Brev:
Putterutine
Hej igen
Jeg havde så et andet spørgsmål, men tænkte, at det var bedre at stille det for sig - Oh, well.
Det er vores datter på 12 måneder som rejser sig op, og rejser sig op, og rejser sig op når hun skal i seng. Hun har ikke mestret at sætte eller lægge sig ned endnu, så det er kilde til frustration hos samtlige familiemedlemmer. Især når hun står op om natten, åbenbart i søvn, og så begynder at skrige hysterisk, så man skulle tro taget var ved at falde ind.
Min datter kravler, kan komme frit frem og tilbage fra siddestilling til kravlestilling, samt trække sig op og gå langs møbler - men ikke stå eller gå frit eller sætte sig ned. Hun øver sig i at samle ting op - tabe dem - samle op - tabe - samle op - osv. Hun har simpelthen gang i det rent motorisk, også i søvn vælter hun rundt, og på puslebordet er der rent ud sagt samarbejdsvanskeligheder.
Forud for sengetid tilbydes hun godnatgrød (som hun enten spiser 1-2 skefuld af, eller næsten det hele, så vi bliver bare ved med at tilbyde...), får børstet tænder, vasket ansigt og hænder og skiftet ble, på med nattøjet (vi må vente til efter grøden, da hun smører sig ind i den). Så læser vi en godnathistorie, trækker for (hun hjælper gerne) og siger godnat til samtlige dele af hendes uro (suk...), og så kommer hun ned i seng med giraf og klud og får en flaske. Alt dette tager 20-30 minutter afhængig af hvor meget grød hun spiser.
Hvis hun er rigtig træt, drikker hun flasken færdig, lægger sig om på siden, og falder i søvn.
Hvis hun er alt andet end lige 100% træt, så går hun i gang ...
... med at slæbe sig op ad tremmerne. Også selv om hun næsten ikke kan holde hovedet op og vælter rundt som hun havde været til julefrokost. Når hun nu står op, enten går hun i gang med at øve sig med at tabe suttekluden og samle den op igen, ellers holder hun bare fast i tremmerne og brokker sig.
Lige meget om man bliver ved med at lægge hende ned, eller bare sætter sig på sengekanten og læser eller stirrer på loftet og venter på, at hun brokker sig, tager det evigheder. Hver gang hun bliver lagt ned popper hun op som en trold i en æske. Til sidst bliver hun så træt, at hun falder ned hver gang hun kommer op på alle fire, og så kan man godt ae hende i søvn.
Jeg kunne virkelig godt tænke mig, at vi kunne i det mindste bare gå til og fra når vi lægger hende i seng, så hun kunne selv falde til ro og ved vi var i nærheden, uden at man skal stå over hende, men hun græder så snart man går væk fra tremmesengen. Det er klart at vi ikke bare kan gå, når hun ikke kan finde ud af at sætte sig ned, og vi er imod at hun skal græde sig i søvn. Desværre har der været nogle gange hvor hun er blevet så overtræt og frustreret at hun blev reelt hysterisk, og det eneste der hjalp var at vugge hende i søvn ligesom da hun var helt lille. Det kan ryggen bare ikke klare mere!
Er det rent motorik det drejer sig om, eller bliver hun klaustrofobisk i tremmesengen? Ville det hjælpe at fjerne den ene side af sengen eller ville hun bare kravle afsted? Kan hun lære at falde til ro selv i den alder hun har nu, eller skal vi bare bide tænderne sammen og holde det ud?
Hilsen
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...
18. juni 2025 | Opdragelse | 13 mdr.
Vil ikke spise (selv), sidde i højstol eller i bad
Kære Helen, Vi har lidt forskellige udfordringer som vi har forsøgt at...
21. maj 2025 | Sovevaner | 13 mdr.
Kære Helen Vores lille dreng er nu blevet 13 måneder og vågner kun 0-2 gange...
16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...
14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Svær søvnmangel pga mange opvågninger
Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...
Viden om børn:
Søvn
Børn sover ikke som os voksne, og søvnen og måden barnet sover på, ændrer sig lidt hele tiden. I nogle periode vil børn naturligt sove dårligere end i andre perioder - det sker især, når barnet udvikler sig rigtig meget både motorisk og mentalt, ligesom børn der starter i daginstitution, er syge eller måske får en ny lillebror eller lillesøster, naturligt også sover dårligt i disse perioder.
Jeg bliver tit spurgt: "Hvad gør jeg galt?" eller "Hvordan skal jeg præcist gøre for at...
Vælling
Vælling er en tilskudsblanding, og det minder i sammensætning om en tynd grød. Tilskudsblading adskiller sig fra modermælkserstatning ved at have et højere indhold af protein og visse mineraler. I følge sundhedsstyrelsen er der ikke grund til at give barnet tilskudsblanding fremfor modermælkserstatning. Og børn der bliver ammet har heller ikke ernæringsmæssigt brug for at få vælling.
Vælling kan tidligst gives til barnet fra 6 mdr.´s alderen, og det anbefales, at man ikke giver...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tusind tak for dine dejlige, fornuftige svar. De passer så godt til mit temperament, og det giver altså ro i sjælen at høre fra dig. Mange gange hjælper det også at få sat ord på sine bekymringer.
Jeg finder mange gode råd i dine tidligere svar til andre forældre. Jeg kan nogle gange føle mig som verdens dårligste mor, når ingenting vil lykkes. Derfor trøster det mig, når jeg kan læse, at jeg ikke er den eneste, der har problemer med de kære børn. Så føler jeg mig ikke så alene.
Tak fra Lis, mor til datter på 4 måneder