Annonce

Annonce

Brev:

Lære at tage sutten om natten og døgnrytme


26. juni 2012

Alder:
6 mdr.

Lære at tage sutten om natten og døgnrytme

Hej Helen.

Tak for dine svar på mine spørgsmål tidligere, de har hjulpet mig godt.

Nu er min pige 6 måneder, hun er 8 kg tung og 70 cm lang - triller fra ryg til mave, og vil meget gerne sidde selv (kniber dog med balancen).

Jeg synes det er svært at få nok mad og mælk i hende i løbet af dagen - hvorfor hun spiser en del hos mig om natten (har været hver 2. time men nu prøver vi at holde det nede til hver 3. time). Når hun har fået skemad går der lang tid før hun er villig til at die hos mig, og ofte kan hun ikke "nå" begge ting på en vågenperiode (der er 2-3 timer) - og dette til trods for at hun ikke tager mere end max 1/2 dL mad ad gangen.

Hun har den sidste uge undertiden kunnet nøjes med 2 lure dagligt hvilket så gør hun går tidligt i seng. Hun har typisk ikke så meget appetit om morgenen hvilket gør at hun først kommer i gang med at spise ordentligt efter formiddagsluren - hvor hun så er så sulten at hun ofte ammes istedet for at få skemad - og så kommer ind i en rytme hvor hun ammes efter, eller midt i, en lur fremfor før.

Efter at have haft svært ved skemaden igennem en måneds tid har hun nu nemmere ved det - spiser dog ikke mere end 1/2 dl af gangen. Hun er vild med alt hun kan gumle på selv, men når hun får bidt et stykke af fx melon eller agurk spytter hun det ud - klumper er ikke et hit hos hende. Hun er faktisk rigtig god til at drikke af kop. Desværre er hun blevet forstoppet efter at være kommet i gang med skemaden - og jeg er i gang med laktulose, svesker/abrikoser og grøntsagsmos fremfor grød.

Hendes dagsrytme er nogenlunde således:

Vågner kl. 6, vil ofte ikke die her - tilbydes morgenmad (grød og/eller frugtmos) ved 7-tiden som hun kun tager 1-2 skefulde af.

Lur kl. 8 (kan undertiden trækkes til 8.30) i ca 1,5 time. Ammes forinden - spiser ikke meget. Vil derimod gerne ammes når hun vågner 9.30.

Frokost ...


Annonce

... omkring kl. 11 - grøntsagsmos og frugt/agurk i hånden, går OK.

Lur 12.30 i ca 2 timer, ammes forinden - og hvis hun ikke vil tage noget så efter 45 minutters søvn hvor hun konsekvent altid vågner og skal hjælpes videre i søvnen.

Vågner ved 15-tiden, får ofte en ammetår og da hun først igen vil sove efter 3 timer ender det efterhånden med at hun puttes for natten ved 18-18.30 tiden. Hun får grøntsagsmos ved 16.30-tiden og ammes kl. 18 (eller 45 minutter inde i nattesøvnen, hvor hun jo vågner).

Vil ammes kl. 21/22, 01 og 03/04 samt undertiden kl 05. Vi prøver at holde cirka 3 timer imellem, så når hun vågner før lulles hun videre i søvnen med sutten.

Hun spiser således ved brystet (og næsten altid begge sider) 6-7 gange i døgnet, og tilbydes nu 3 måltider hvor hun kun spiser godt ved 1-2 af dem og da max 1/2 dL.

Måske har jeg svært ved at vænne mig til hun nu er ældre og spiser sjældnere - og amningen kl. 21/22 er jo ikke et stort problem da jeg endnu ikke er gået i seng der. Når hun ikke vil die om formiddagen, ender jeg med at forsøge at lægge hende til en masse gange og det skaber frustration hos både mig og hende. Skal jeg nøjes med amning om morgenen for at få gang i hendes væskeindtag tidligere på dagen?

Et lille tillægsspørgsmål: Hun vågner konsekvent efter 45 minutters søvn og skal have sutten, men sover oftest videre uden problemer. Når hun lægges til natten vågner hun efter 45 minutter, 1,5 time og også undertiden efter 2 timer og 15 minutter - og igennem natten skal hun ofte have sutten ind imellem amningerne. Hvornår vil hendes søvnrytme ændre sig (blive mere "voksen"? Og hvordan, hvis om muligt, kan vi vænne hende fra at skulle have sutten når hun kommer op i den overfladiske søvn?

Håber du kan hjælpe med at få styr på dagsrytmen og har et godt råd angående søvn/sut, på forhånd tak for hjælpen.

Med venlig hilsen
Julie

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sove ude

Helt små børn skal man være forsige med at lade sove ude i barnevogn. En tommelfingerregel er, at spædbørn ikke bør sove ude, før de har genvundet deres fødselsvægt og vægten skal være mere end 3000g.

At sove ude om sommeren er enkelt. Stil barnevognen i skyggen og hold øje med dit barns temperatur ved at mærke det i nakken. Dit barn vil nyde at stå under et træ og se vinden i bladende. Et insektnet kan yde god beskyttelse mod insekter, men brug det kun, hvis der er insekter.

Læs mere i Babylex

Akupunktur

Der findes mange former for akupunktur. Oprindeligt er akupunktur en gammel kinesisk behandlingsform, som går ud på, at man ved at sætte nåle ind forskellige steder i kroppen, blandt andet kan bedøve eller lindre smerte.

Behandlingen har været brugt i mange tusinde år. Det er en behandling, der baserer sig på en holistisk opfattelse af kroppen og hvor man med nåle regulerer energiblokeringer i kroppen.

Akupunktur er blevet mere og mere almindeligt at bruge i...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Så lykkedes det! Efter så mange måneder, er Johan faldet i søvn i sin barnevogn, op til flere gange.

Jeg har idag vækket ham en halv time før han plejer at vågne, og nu har han sovet 45 min. formiddag (barnevogn), og ligger nu pt. og sover middagslur (indtil nu en time). Så jeg kan slet ikke få armene ned:)

Vi ser om vi kan hoppe på togene i tide, tak for hjælpen:)

Venlig hilsen
Kathrine, mor til Johan på 6 måneder


Annonce