Brev:
Aftensmaden er et mareridt!

Kære Helen
I længere tid har vi haft store problemer under aftensmaden, og min mand og jeg er efterhånden så frustrerede, at vi bliver nødt til at søge hjælp.
Vores søn er 26 måneder (2 år og 2 måneder) og han er MEGET kræsen. Eller det vil sige - det ved jeg slet ikke om så små børn kan være?? Imidlertid spiser han aldrig den mad, vi laver. Han kan lide brød, pølser, bacon, pasta og lasagne, men det er også alt! Laver vi frikadeller, græder han. Laver vi kartofler med sovs, græder han. Laver vi noget indeholdende grøntsager, skriger han. Det er et mareridt.
Vi spiser meget varieret herhjemme. Min mand og jeg spiser både gammel dansk mad, thailandsk mad, italiensk mad, etc. Vores søn bliver derfor introduceret til megen forskellig mad, men han vil ikke smage noget af det. Laver vi fx hjemmelavede burgere, ender han med kun at spise burgerbollerne. Vi kan aldrig få flutes til maden, for vores søn spiser kun det - ja, han spiser mere eller mindre kun brød eller ingenting til aftensmad
Vi er også meget fokuserede på, at vi skal have grøntsager til aftensmaden, hvilket skaber vildt panik hos min søn. En dag om ugen spiser vi fisk, og det er heller ikke min søns favorit.
Jeg føler, vi har ...
... afprøvet flere metoder. Vi serverer maden i små separate skåle, hvorfra han kan tage. Han bliver inviteret med ud og lave maden, men det har som oftest ingen interesse.
Han er bange for varmt mad, og jeg har tænkt på, om det er derfor han ikke vil spise aftensmad. Hver gang han får noget mad, kigger han spørgende på os og siger "Av?". Jeg er en gang kommet til at putte for varm mad i munden på ham, men hvordan skal jeg gøre ham tryg ved mad igen? Lige da han blev introduceret til fast føde, ville han godt smage forskellige ting, men den tid er forbi.
Vi ved ikke, hvad vi skal gøre? Skal vi tvinge ham til at smage på maden ved at nægte ham at forlade bordet, før han har spist noget? Eller skal vi lade ham bestemme selv, hvad han spiser? Skal vi overhovedet være bekymret?
Jeg vil afslutningsvis fortælle, at han spiser morgenmad (for det meste havregryn) med stor velbehag og til frokost spiser han rugbrødsmadder med diverse pålæg. Det er kun aftensmaden, der er et problem. Desuden ligger han lige midt i kurven, hvad angår vægt og højde. Han er (7-9-13) sjældent syg og er ellers en glad og livlig dreng.
Jeg håber, du har et råd eller to til et par små-bekymrede forældre.
Venligst, Rikke
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?
En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby
Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
10. juli 2026 | Sovevaner | 2 år
Kære Helen Min datter på 2 år er vanvittig svær at putte. Hun har egentlig...
6. april 2026 | Sovevaner | 2 år, 3 mdr.
Kære Helen. Jeg har en skøn og glad pige på 2 år og 3 mdr. Vi har de seneste...
25. marts 2026 | Udvikling | 2 år, 1 mdr.
Opfølgning: Svære afleveringer i Vuggestuen
Kære Helen Tak for dit svar i mit sidste brev ang. vores nu 2 årige datter...
21. februar 2026 | Opdragelse | 2 år
Kære Helen. Min datter er lige blevet 2 år. Hun er umiddelbart glad for sin...
18. februar 2026 | Sygdom | 2 år, 5 mdr.
Pudse eller puste næse - hvornår
Kære Helen Tak for dine altid gode svar! :) Vores datter er nu lige knap...
Viden om børn:
Ærter
Fra 6 måneders alderen må barnet gerne få ærter. Ærter kan her koges til ærtemos og det samme kan gøres med andre bælgfrugter, som brune og hvide bønner, kigærter og linser.
Barnet optager bedst næring fra ærter og andre grøntsager, hvis de koges.
Fra 9-10 måneders alderen vil mange børn have stor glæde af at spise ærter, det er god træning for at øve pincetgreb og ærter kan fint gives sammen med rugbrød til frokost.
Ærter indeholder protein, samt...
Præmature allergidisponerede spædbørn
Hos meget små præmature allergidisponerede børn kan der være mere væsentlige ernæringsproblemer end allergiforebyggelse at tage højde for. Derfor må man altid tage individuelle hensyn, hvor det vigtigste er, at barnet kommer i trivsel.
Et præmaturt barn tilbydes samme allergiforebyggende diæt som mature allergidisponerede spædbørn. Modermælk er den bedste ernæring, og hvis dette ikke er muligt tilbydes barnet en special erstatning.
Det vides ikke, hvor længe det er...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






