Annonce

Annonce

Svar: Hovedmåltider skiftes ud til blå allomin?


10. juli 2012

Alder:
3 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Mie

Tak for dit brev :) Jeg vil gerne fortælle dig lidt om de forskellige erstatninger.

Nogle børn trives bedst med at man skifter mellem de forskellige typer erstatninger, men mange børn har det bedst med at man holder sig til 1 eller to slags. Både NAN og Allomin er rigtig gode erstatninger, de indeholder f.eks. begge Omega 3 og 6, som er vigtigt for udviklingen af f.eks. små børns nervesystem, syn mv.

NAN 1 og Allomin 1 er begge fuldgyldige modermælkserstatninger. Det betyder at børn kan leve af dette alene og ikke behøver få andet.

NAN fås i en NAN pro udgave, som indeholder den aktive bakteriekultur Bifidus BI., der har positiv effekt på maven. Allomin er tilsat GOS, der er kostfibre med positiv effekt på maven. Begge erstatninger er tilsat nukleotider.

NAN HA er en delvist hydrolyceret erstatning, hvilket betyder at den har en delvis allergiforebyggende virkning. Det gør også at den, som du skriver, er lettere fordøjelig og derfor anbefales den ofte til børn med tendens til træge maver. Det er korrekt at NAN HA ikke virker helt så mættende, som NAN 1, netop fordi den er mere fordøjelig, flyder den lettere igennem systemet ...

Allomin Syrnet, den grønne, er tilsat citronsyre. Citronsyren spalter proteinet og sænker pH-værdien i tarmen, hvilket letter barnets afføring. Den kan gives alene eller den kan gives i kombination med en type 1 erstatning.

Du kan også få en Allomin extra 1, den gule, som er til ...


Annonce

... børn der er meget sultne. Den er tilsat kartoffelstivelse, som giver ekstra mæthed.

Modermælkserstatningerne smager meget forskelligt, så nogle gange træffes valget ud fra hvad barnet kan lide - og det lyder som om at jeres dreng godt kan lide det hele, hvilket jo er dejligt :)

Hvis du oplever at han trives godt på NAN HA, så er der ikke noget i vejen for at du bibeholder den. Modsat, så kan du også skifte over til NAN 1 eller Allomin 1, hvis du fornemmer at han vil trives lidt bedre på dette.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Om du skal give NAN HA fordi du fornemmer at det holder maven lidt bedre igang, eller om han og I trives godt med den syrnede Allomin er helt individuelt. Du er nødt til at vælge den erstatning, som du fornemmer virker hos jer. Som sagt er erstatningerne gode, så det handler meget om hvad du selv synes, hvad der tiltaler jer.

For at hans mave skal kunne kapere det hele, så vil jeg umiddelbart anbefale dig at du holder dig til to typer erstatning og ikke skifter mellem 3 eller 4 slags. Når og hvis du vælger at skifte, så er det en god ide at udskifte en flaske af gangen, så hans mave vænner sig til det nye stille og roligt - hvis han således plejer at få 6 flasker i døgnet, så kan du give 5 flasker af den gamle slags og 1 af den nye. Næste dag giver du så 4 flasker af den gamle slags og 2 flasker af den nye, og næste dag 3 og 3 osv. så du stille og roligt skifter over.

Jeg håber du kan bruge dette lidt videre, fortsat held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet

Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

5. august 2025 | Kost og ernæring | 4 år, 8 mdr.

Stadigvæk kræsen

Kære Helen Vi kunne godt bruge noget hjælp ang. vores datter E på 4,5...

Læs hele brevet og Helens svar


22. juli 2025 | Kost og ernæring | 2 år, 11 mdr.

Madvaner hos 3-årig dreng

Kære Helen, Det er første gang, jeg skriver til dig, og der kommer...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.

Uro ved måltider

Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fødder

På grund af den trange plads i livmoderen, bliver mange børn født med indaddrejede fødder. Det kan være den ene fod eller begge. Små børn fødes også let hjulbenede. Det har ofte ingen betydning, og det retter sig efterhånden, som barnet bliver ældre. Nogle børn bliver født med klumpfod, også kaldet varusfod eller talipes equinovarus. Dette kræver speciel behandling.

Den sunde babyfod er bred og med en smal hæl. Barnet kan let sprede sine tæer. Alle børn er platfodet indtil...

Læs mere i Babylex

Regnslag

Du bør vælge regnslag der har Varefakta mærke. Det betyder at regnslaget er godkendt med hensyn til at kunne sikre barnet luft nok.

Du bør jævnligt sikre at elastikken i regnslaget er i orden. Er den for løs, kan selv et lille barn trække regnslaget ind i barnevognen og blive kvalt.

Regnslag bør kun anvendes, når man går tur i regnvejr og bør således ikke være på vognen, hvis det ikke regner.

Stil barnevognen under et halvtag, hvis det regner, når...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for en fantastisk brevkasse og nogle fantastiske og velskrevne bøger. Begge dele har ofte hjulpet os siden vi blev forældre for ca. 1½ år siden!

Tak fra familien i København.


Annonce