Annonce

Annonce

Brev:

At få en lillebror


28. august 2012

Kategori:
Alder:
20 mdr.

At få en lillebror

Hej Helen.

Det er dejligt der findes en brevkasse som din :-)

Min mand og jeg har en dejlig lille datter på 20 måneder, og om 2-3 uger har jeg termin med lillebror. Vi glæder os enormt meget, men særligt jeg gør mig mange tanker, hvordan det nu bliver med to børn.. ikke så meget alt det praktiske - det finder vi en løsning på.. vores lille datter må jo helst ikke føle sig tilovers, når vores dreng kommer.. hvordan undgår vi bedst det ?

Jeg har talt med nogle forskellige omkring det - og det bedste råd vi har fået synes jeg er at inddrage hende i alt det hun overhovedet har lyst til.. er der andet som er rigtigt godt at gøre, så hun ser det som en god ting, at vi udvider familien?

Jeg ved ikke om det er den forholdsvis lille aldersforskel der giver mig tankerne, eller om jeg ville ha dem uanset. jeg kan forstå på mine veninder, at anden graviditet kan være meget præget af tanker om det første barn. Vores datter er en rigtig glad pige, som trives rigtig godt - og hun plejer at reagere, når der sker meget omkring hende. Så vi vil prøve at holde det hele så stille og roligt som muligt. Hun har et super forhold til sine bedsteforældre, og de kommer og passer når jeg skal føde - hjemme hos os, så hun er her når lillebror kommer med hjem.

Min mand holder en uges barsel, når jeg har født - og vi ved ikke helt om det er bedst hun beholder sin rutine med at skulle i dagpleje hver dag eller om det er ...


Annonce

... bedst for hende hun bliver hjemme hos os.. hun kan jo nok godt mærke, at dagligdagen pludselig ikke helt er som den plejer. Vores dagplejemor har jeg en god dialog med og jeg ved hun vil være der for os, hvis hun oplever vores datter reagerer på alt det nye.. jeg synes det er svært, fordi alt selvfølgelig er så ukendt - og vi vil det allerbedste.. rådene er mange og forskellige, så vi prøver at finde vores egen vej i det - det er nok uanset lettest når vi står i situationen..

Og så lige en sidste ting. Jeg går hjemme nu og det vil jeg gøre i ca. 1 ½ år. Jeg synes det bedste for vores datter er at hun stadig kommer i dagplejen, da hun der er sammen med andre børn og lærer rigtig meget af det. Hun nyder dagligdagen der, og da hun på sigt skal i børnehave (barsler varer desværre ikke evigt) tænker jeg at det også en nødvendig 'træning' til den tid.. ellers bliver det måske ret overvældende at blive kastet ud i.. alligevel har jeg en lidt underlig smag i munden ved at sende hende i dagpleje, når jeg nu går hjemme.. ville et barn på hendes alder ha 'nok' i at gå hjemme med mor og baby indtil børnehaven? Hun er i dagpleje fra 8.30 til 15 - den tid holder jeg umiddelbart fast i pga. dagplejens rutiner og sovetider, men hun får selvfølgelig lidt flere fridage osv, når vi har fundet en rytme med lillebror.

Glæder mig til at høre dine kommentarer til de tanker jeg gør mig..

Med venlig hilsen

Dorthe

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

6. oktober 2026 | Opdragelse | 18 mdr.

Afviser far og håndtering af temperament

Kære Helen Jeg har et spørgsmål angående vores datter, som lige er fyldt 18...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2026 | Diverse | 18 mdr.

Hvordan passer jeg på mig selv som fuldtidsmor?

Kære Helen Jeg kunne godt tænke mig lidt generel sparring på, hvordan man...

Læs hele brevet og Helens svar


14. september 2026 | Udvikling | 17 mdr.

Lav og høj arousal?

Hej Helen Min datter er knap halvandet år, og jeg oplever ofte, at hun...

Læs hele brevet og Helens svar


13. august 2026 | Opdragelse | 22 mdr.

Fra enebarn til søskende

Kære Helen Nu er der ikke længe til at der dukker en lillebror op hjemme...

Læs hele brevet og Helens svar


30. juli 2026 | Renlighed | 21 mdr.

Pottetræning - 21 måneder

Kære Helen Vores søn på 21 måneder har netop haft en længere periode hvor...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fiskeolie og børn

Fiskeolie eller det der også hedder Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk. De er livsnødvendige for os mennesker, både for børn der skal vokse og udvikle sig og for ældre der skal "vedligeholdes". Derfor skal der være omega-3 fedtsyrer tilstede i vores kost.

Fødevarestyrelsen anbefaler, at du selv spiser og også giver dit barn fisk 2 gange om ugen som hovedmåltid. Derudover næsten hver dag som pålæg til frokost.

Det er vigtigt at variere...

Læs mere i Babylex

Reagensglasbefrugtning, IVF og ICSI

Reagensglasbefrugtning er en fertilitetsbehandling, som bruges hvis insemination ikke er lykkes 3 gange, hvis manden har stærkt nedsat sædkvalitet eller hvis kvinden har ødelagte æggeledere.

Det er en behandling for selve undfangelsen sker uden for kroppen - i et reagensglas.

- Man stimulerer kvindens æggestokke med en kraftig hormonbehandling, der modner op til 10-12 æg på en gang. Disse tages ud, et indgreb der foregår under under lokalbedøvelse.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Tusinde tak for dit fantastiske svar til vores lille familie sidst. Det hjalp virkelig på natten at give ham en fast rytme i dagstimerne.

Tak fra Hannibals mor


Annonce