Annonce

Annonce

Brev:

Putte til nat og det løse


21. marts 2012

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Putte til nat og det løse

Kære Helen.

Jonathan er nu 6 mdr. og har svært ved at falde i søvn til nat. Vi har en fast rytme, hvor han får nattøj på, får tilbudt en flaske, så ned i sengen og så en sang (samme hver aften), men han er meget urolig (ikke ked).

Han sparker dynen af og ligger og snakker med sine fødder, ruller om på siden og hiver dynen han putter ved hen over hovedet og hiver sutten ud. Han er helt klart træt (har typisk været vågen i 4 timer), gnider sig i øjnene og hvis man holder ham, ved at lægge armen hen over dynen, putter han hovedet ind til dynen og lukker øjnene, men vi vil selvfølgelig ikke holde ham hårdt, så hvis han strider lidt i mod, slipper vi selvfølgelig.

Jeg er i tvivl om vi bare skal gå til og fra ham sådan ca. hver tredje minut, når han nu ikke er ked af. Jeg vil rigtig gerne at han lærer "selv" at falde i søvn og at det ikke er os der sidder og "holder" ham.
Hvordan vil du forslå at vi gør?

Hans rytme er lidt spøjs, men de gange jeg har forsøgt at ...


Annonce

... ændre lidt på det, begynder han at sove rigtig dårligt.

5.30 vågner og får lidt mælk max. 50 ml.
6.00 vi står op
6.30 vi får morgenmad (Jonathan grød m. frugtmos)
7.30 Tilbydes flaske (drikker måske 100)
7.45 puttes
12.00 vågner
12.15 Frokost en grød med noget frugtmos
13.15 Tilbydes flaske (drikker 200 ml)
13.30 Puttes
Mellem 14-15 vågner han igen
17-17.30 Grød m. frugtmos (vi arbejder på tilvænning til kartoffelmos og grøntsagsmos, men han kan slet ikke lide det)
18.30/19.00 Tilbydes flaske (drikker max 100)
22.00. Flaske 270 ( meget forskelligt hvor meget han drikker)

Skal jeg skifte til NAN2 med det madindtag han har? Han er en meget stor dreng på 71 cm. og 10 kg. Han er først begyndt på grød da han blev 6 mdr. og er helt vild med grød m. frugtmos, men får kast op fornemmelser v. kartoffel og grøntsagsmosen, er det okay at han smager lidt og så får grød m. frugt for resten?

Nå det var vidst det for denne gang:o))

På forhånd tak for hjælpen.

Charlotte

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Børn i bilen

Der er fem gode huskeregler, når du skal transportere dit barn i bilen:

1. Det er vigtigt at barnets autostol passer til både barn og bil. Tag derfor både barn og bil med, når du køber autostol.

2. Sørg for at autostolen sættes korrekt fast. Følg brugsanvisningen og stram selerne så godt til som muligt, så stolen er godt fastspændt til sædet i bilen.

3. Vælg bagudvendt autostol så længe som muligt. Det er mest sikkert for barnet.

4....

Læs mere i Babylex

Episiotomi - Epis

Episiotomi eller Epis er, når kvinder under en fødsel klippes i mellemkødet. Man klipper i det stykke, der er mellem skeden og endetarmsåbningen, og man gør det, for at barnet bedre kan komme ud.

Der findes to typer af Episiotomi:

1. Man kan klippe lodret ned fra skedeåbningen til endetarmen. Dette klip heler ofte let op, men det anvendes ikke så meget mere, da der er risiko for, at klippet udvider sig og bliver længere, når barnets hoved passerer forbi - og derved...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen :-)

Ja der er mange spørgsmål for tiden.... rart man får gode råd og information fra dig!

Håber du har nøglen til en bedre nattesøvn for os to "gamle"... vi trænger efterhånden til en go nats søvn...

...og tak for dine tidligere svar - guld!

Mange hilsner
Sanne, mor til tvillinger


Annonce