Annonce

Annonce

Brev:

Nedtrapning af amning og øgning af mad


10. april 2012

Alder:
8 mdr.

Nedtrapning af amning og øgning af mad

Hej Helen

Min søn er netop blevet 8 måneder og jeg savner lidt vejledning til snart at skulle at nedtrappe amning og øge den alm madmængde.

Hans dag ser pt sådan her ud:

Vågner kl. 6.30/7
Grød + frugtmos kl.7.30
Bryst kl. 8/8.30 og ud og sove

Bemærk han blir ikke ammet når han vågner, men først inden 1. lur.

Frokost kl. 11/12 (æfhængig af hvorlænge han sover), her får han mos eller grød, øver os i rugbrødshappere med div pålæg + lidt frugtmos

Bryst kl. 13/14 inden næste lur
Bryst eftermiddag kl. 16/17

Aftensmad kl. 18, grøntsagsmos med kød (en frikadelle i hånden eller rester af vores mad most) + evt frugtmos

Nogle dage får han en tvebakke at sidde med efter frokost og efter aftensmad.

Flaske 100 ml til putning kl. 19.30
Sover kl. 19.45/20

Han sover hele natten uden mad.

Skemadens mængde er alle 3 måltider 3-4 spk.

Alle ...


Annonce

... steder jeg læser er den første amning man skærer væk formiddagsamningen, men som jeg kan læse mig til er disse børn så ammet når de vågner. Ergo kan jeg i de tilfælde godt se logikken i at skære præcis den amning fra. I og med min søn ik blir morgen ammet, kan jeg ikke se at den 1. amning hos os blir den nemmeste først at skulle skippe.

Umidddelbart er det vel eftermiddags amningen jeg skal tage fra først? Og så tilbyde hvad? Jeg har prøvet en dag med yougurt og vand men det blev han slet ik tilfreds af. Var bare ulykkelig og søgte mit bryst konstant. Er det mere vane for ham eller har han brug for mælken der?

Det skal tilføjes at indtil for 14 dage siden fik han også bryst efter aftensmaden, ergo har vi for nyligt skåret en amning ned. Og for 4 uger siden tog vi natamningen fra ham.

Kan du hjælpe mig videre i næste nedtrapning?

Med venlig hilsen
Trille

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Naturlægemidler - børn

Naturlægemidler er en særlig gruppe lægemidler, der ofte indeholder tørrede planter, plantedele, eller udtræk af planter.

Naturlægemidler er frihandelslægemidler, hvilket betyder, at de ikke behøver blive solgt på et apotek. Læge og apotek behøver således ikke at være involveret i behandlingen, og derfor kan naturlægemidler kun godkendes til behandling af "lettere sygdomme".

Naturlægemidler anbefales ikke til børn under 2 år uden lægens anvisning....

Læs mere i Babylex

Honning

Honning frarådes til børn under 1 år. Honning indeholder bakteriesporer og kan være infektionskilden vd spædbarnsbotulisme.

Botulisme er en sjælden sygdom, som skyldes et toksin (en forgiftning) dannet af den en sporedannende bakterie Clostridium Botulinum. Sporerne findes i omgivelserne, de er hårdføre og kan tåle kogning i flere timer.

Voksne og større børn bliver ofte ikke syge, da vores bakterieflora i tarmsystemet er anderledes. Men hos spædbørn medfører...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Endnu engang ros til dig. Det varmer virkelig mit hjerte at læse dine svar til andre. Din grundighed tåler ingen sammenligning og findes ikke hos mange andre! Mange forældre og børn kan prise sig lykkelig for at have dig!

Glæder mig til at læse din bog.

Mange varme hilsner fra
Sophus og mor


Annonce