Annonce

Annonce

Svar: Mad i løbet af dagen


5. juni 2012

Alder:
9 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Jonathans mor

Planen for dagen ser umiddelbart rigtig fint ud og det er helt okay at Jonathan har behov for lidt andet end rugbrød ...

Du kan give ham kød, fisk, kartofler, grøntsager, ris, pasta, brød til frokost. Det kan være en varm middagsret, rester fra aftensmaden som frikadelle (kød eller fiskedelle), risretter eller pastaretter - du kan med fordel gemme lidt af aftensmaden og servere den til frokost. Du kan også give ham kold frokost, bestående af brød med forskelligt tilbehør af f.eks. kød, fisk, pasta, ½ hårdkogt æg, lidt rejer, muslinger eller lignende.

Mit forslag til en dagsplan lavet ud fra dine angivne tider ser således ud:

Morgen 6.30: Havregrød, frugtmos, vand af kop.

Morgen/Formiddagslur kl ca 8

Formiddag 9.30: ½ bolle med smør, f.eks. havregrynsboller, frisk frugt i hånden og også gerne lidt frugtmos, vand af kop.

Frokost 11.00: Rugbrødshapsere med forskelligt smørbart pålæg, gerne fiskepålæg suppleret med kogte grøntsager, kogte pastaskruer, ½ hårdkogt æg eller lignende. Må også meget gerne få varm frokost, som godt kan være rester fra aftensmaden f.eks. pasta med kødsovs eller lakselasagne. Vand af kop.

Tilbydes en kop/flaske mælk (mme) og ...


Annonce

... puttes til middagslur

Eftermiddag 14.30: ½ bolle med smør, ost, frisk frugt. En portion neutral yoghurt med rugbrødsdrys, revne æbler eller lignende. Vand af kop.

Aften 17: Udgangspunktet er jeres mad, almindelige børnevenlige retter med kød, fisk, kartofler, grøntsager, pasta, ris osv. Hvis I en dag får noget han ikke kan spise, så kan I bruge rester fra frokosten eller dagen før, eller I kan give ham en middagsret fra glas beregnet til hans alder. Det er helt fint, også hvis han ikke rigtig gider rugbrøddet lige nu :)

Flaske og puttes til natten 18.30


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Sen aften 22: Flaske

Det ser ud som om at han sover fint, - han får to lure dagligt og sover samlet mellem 2 ½ - 3 timer i løbet af dagen og det er ofte sådan for børn i denne alder. Han sover også en lang nattesøvn fra ca 18.30 til 06, så samlet lyder det til at han får den søvn han har behov for :)

I min bog "Helens bog om børn og mad" kan du finde masser af opskrifter på smørbart pålæg, hjemmebagte boller, familieretter som I alle kan spise, hvis du savner inspiration og der er også dagsplaner, så du kan se hvordan en dag kan skrues hensigtsmæssigt sammen ... :)

Håber du her er hjulpet videre på vej, fortsat held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.

Uro ved måltider

Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Min søn på 11 måneder spiser ikke

Kære Helen, Jeg håber virkelig, du kan hjælpe mig, for jeg er en meget...

Læs hele brevet og Helens svar


7. februar 2025 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Det 3. måltid, hvornår?

Hej Helen Min dreng bliver 6 måneder den 18 februar, og har fået skemad i...

Læs hele brevet og Helens svar


4. februar 2025 | Kost og ernæring | 19 mdr.

Mad har ingen interesse

Hej Helen Så er jeg tilbage igen med min evigt tænkende mor hjerne. ...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Rød numse

De fleste børn får ind imellem en rød numse fordi urin og afføring irriterer huden. Nogle børn mere end andre.

For at forebygge rød numse, er det vigtigt at skifte bleen tit og brug af salver og cremer bør altid holdes på et minimum. Lad barnets hud lufttørre og brug kun mild sæbe, når der er afføring ellers vil rent vand de fleste gange være nok.

Tør numsen grundigt også i folderne og brug f.eks. en føntørrer til at lufttørre huden med, men pas på den ikke bliver...

Læs mere i Babylex

Babymassage

Babymassage er en systematisk blød og blid form for massage, som oprindeligt stammer fra Indien. Nogle børn nyder at få babymassage, hvor andre børn ikke bryder sig særlig meget om det.

De fleste forældre vil, uden at tænke over det, naturligt have lyst til at kærtegne og berøre deres lille barn. Følg din egen lyst til hvad du og barnet godt kan lide. Børn har bedst af at blive rørt på en måde, hvor det er barnets reaktioner og signaler der er styrende.

Børn har...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

... mange tak for dit sidste svar vedrørende vores problemer med skemaden. Vi er kommet godt videre, bl.a også inspireret af dit dejligt detaljerede svar, og Ingrid spiser nu som bliver hun betalt for det.

Kh Karen (og Ingrid)


Annonce