Svar: Mad i løbet af dagen
Kære Jonathans mor
Planen for dagen ser umiddelbart rigtig fint ud og det er helt okay at Jonathan har behov for lidt andet end rugbrød ...
Du kan give ham kød, fisk, kartofler, grøntsager, ris, pasta, brød til frokost. Det kan være en varm middagsret, rester fra aftensmaden som frikadelle (kød eller fiskedelle), risretter eller pastaretter - du kan med fordel gemme lidt af aftensmaden og servere den til frokost. Du kan også give ham kold frokost, bestående af brød med forskelligt tilbehør af f.eks. kød, fisk, pasta, ½ hårdkogt æg, lidt rejer, muslinger eller lignende.
Mit forslag til en dagsplan lavet ud fra dine angivne tider ser således ud:
Morgen 6.30: Havregrød, frugtmos, vand af kop.
Morgen/Formiddagslur kl ca 8
Formiddag 9.30: ½ bolle med smør, f.eks. havregrynsboller, frisk frugt i hånden og også gerne lidt frugtmos, vand af kop.
Frokost 11.00: Rugbrødshapsere med forskelligt smørbart pålæg, gerne fiskepålæg suppleret med kogte grøntsager, kogte pastaskruer, ½ hårdkogt æg eller lignende. Må også meget gerne få varm frokost, som godt kan være rester fra aftensmaden f.eks. pasta med kødsovs eller lakselasagne. Vand af kop.
Tilbydes en kop/flaske mælk (mme) og ...
... puttes til middagslur
Eftermiddag 14.30: ½ bolle med smør, ost, frisk frugt. En portion neutral yoghurt med rugbrødsdrys, revne æbler eller lignende. Vand af kop.
Aften 17: Udgangspunktet er jeres mad, almindelige børnevenlige retter med kød, fisk, kartofler, grøntsager, pasta, ris osv. Hvis I en dag får noget han ikke kan spise, så kan I bruge rester fra frokosten eller dagen før, eller I kan give ham en middagsret fra glas beregnet til hans alder. Det er helt fint, også hvis han ikke rigtig gider rugbrøddet lige nu :)
Flaske og puttes til natten 18.30
Sen aften 22: Flaske
Det ser ud som om at han sover fint, - han får to lure dagligt og sover samlet mellem 2 ½ - 3 timer i løbet af dagen og det er ofte sådan for børn i denne alder. Han sover også en lang nattesøvn fra ca 18.30 til 06, så samlet lyder det til at han får den søvn han har behov for :)
I min bog "Helens bog om børn og mad" kan du finde masser af opskrifter på smørbart pålæg, hjemmebagte boller, familieretter som I alle kan spise, hvis du savner inspiration og der er også dagsplaner, så du kan se hvordan en dag kan skrues hensigtsmæssigt sammen ... :)
Håber du her er hjulpet videre på vej, fortsat held og lykke :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
Viden om børn:
Klumpfod
Når børn fødes med en fod, der er bøjet indad, hvor fodsålen peger bagud og fodryggen fremad, så kalder man det klumpfod. Der er ca. 1 ud af 1000 børn der fødes med klumpfod og ca. halvdelen af disse har misdannelsen på begge fødder.
Man ved ikke hvorfor nogle børn fødes med klumpfod, men der er en vis arvelig tilbøjelighed. Man siger at risikoen for at føde et barn med klumpfod øges med en faktor 30, hvis en søster eller bror har lidelsen.
Drenge fødes hyppigere...
Sushi til børn
Børn må gerne få sushi - men der er nogle ting du skal overveje:
- Fisken der bruges skal have været frosset ned til - 20 grader i mindst 24 timer. Der kan forekomme parasitter i fisk og disse dræbes ved frysning.
- Sushien skal fremstilles under hygiejniske forhold. Den bør spises samme dag som den er lavet og køber du den færdigpakket skal du være opmærksom på korrekt opbevaringstemperatur og holdbarhedsdato.
- Børn under 3 år må højst spise 25...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
TAK for din fantastiske brevkasse! Jeg har overhovedet ikke tal på, hvor mange gange jeg har hentet uvurderlig hjælp ved at læse dine svar på alle mulige problematikker om tør hud, sutteflaske, søvn, afføring, øjenbetændelse osv. osv.
1000, 1000 tak!
Du gør livet nemmere for nybagte forældre og deres afkom. 😊
De bedste hilsner fra
Lise, mor til dejlige Anna på snart 5 mdr.








