Annonce

Annonce

Svar: Mos/grød lig med problemer med maven


23. august 2012

Alder:
4 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Mie

Tak for dit brev :)

Du skriver ikke hvor store mængder skemad du giver din dreng, men det er rigtig vigtigt at du ikke giver ham andet end smagsprøver, når han ikke er ældre - heller ikke selvom han gladeligt åbner munden.

Det er vigtigt at holde mængden af skemad nede, for at maven ikke går i stå. Den mad han får skal gives ud over den mængde mælk han plejer at få, han bør således ikke spise så meget skemad, at det nedsætter hans mælkeindtag.

Jeg anbefaler normalt at man starter med skemad til frokost og efter 3-4 uger kan man begynde at give lidt skemad om aftenen, hvis det i øvrigt fungerer og barnet trives. Jeg anbefaler også at man kun giver 3-5 skefulde og max 1/2 dl grød eller mos til at starte med. Hvis man har et barn der virker meget sulten, så kan man godt give skemad to gange dagligt. Det er her bedre at give 1/2 dl. frokost og aften end det er at give 1 dl. en gang dagligt.

Nogle børn reagerer lidt voldsommere på grøntsagsmos end på grød og du kan derfor godt prøve at give lidt grød i stedet. Du kan give ham risgrød, majsgrød, hirsegrød, boghvedegrød eller quinoagrød - alle disse typer er uden gluten. Du finder opskrifter i min bog "Helens ...


Annonce

... bog om børn og mad".

Jo tidligere man starter med skemad, jo længere overgangsperiode vil der være og jo længere tilvænningstid vil han have brug for. Pres ham ikke for meget, da det godt kan gøre at han så pludselig lukker munden og ikke vil spise ... Små mængder af gangen. Du må dog godt variere, så han får lidt forskelligt, det er helt okay.

En plan for dagen kunne se således ud:

Tidlig morgen: Flaske

Formiddag: Flaske og puttes til formiddagslur

Frokost: Tilbydes smagsprøver af lidt grød, max 1/2 dl. Vand af kop.

Flaske og puttes til middagslur


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Eftermiddag: Flaske

Sover 3. lur

Aften: Tilbydes smagsprøver af lidt grøntsagsmos, max 1/2 dl. Vand af kop. Dette skemåltid introduceres først, når skemaden til frokost fungerer godt.

Flaske og puttes til natten

Sen aften: Flaske

Midt nat: Flaske gives også ofte stadig om natten i denne alder.

Nogle børn får tænder allerede i 4 måneders alderen, andre først langt senere. De fleste børn får de første tænder omkring 6 måneder. Når tænderne bryder frem, så kan det godt gøre ondt og det kan godt gøre at barnet i en periode ikke rigtigt vil spise.

Håber du kan bruge dette videre, fortsat held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

C-Vitamin

Vitamin C findes i frisk frugt, grøntsager og kartofler. Danske børns indtag af vitamin C er normal tilstrækkeligt og Sundhedsstyrelsen anbefaler derfor ikke ekstra tilskud af vitamin C til mature børn.

Præmature børn, dvs. børn født før 37 uge har mindre depoter af jern, vitaminer og mineraler end mature børn. Det gælder især for de fedtopløselige vitaminer A, D, E, K, men også for C-vitamin.

På neonatalafdelingerne vil det præmature barn få ekstra tilskud af...

Læs mere i Babylex

Fisk og børn

Det er vigtigt at børn tilbydes fisk. Gerne flere gange om ugen, det vil sige næsten hver dag til frokost og et par gange til aftensmad.

Det er vigtigt at børn tilbydes forskellige typer af fisk. De fede fisk er især laks, sild og makrel. De mere magre fisk er skrubbe, rødspætte, sej og torsk. Fisk er rige på næringsstoffer som D-vitamin, selen og omega-3-fedtsyrer, som er meget vigtige for udviklingen af barnets hjerne.

Er dit barn mellem 0-14 år, er det vigtigt,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tusind tak for dine mange professionelle og anvendelige svar. De har været os til rigtig stor gavn og hjulpet til at stå på egne ben.

Tak for denne brevkasse, som er fantastisk

Hilsen Theas mor og far


Annonce