Brev:
Madplan og daglige rutiner

Hej Helen.
Jeg håber at du kan hjælpe mig lidt med en madplan og rutine for min søn. Her d. 13. september runder han 6 måneder.
Han får indtil videre grød med frugtmos til frokost og kartoffelmos m. broccolimos til aftensmad, og nu hvor han snart er 6 måneder, skal der jo introduceres lidt ekstra mad. Jeg prøver så vidt muligt at have nogle faste rutiner på maden, i håb om at det så også smitter af på lurerne i løbet af dagen. Dog er morgen/formiddagen lidt rodet da det meget afhænger af natten. Og pt. er der vist noget tigerspring eller lignende, for at han vil kun sove en halv time af gangen, hvor han tidligere har sovet 2 timer af gangen. Men det er jo noget helt andet. Vores dag ser ca sådan her ud, selvfølgelig med lidt svipsere af og til :)
Kl. 4: Flaske og sover videre.
Kl. 6: Vågner, får tøj og ny ble på.
Kl. 8: Flaske og bliver puttet til første lur.
Kl. 12: Risgrød eller majsgrød m. frugtmos
Kl. 12:30: Bliver puttet til middagslur
Kl. 15: Flaske.
Kl. 16: Bliver puttet til eftermiddagslur.
Kl. 17:45: Kartoffelmos ...
... m. broccolimos
Kl. 19:15: Starter putningen, og han får en flaske inden vi siger godnat.
Jeg har tit set at du foreslår at barnet aover videre efter en flaske kl. 6, men kl. 6 er han vågen og snakker, så vi får ham næppe til at sove videre. Så kunne godt tænke mig lidt råd, rettelser, ideer til vores rutine. Som sagt sover han ikke så lang tid i løbet af dagen for tiden, men prøver at få ham til at sove alle 3 lure. Han er i gennemsnit vågen i 2 timer af gangen før han begynder at gabe eller øjnene klør :)
Udover en plan over dagen, kunne jeg også godt tænke mig lidt ideer til eftermiddagsmaden og morgen/formiddagen. Jeg vil jo gerne have fyldt ham ordentlig op, så vi sigt kan få nogle bedre nætter, og dermed en mere fast dagsrutine:)
Til sidst, så har jeg tit set at de foreslår frugtmos alene fx til eftermiddagsmad. Men ifølge bogen fra SST skal man ikke give frugtmos alene, da det ingen nærring har, og de skriver tit frugtmos som dessert. Så hvilket frugt skal det være, til et mellemmåltid?
Glæder mig til at høre dit svar :)
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.
7.5 måneder datter meget knyttet til mig
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....
Viden om børn:
Sove inde
Når barnet sover inde, så er det sikreste at sove i egen seng, men i samme rum som forældrene - i hvert fald, når der er tale om et spædbarn. Det nedsætter risikoen for vuggedød.
Vælger du at sove sammen med dit barn, skal dit barn have ligeså meget plads, som hvis det sov i egen seng. Det skal have sin egen dyne og skal sove på en fast madras uden løse lagner, tæpper eller lignende.
Temperaturen skal være mellem 18-20 grader og barnet skal iklædes tøj, der passer...
Smile
Der er ikke noget bedre end at få et smil fra sit barn!
Allerede få timer efter fødslen ligger barnet og kigger på sine omgivelser og på mor og far. I et sådan øjeblik kan man godt opleve sit barn smile. Det er dejligt, men er dog endnu ikke det bevidste smil.
Først når barnet er ca 6 uger gammelt kan man opleve det mere bevidste smil, hvor det er synet af mor, far, storesøsters ansigt, som får lillebror til at smile.
Jo mere du kan smile, pludre og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen.
Jeg vil bare sige tusind tak for hjælpen! Det var et wake-up-call at få dit klare svar ... Dejligt at få at vide så entydigt at tingene ikke er i orden.
Alt går meget bedre nu, vi kan nemt aktivere ham, putning går stort set problemfrit nu og aflevering i vuggestue er også meget bedre. Det har været så godt at komme ud af den dårlige vane - jeg har bare ikke tidligere tænkt på at det var vaner der skulle ændres.
Tusind tak for hjælpen - det har betydet utrolig meget for os.
Med venlig hilsen
Rikke, mor til dreng på 21 måneder




