Annonce

Annonce

Svar: Fedtstof - 4 mdr.


7. september 2012

Alder:
4 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Pernille

Tak for dit brev - det er et meget relevant spørgsmål du stiller :)

Lad mig lige slå en ting fast - det er langt bedre at give Laktulose eller Movicol til børn end at begynde med forskellige alternative olier, afkog eller andre ting.

Laktulose og Movicol er godkendte lægemidler. Det betyder at man kan give dette trygt til sit barn. Det er afføringsmidler der virker osmotisk, det betyder at de virker ved at gøre afføringen blødere. De går således ikke ind og sløver tarmen eller påvirker tarmens bevægelser.

Det er vigtigt at holde barnets mave- og tarmfunktion igang og ofte gøres dette bedst vil at holde mængden af skemad på et niveau, hvor barnet stadig får mælk/væske nok. Når små børn får problemer med forstoppelse i forbindelse med opstart af skemad, så skyldes det ofte at de får for meget fast føde og for lidt mælk. Når man starter op med skemad, er det vigtigt at det kommer som smagsprøver ud over det vanlige indtag af mælk - skemaden må ikke erstatte mælken.

Derudover er det vigtigt at barnet hjælpes med at mobilisere sig og bruge sig selv motorisk. Barnets mave holdes igang når man cykler med benene, når barnet hjælpes til at trille, dreje, tumle omkring osv.

Det er også vigtigt at man sammensætter maden barnet får hensigtsmæssigt, så barnet får grød, frugt og grøntsagsmos, som naturligt på sigt vil hjælpe barnets mave til at fungere godt og blive holdt igang naturligt.

Når barnet bliver 6 måneder anbefales at man begynder at tilbyde barnet fisk i grøntsagsmosen. Fisk er måden at give barnet de vigtige omega-3 fedstyrer og derudover giver fisk f.eks. også D-vitamin, Selen og Jod.

Det anbefales at man så vidt muligt sikrer barnets behov for forskellige vitaminer, mineraler og fedtstof via en varieret kost. Det anbefales at man bruger fedtstof i den hjemmelavede mad (med mindre man som du laver den udelukkende på mme) og at man her varierer mellem de forskellige typer af fedtstof, så barnet får både smør, blandingsprodukter, plantemargariner og olier. Jo mere forskelligt, jo bedre er det. Smagsmæssigt vil jeg personligt nok foretrække et smørprodukt i grød og et olie/planteprodukt i grøntsagsmos ...


Annonce

... :)

Du kunne godt overveje at lave skemaden med både vand og mme, og så tilsætte fedtstof selv, - det kan give maden en bedre smag og måske gøre at han synes bedre om den ... :) I forvejen får han jo erstatning via sine flasker og måske synes han det er lidt kedeligt at maden også smager af erstatning - så ved at lave skemaden med både vand og mme, så ville han måske synes bedre om det :)

Hvis du gerne vil sikre din dreng ekstra Omega-3 og 6, så vil jeg anbefale at du vælger et af de modermælkserstatninger, som har dette tilsat. På den måde sikrer du at han får lige præcis det han har behov for og ikke pludselig får for meget af et eller andet ... og dette uden at begynde at give ham ekstra olier af forskellige slags.

Med hensyn til at han lige nu spiser 3-5 skefulde grød, så lyder det helt fint og rigtig godt. Han er kun 4 måneder gammel og det tager tid. Overgangsperioden er lang, når man starter allerede i 4 måneders alderen og det kommer stille og roligt. Måske har han brug for en pause, måske har han brug for at smage noget nyt ... :)

Jeg anbefaler altid at man tilbyder skemad om dagen først og derefter introducerer det andet skemåltid om aftenen.

En plan for dagen kan se således ud:

Tidlig morgen: Flaske og sover videre

Formiddag: Flaske og puttes til formiddagslur

Frokost: Tilbydes smagsprøver af lidt grød, vand af kop.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Flaske og puttes til middagslur

Eftermiddag: Flaske

Sover dagens 3. lur. jeg ved fra et af dine tidligere breve, at jeres dreng nogle gange sover to lange lure i stedet for 3 lure og det er helt okay.

Aften: Tilbydes her lidt smagsprøver på grøntsagsmos, men dette først når måltidet om dagen fungerer, vand af kop.

Flaske og puttes til natten

Sen aften: Flaske

Midt nat: Flaske

Jeg håber at ovenstående hjælper videre på vej og vil også anbefale dig at læse min bog "Helens bog om børn og mad". I den finder du dagsplaner og kan slå fødevarer op hvis du er i tvivl om, hvad han må få hvorfor og hvordan det skal laves. Der er også opskrifter og mit forslag til hvordan man måned for måned kan øge barnets indtag med nye fødevarer og mad med mere og mere bid :)

Rigtig meget held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Dåb

Hvis du ønsker at få dit lille barn døbt i kirken, skal du henvende dig til kirkekontoret eller til præsten ved den kirke, hvor I gerne vil have jeres barn døbt. I aftaler så i fælleskab et tidspunkt for dåben, og I mødes også og taler om dåbsritualet, og hvordan det hele foregår.

I de fleste kirker foregår barnedåben som en del af søndagsgudstjenesten, men i nogle kirker arrangeres særlige dåbsgudstjenester f.eks. om lørdagen.

Før dåben skal I vælge mindst 2 og...

Læs mere i Babylex

Sexliv

Der er meget forskelligt hvornår både kvinden og manden har lyst til at genoptage sexlivet efter en fødsel. For nogle par går der mange måneder før de begge er parate.

Mange tror at det kun er kvinden der skal være parat, fordi det jo er hende der har født, men mænd der har oplevet deres kone føde og har set barnet komme ud af vagina, kan også have svært ved at genoptage sexlivet.

Efter fødslen er kvindes hormonbalance anderledes, end før hun blev gravid, og en...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Det kan ikke siges for mange gange. Din bog om barnets søvn er helt fantastisk og hver gang jeg læser i den giver den mig ro i stedet for at stresse over at mit barn ikke nødvendigvis sover 16-20 timer i døgnet i en alder af 3 mdr, som man læser mange andre steder.

Hilsen mor til pige på 3 måneder


Annonce