Brev:
Vil ikke spise rugbrød og aftensmad
Hej Helen
Jeg har lige læst dine to bøger "Børn og Mad" samt "Børn og Søvn", hvilket jeg har haft stor glæde af. Men håber du kan give os lidt råd, vores lille pige har den sidste uge, stort set nægtet at spise rugbrød samt aftensmad.
Hun har aldrig spist meget hverken til frokost eller aften, men den sidste uge, har hun næsten ingen ting ville have.
Vi kan, til nød lokke en lille smule rugbrød ned til frokost ca. 1/4 skive, men ellers er det kun ost og frugt samt pålæg hun gider, før kunne hun spise en lille skive brød.
Samme problem er der til aften, hun gider stort set kun spise pasta, frugt og grønt. Kartoffel og grønsagsmos vil hun selv ikke have, jeg har læst i din bog, at det er helt normalt, at børn i den alder ikke gider spise med ske mere, men kartofler i både eller stykker er heller ikke et hit.
Jeg syntes selv, det virker som om hun bare ikke gider det mad, som hun skal tygge, for giver jeg hende agurk eller pasta og ris spiser hun videre. Tit gider hun slet ikke smage på kødet, vi har prøvet både med kylling, svin, lasagne, laks og fiske frikadelle samt meget mere, selv før tænderne var aftenmaden et problem, især fordi hun totalt nægter at spise mos, men der spiste hun normalt lidt kød, dog ikke ret meget.
Vi har prøvet både at give hende maden i munden, hvilket hun bliver tosset over, så vi lade hende spise selv med fingerne eller gaffel, men så smider hun det bare på gulvet. Vi prøver at have en god stemning ved bordet, men hun skal jo hellere ikke, have lov at kaste rund med ...
... maden, samt det er svært at være positiv, når hun slet ikke vil smage maden.
Hun har på de sidste 6 uger fået 6 tænder, kan det påvirke så meget, at hun nægter at spise alt andet end grød, yoghurt, frugt og grønt? Den sidste tand kom frem i onsdags og der havde hun på en uge i forvejen fået 2 tænder og jeg tror evt. der er en mere på vej.
Hun begyndte i vuggestue 1. august, så jeg styr ikke helt selv hvad hun får og hvor meget, men en typisk dag set ca. sådan her ud:
Morgen 1 dl havregrød med frugtmos og mælk
Formiddag 1/2 bolle + frugt
Formidddagslur
Frokost 1/4 rugbrød - ost - frugt - grønt
Eftermiddag 1/2 bolle + frugt
Eftermiddagslur
Aften 2-4 bider kartofler samme med kød - grønt fx agurk - majs - tomat evt. lidt frugt eller yoghurt
Sovetid 150-200 ml. Vælling
Nat 1 gang bryst
Alle andre måltider end frokost og aften går det fint med, kan det være rigtig at hun bare ikke er mere sulten?
Hvad skal vi gøre for at lære hende at spise aftenmad samt for at få hende til at spise rugbrød igen? Eller skal vi lade vær at kæmpe også bare tilbyde hende maden og håbe at hun på et tidspunkt bare selv får lyst til at spise?
Jeg har læst i din bog at du råder til godnatgrød, syntes bare ikke vi kan nå så mange måltider, hun får aften mad ca. kl. 18 og vælling kl. 19.30, derfor bruger vi lidt frugt eller yoghurt til dessert.
Vi har også problemer med uroligt nattesøvn, men der håber jeg at din bog kan hjælpe mig, ellers vender jeg nok tilbage med det også.
Hilsen
JJ
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...
14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...
7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...
16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...
14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Svær søvnmangel pga mange opvågninger
Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...
Viden om børn:
Gylp
Når barnet spiser, sluger det ofte lidt luft, eller kommer til at spise for meget eller for hurtigt. Det resulterer i, at barnet ofte gylper efter et måltid, og det er helt normalt. Ofte er det, når barnet bøvser, at der kommer lidt mælk med op.
Hvis dit barn får flaske, kan du forsøge med en anden type flaskesut. Hvis hullet er for stort, så løber mælken for hurtigt. Du kan også forsøge at ændre spisestillingen, så dit barn sidder mere lodret, når det får mad.
Cykelhjelm
Alle børn bør bruge cykelhjem, når de cykler. Det gælder både når de cykler selv og når de sidder i cykelstol, i en ladcykel eller i en cykelanhænger.
Vælg en godkendt hjelm. Det vil sige en hjelm med et CE-mærke og godkendelsesnummeret EN 1078.
Derudover så skal hjelmen sidde rigtigt og det gør den når den dækker panden og sidder så stramt, at den ikke kan skubbes tilbage i nakken. I de fleste hjelme sidder skumgummipuder, som hjælper til at justere størrelsen, så...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen!
Tusind tak for dit tip om "drilleblæren" og "drillenumsen". Det var lige i øjet!
Pludselig blev af-med-ble et projekt, som vores datter kunne forholde sig til og føle sig som en del af. Lige fra den håbefulde: "Vi skal nok få krammet på den drilleblære, ikk?" til den lettere truende: "Jeg har sagt til drillenumsen, at hvis den ikke opfører sig ordenligt, så ringer jeg til politiet, også kommer den i fængsel".
Så nu er hun uden ble (om dagen) og siger fint til selv og overholder de faste toilettider - om morgenen og aftenen og efter måltider - uden (ret meget) brok.
Tak for hjælpen. Det er stor lettelse for os ikke at skulle skændes med hende om den åndssvage ble.
Venlig hilsen
Helt Utrolig Lettet