Annonce

Annonce

Brev:

Tør hud?


10. april 2012

Kategori:
Alder:
21 mdr.

Tør hud?

Kære Helen

Allerførst tak for en fantastisk hjemmeside med mange relevante svar. Vi har allerede brugt dine svar en god del, de har været en meget stor hjælp for os, da vi bor i udlandet.

Vores søn på snart 21 mdr. har nu i ganske lang tid (siden sidste sommer) haft små knopper på arme og ben (der er intet at se på resten af kroppen). Huden virker ikke tør og irriteret, men knopperne kan ind imellem være lidt rødlige. Han klør ikke og virker ikke på nogen måde generet af dem. Vi har spurgt både læge og sundhedsplejerske, og har fået ganske forskellige svar... alt fra at det er helt normalt og han vil vokse fra det, til at det skyldes ekstrem tør hud og han bør smøres tre gange dagligt med en meget fed creme.

Her er det så spørgsmålene ...


Annonce

... melder sig, for hvis det er så normalt, hvorfor finder jeg så ingen information om det... Det vi har gjort til nu, er at prøve at behandle ham efter de råd vi har fået om tør hud, dvs. korte bade i ikke for varmt vand, smøre med fed creme (dog har vi kun smurt morgen og aften) og så vidt muligt have bomuldstøj inderst. Alt tøj vaskes med vaskemiddel uden parfume etc. og får ekstra skyl.

Jeg synes ikke vi ser nogen effekt, og spekulerer nu selvfølgelig på om der er andet vi kan gøre? Bør vi prøve en anden creme eller bør vi tage ham til en hudspecialist? Kan det være tør hud (huden er hel og fin uden flager, revner eller sprækker)? Eller er det et normalt fænomen som han vil vokse fra?

På forhånd tusind tak for svar :-)

Venlig hilsen
Bettina

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

21. februar 2026 | Opdragelse | 2 år

Tilknytning - 2 år

Kære Helen. Min datter er lige blevet 2 år. Hun er umiddelbart glad for sin...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 18 mdr.

En hård tid

Kære Helen Jeg har skrevet før og skriver nu igen. Det er pt. en rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.

Svære afleveringer i vuggestuen

Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Opdragelse | 18 mdr.

Halvandenårig gør skade på sig selv - Er det normalt?

Kære Helen Jeg skriver fordi jeg er lidt bekymret for min søn på snart 18...

Læs hele brevet og Helens svar


26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.

Sut - 23 mdr.

Kære Helen Min datter er 23 mdr og bruger sut, mest til trøst og når hun...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Barneseng

Når man skal vælge seng til sit barn er der visse ting, man kan gå efter. Noget af det vigtigste er at sengen er sikkerhedsmæssigt i orden.

Forbrugerrådet tester jævnligt de børnesenge som er på markedet og her ser man bl.a. på at sengen skal kunne tåle at blive slået, banket på og hevet i. Sengene bliver tjekket for at barnet ikke kan få fingrene i klemme og at tremmeafstanden er korrekt, så barnet ikke kan komme i klemme med sit hoved og sidde fast i sengen.

Den...

Læs mere i Babylex

Body Mass Index - BMI

Body Mass Index er en beregning af hvordan en persons højde passer til personens vægt. BMI defineres som vægten i kg divideret med højden i meter i anden (kg/m2).

Et sundt BMI for voksne ligger mellem 18.5-24.9. Man bruger ikke denne måling til små børn, men i stedet bruger man vækstkurver.

Ved at tegne barnets længde/højde og vægt ind på en kurve, så kan man følge om barnet vokser som det skal.

En tommelfingerregel lyder at små børn fordobler...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dine altid gode råd... Din hjemmeside er til stor hjælp. Især for os udenlandsdanskere som ikke har en sundhedsplejerske til rådighed på samme måde som man har i Danmark.

Tak, for alt det du gør.

Udlandsdanskeren


Annonce