Brev:
Skifte dagpleje pga flytning?

Hej Helen,
jeg har en dejlig datter på knap 15 måneder. Hun startede i dagpleje for ca 3 måneder siden og er begyndt at blive glad for at være der og se de andre børn hun kender.
Vi kigger på hus lige nu og har specielt et i tankerne som vi er næsten sikre på at få. Mit dilemma og mit/ mine spørgsmål til dig er, hvordan vi forholder os til en evt flytning. Byen vi flytter til ligger ca 8 km fra der hvor vi bor nu og hvor hun går i dagpleje og jeg spekulerer på hvad der vil være bedst for hende.
Skal hun flytte dagplejer? for nu ved jeg nemlig at når ...
... børnehavetiden nærmer sig, så plejer de og besøge børnehaven ind i mellem og hvis vi vælger at lade hende blive i den nuværende dagpleje, så blir det ikke den børnehave, som de kommer til at besøge, hun kommer til at gå i!!
Og hva med hendes "venner" fra dagplejen? vil hun savne dem hvis vi flytter hende? Og vælger vi først at flytte hende når hun skal i børnehave, så har hun jo slet ingen hun kender det nye sted... hvordan kan jeg gøre det bedste for min datter? hun skal bare ha det godt..
Ser frem til dit svar.
Med venlig hilsen
En bekymret mor.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. februar 2026 | Sygdom | 18 mdr.
Kære Helen Jeg har skrevet før og skriver nu igen. Det er pt. en rigtig...
26. januar 2026 | Opdragelse | 18 mdr.
Halvandenårig gør skade på sig selv - Er det normalt?
Kære Helen Jeg skriver fordi jeg er lidt bekymret for min søn på snart 18...
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.
13 måneder og konstant dårlig søvn
Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
Viden om børn:
Klumpfod (varusfod)
I Danmark fødes ca. 1 ud af 1000 børn med klumpfod. Det svarer til ca. 60 børn årligt i Danmark. Hos ca. halvdelen er der klumpfod på begge fødder.
Klumpfod kaldes også varusfod eller talipes equinovarus. Det er en fejlstilling i en eller begge fødder. Når barnet bliver født, ser foden normal ud, men den kan ikke rettes til normal stilling. Når man ser på foden, vil hælen dreje indad, forfoden pege ind mod midten, og samtidig vil mellemfoden (svangen) være løftet. Foden...
Gravid vitaminer
Når du er gravid, er det ekstra vigtigt at spise sund og varieret - det, du spiser og drikker under graviditeten, har betydning for dit barns udvikling i livmoderen.
Sundhedsstyrelsen anbefaler, at gravide tager et tilskud af folsyre, D-vitamin og jern. Desuden anbefales gravide at få tilstrækkeligt med kalk, enten gennem kosten eller som tilskud.
Folsyre: 400 mikrogram folsyre daglig fra graviditeten planlægges til og med 3 måneder henne. Dette tages i form af...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Vi vil bare sige dig tusinde tak!! Det er uvurderligt, at du findes og giver så mange gode råd! Men det bedste er, at du er så anerkendende i dine svar om alverdens små og store problemer hjemme i de små familier. Det er en rigtig rar følelse, at man ikke behøver holde sig tilbage, når man skriver til dig, fordi du aldrig dømmer i dine svar. Så tusinde tak for en fantastisk brevkasse!
Hilsen drengens forældre




