om ugen og en dag med rugbrød) her spiser han ikke super godt for tiden, men har spist rigtig godt tidligere.
12-12.30 lagt til middagslur og sover 1½-2 timer.
14.30 eftermiddagsmad - frugt og en bolle
16.15 hentes fra vuggestue
17.30-18.15 aftensmad og det er så her der næsten intet bliver spist
19.15-19.45 en portion havregrød
20.00 puttes til natten
Jeg har haft lidt en bekymring om, hvorvidt han elsker sin ...
... havregrød så meget at han vælger ikke at spise aftensmad, fordi han ved han får havregrød inden puttetid. (han er meget glad for havregrød og kunne spise det 4 gange om dage hvis han fik lov.)
Jeg har talt med min SP og vi havde snakket om bare at servere rugbrød og havregrød til aftensmad, så begge dele er på bordet og havregrød ikke er noget der bliver lavet senere. (Hun mener det er fint at han kun får varmt mad den ene gang om dagen).
Det har vi forsøgt og det har også gjort at han spiser lidt mere til aftensmad, dog kun havregrøden, men det er ikke meget mere han spiser.
Vi startede med havregrød inden puttetid, fordi han netop ikke altid spiste så meget til aftensmad og han spiser en stor portion inden puttetid, så han virker til at være sulten der.
Jeg havde lovet mig selv at jeg ikke længere ville bekymre mig om maden mere, men hvor er det bare svært.
Hvad er dit forslag?
Skal vi bare tilbyde aftensmad, som vi hele tiden har gjort og så havregrød inden puttetid eller hvad gør vi?
Hilsen
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. februar 2026 | Sygdom | 18 mdr.
Kære Helen Jeg har skrevet før og skriver nu igen. Det er pt. en rigtig...
28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.
Svære afleveringer i vuggestuen
Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...
26. januar 2026 | Opdragelse | 18 mdr.
Halvandenårig gør skade på sig selv - Er det normalt?
Kære Helen Jeg skriver fordi jeg er lidt bekymret for min søn på snart 18...
26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.
Kære Helen Min datter er 23 mdr og bruger sut, mest til trøst og når hun...
26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.
Kære Helen Min datter er lige knap 2 år. Der er tydeligt, at hun er begyndt...
Viden om børn:
Høj stol til baby
Når barnet begynder at kunne sidde selv, er det en god idé at anskaffe en høj stol. Så kan barnet sidde med ved bordet under måltiderne, og det kan også følge med i, hvad I laver ved køkken- og spisebordet.
Der findes mange forskellige modeller af højstole, men de fleste vælger i dag en model, som kan stå ved spisebordet. Det giver mulighed for, at baby kan være med ved bordet, når familien sidder og spiser og på den måde naturligt tage del i måltiderne.
De...
Quinoa
Quinoa er en plante, der vokser både vildt og dyrket. I Danmark kan den købes i supermarkedet og sælges her både som mel, flager og gryn. Den minder om hirse eller ris og kan indgå i madlavningen som alternativ til kartofler, ris og pasta.
Quinoaflager kan bruges til grød og indeholder ikke gluten, hvorfor quinoagrød kan gives før 6 måneders alderen. Det anbefales at man generelt varierer mellem forskellige grødtyper til børn. Quinoagrød har en lidt "fnugget konsistens" og smager...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




