Annonce

Annonce

Brev:

Vågner igen mange gange om natten


3. juli 2012

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Vågner igen mange gange om natten

Hej Helen

Vi har en dejlig datter på 10 mdr, som næsten lige er begyndt at kravle, at stå op i sengen og har pt 3 tænder på vej. Der er meget som sker lige nu, hvilket vi er opmærksomme på. I de sidste 2 mdr er hun begyndt at vågne hyppigere om natten. Nogle gange også om aftenen kort tid efter hun er blevet lagt. Derudover kan det tage meget lang tid at lægge hende, men det skifter meget. Nogle gange tar det 10 min andre gange op mod 1,5 time.

Hun har aldrig været særlig god til at sove om dagen, men om natten har hun tidligere sovet rimeligt godt og i gode lange stræk.

Hendes daglige rutine er nogenlunde sådan:
5.30/6: vågner og vi står op
6.30: havregrød og et glas mælk
8.30/9: formiddagslur - sover ml 30-60 min
10: Tykmælk, evt frugt og brød med smør og et glas vand
12: frokost - grøntsagsmos og rugbrød med leverpostej og mælk/vand
13.30/14: eftermiddagslur - sover 1-1,5 ...


Annonce

... time
15: øllebrød og mælk evt frugt
17.30/18: aftensmad - lidt af vores mad (kød, kartofler, pasta, ris) ell grøntsagsmos evt brød og mælk
18.45: flaske vælling ca150-200 ml
19: lægges for natten
22/22.30:vågner og vand på flaske
Vågner herefter 3-4 gange, nogle gange en gang i timen. Når hun vågner får hun tilbudt vand på flaske, da hun virker tørstig. Hun drikker omkring 50 ml ad gangen. Hun græder når hun vågner. Blir trøstet af flasken og falder hurtigt i søvn igen.

Bortset fra søvnproblemerne er hun velfungerende og mild af sind. Hun spiser ikke så meget mere, da hun gerne vil spise selv, men ikke meget kommer indenbords. Men hun drikker til gengæld rigtig godt. Hun er blevet ammet indtil ca 9 mdr og er blevet passet af sin far på barsel siden hun var 8 mdr. Ammenedtrapningen gik helt uproblematisk.

Kan vi gøre noget for at få en bedre natterutine?

På forhånd tak for hjælpen!

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mad og søvn - 10 mdr. dreng

Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...

Læs hele brevet og Helens svar


14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Fravær og tilknytning

Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Lure i dagplejen

Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...

Læs hele brevet og Helens svar


14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Svær søvnmangel pga mange opvågninger

Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Orlov

Som børnefamilie i Danmark, har I særlige rettigheder i forhold til at få orlov.

I har f.eks. begge ret til at holde barselsorlov, når I skal have et barn. Der er mange muligheder for at dele, forlænge eller udskyde orlovsperioder. De økonomiske vilkår for orloven afhænger af jeres jobsituation.

Hovedreglen er, at kvinder har ret til fire ugers barselorlov før fødslen og 14 uger efter fødslen. Mænd har ret til to ugers orlov i løbet af de første 14 uger. Herefter...

Læs mere i Babylex

Brystbetændelse

I daglig tale bruges betegnelsen brystbetændelse om to tilstande i brystet - det der egentlig er tilstoppede mælkegange, som er en ikkeinfektiøs tilstand i brystet og så en infektiøs brystbetændelse.

Tilstoppede mælkegange opstår ofte fordi amninger springes over eller fordi barnet ikke har fået "tømt" brystet tilstrækkeligt, måske fordi barnet dier med forkert teknik.

Infektiøs brystbetændelse opstår ofte, fordi det er gået hul på brystvorten, hvorved der er...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit råd om uld til min søn, det var nok det bedste råd jeg nogensinde har fået :) Der blev godt nok kigget mærkeligt på mig, da jeg begyndte at lede efter uld i butikkerne, så det måtte hentes hjem fra Danmark til sidst.

Hilsen mor fra udlandet


Annonce