Annonce

Annonce

Brev:

Tuderi og hysterianfald 5 år


17. august 2004

Kategori:
Alder:
5 år

Tuderi og hysterianfald 5 år

Kære Helen

Jeg har en dreng på snart 5 år, der er i en periode, hvor han tager alting utroligt nært. Ved det mindste nej eller den mindste ting der går ham på, begynder han at tude/pjevse og står og småhopper/stamper i gulvet, mens han bliver sværere og sværere at komme i kontakt med og forklare situationen. Nogle gange løber han sin vej og kan også finde på at slå let ud efter mig.

Han er storebror til 3 mindre søskende og har det således ikke altid lige let. Han virker dog til at være glad for sine søskende og specielt lillebroren på 3 år, som han går i børnehave med (på samme stue) har han et fint forhold til. De leger meget sammen, men ofte forsøger den store at franarre den lille ting og vil også meget gerne overtage det vores lillebror nu leger med. Det er som om han ikke er så initiativrig som lillebroren.

Først gør lillebror modstand, men så er det han begynder på sit tuderi og efter noget tid gir lillebror op og siger på en trøstende måde til ham, at han gerne må låne/prøve det han nu lige var igang med. Hvis vi er i nærheden prøver vi at sige til lillebror at han ikke skal give det til ham og giver det tilbage til lillebror igen. Så bliver storebror sur og det kører lidt i ring.

Mit problem er ikke, at vi har de episoder, men mere hvordan vi får vendt vores dreng af med at reagere på den måde. Jeg tænker nærmere over, hvordan han får det når han skal starte i skolen. Der skal jo ikke meget afvigelse til før man kan være offer for mobberi og "tudere" er vel et oplagt emne.

Jeg er klar over at vi alle reagerer ...


Annonce

... forskelligt, og føler lidt at han nok er klar over at han på denne måde kan få trumfet nogle ting igennem (specielt overfor lillebror). Jeg har forsøgt at tale med ham om, at man ikke bare kan give sig til at tude, hver gang verden går en lidt imod. Jeg prøver at gengive for ham hvordan han gør, og han kan godt se det fjollede i det, ser det ud til fra hans ansigtsudtryk, vi snakker om at han godt kan blive ked af det eller sur på en anden måde uden han straks skal give sig til at tude/pjevse. Men næste gang der er problemer er vi tilbage i samme udgangspunkt.

Han er ellers en rigtig dygtig dreng, han er meget konkurrenceminded og kan absolut ikke tåle at tabe (vi lader ham ikke vinde). Han gir sig ikke i lag med noget før han er fuldstændig sikker på at han kan finde ud af det. Han er blevet meget hjælpsom overfor sine to søstre på 1 1/2 år og giver dem kæmpeknus når vi henter dem. Det virker ikke til at der er jalousi på nogen måde. Jeg har gået hjemme de sidste 2 år og har haft mulighed for at have børnene på tomandshånd ofte og foretaget mig individuelle ting med dem.

Jeg har overvejet om han eventuelt skal starte i skole et år senere, hans evner er helt klart i orden, mine bekymringer går på det sociale. Men eftersom der kun er 1 1/2 år mellem ham og lillebror vil jeg nødig have der kun er en klasse mellem dem.

Så hvordan hjælper jeg ham til at kontrollere sine vredesudbrud og springe over alle tuderierne. Jeg vil så gerne hjælpe ham til at blive klar til skolen næste år og lette hverdagen for os alle herhjemme.

Mor til 4

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

5. august 2025 | Kost og ernæring | 4 år, 8 mdr.

Stadigvæk kræsen

Kære Helen Vi kunne godt bruge noget hjælp ang. vores datter E på 4,5...

Læs hele brevet og Helens svar


25. april 2025 | Udvikling | 5 år, 6 mdr.

Skole parathed

Hej Helen. Jeg har en pige der skal starte i skole i år. Hun er født i...

Læs hele brevet og Helens svar


3. april 2025 | Udvikling | 4 år, 5 mdr.

Social angst og skoleudsættelse

Kære Helen. Vi er altid meget glade for dine svar. Der er lidt tid til mit...

Læs hele brevet og Helens svar


23. februar 2025 | Opdragelse | 4 år, 3 mdr.

Hver eneste lørdag er helvede

Hej, vi har 3 børn. Én på 4,5 og to på 2,5. Tvillingerne er relativt nemme...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Ekstra væske baby

Børn, der får flaske, kan i visse perioder have behov for at få ekstra væske. Det kan være ved sygdom med feber, eller i særligt varme sommerperioder.

Nogle gange vil barnet vise behov for en ekstra flaske mælk, og det er helt fint. Børn der får flaske skal have lov til at selvregulere deres behov. Men andre gange vil det være fint at tilbyde væsken som vand. De første 4 mdr. skal vandet koges. Derefter kan barnet få vand fra hanen, med mindre man har privat vandboring.

Læs mere i Babylex

Insemination

Hvis man har problemer med at blive gravide, så kan man blive behandlet med Insemination.

Insemination er den enkleste fertilitetsbehandling og den kan hjælpe, hvis manden har lettere nedsat sædkvalitet.

Behandlingen foregår ved at man fører en portion sæd direkte ind i livmoderen. På den måde springes sædcellerne den første del af vejen til ægget over og chancen for graviditet er dermed større. Derudover bruger man en 'oprenset' portion sæd, det vil sige en mere...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Hej

Så er Viggas mor på banen igen og sidder her med smil på læben og tænker over at du fik ret igen..... du har en fantastisk brevkasse og jeg ville være helt lost uden den :))

Tak for en dejlig brevkasse og undskyld jeg ikke kan gøre mine breve kortere :))

Med venlig hilsen
Viggas mor


Annonce