Annonce

Annonce

Svar: 3 år og pludselig kræsen?


19. marts 2012

Alder:
3 år, 4 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Moosette

Tak for dit brev :) Og velkommen tilbage til Danmark.

Børn i din datters alder vil ofte sætte stor pris på at mad serveres adskilt. De bryder sig ikke om sammenkogte retter, men vil meget gerne kunne vælge til og fra og vil også meget gerne kunne se, hvad det er de får serveret.

Det kan derfor være en rigtig god idé at du serverer maden ved siden af hinanden og evt. købe en tallerken inddelt i rum, så der kan ligge kød i et rum, pasta i et andet, lidt sove i et tredie, grøntsager i et fjerde osv.

Børn i denne alder kan også nogle gange have lidt aversioner mod kogte grøntsager og det er her en rigtig god idé at give rå grøntsager eller råkost i stedet. Du kan lave forskellige grøntsagsstænger, som du stiller frem og lader din datter spise som snack og du kan med fordel lave lidt dressing eller dyppelse, til grøntsagerne, så er de lidt sjovere at spise.

Du kan også med fordel lave råkost, hvor du f.eks. river gulerod, spidskål, æble og kommer lidt appelsinstykker, ananas eller lignende på. Giv det f.eks. om eftermiddagen, når I kommer hjem fra børnehave og har hun spist lidt grøtsager om eftermiddagen, så behøver du ikke fokusere på hvor mange grøntsager der glider ned under aftensmaden, så kan du bedre acceptere hvis hun der kun spiser kød og pasta.

Det er, som du skriver, en rigtig god idé at lade hende være med, når der skal laves mad. Det at følge processen, dufte maden og røre i gryden kan appellere og motivere til lysten til at spise.

Det er en rigtig god idé at lade mindst en ting i måltidet, være noget som hun er glad for. Det vil sige at hvis du ved, at hun altid vil spise rugbrød, så server et stykke rugbrød sammen med den varme mad. Så kan hun ...


Annonce

... gå igang med at spise det, når I spiser sammen og så er hun igang og I skal ikke starte med at diskutere maden. lad hende spise rugbrødet og måske vil hun så også smage på lidt af det andet. ender hun med kun at spise sit rugbrød, så har hun fået noget at spise, I har spist sammen og holdt fast i at I spiser mad sammen om aftenen.

Jeg synes ikke hun skal gå i seng og være sulten. Tilbyd hende et godnatmåltid, der serveres adskilt fra aftensmaden. Hun skal altså ikke have noget andet, end det du har lavet, når I spiser aftensmad - hun spiser det der står på bordet og får som sagt altid en ting hun med sikkerhed spiser - og vil hun ikke have mere end det, så er det sådan. herefter kan hun så komme i bad, få nattøj på osv. og hun kan få et måltid at gå i seng på. Det kan være en godnatgrød, det kan også være et stykke rugbrød eller det kan være rester fra aftensmaden. Hvis I f.eks. har fået frikadeller til aften, så kan hun få en kold frikadelle inden hun skal sove, som hun kan sidde ved bordet og gnave :)


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Du kan også lave grøntsags- og frugtsmoothies til hende, som du har fået anbefalet. Det der er vigtigt at huske på her er, at syren i frugterne sammen med frugtsukkeret kan give tandskader. Det er derfor vigtigt at hun ikke går og nipper til det, men får det som et mellemmåltid f.eks. om eftermiddagen. Man kan med fordel komme lidt A38 i eller spise det ved siden af, da det neutraliserer syren lidt.

Du kan bage selv, hjemmebagt brød vil de fleste børn gerne spise og du kan variere de hjemmebagte boller ved at komme kartoffel, græskar, spinat, gulerod eller lignende i bollerne. Og på den måde få mere variation ind :)

Håber du kan bruge lidt af dette videre, fortsat held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7 mdr. gammel baby

Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...

Læs hele brevet og Helens svar


19. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Madindtag - 11 mdr.

Hej Helen Skal man “styre” hvor meget og hvilke slags mad ens barn spiser?...

Læs hele brevet og Helens svar


2. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Morgenmad 11 mdr. del 2

Hej Helen. Mange tak for svaret på mit spørgmål. Omkring morgenmad. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. august 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Morgenmad til 11 måneder gammel baby

Hej Min søn på snart 11 måneder har lige siden han begyndte at få mad, fået...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Gluten til baby

De fleste børn kan tåle gluten, og gluten kan introduceres til barnet i 4-6 måneders alderen under hensyntagen til de anbefalinger, der i øvrigt gælder om variation i kosten, når skemad gives til småbørn.

Hidtil sagde man, at spædbørn ikke måtte introduceres til gluten før efter 6 måneders alderen, men disse anbefalinger blev i 2015 lavet om, da der ikke er fundet videnskabelig dokumentation for at vente med at introducere gluten.

Gluten findes især i hvede, mens...

Læs mere i Babylex

Pethidin ved fødsel

Pethidin er et morfinlignende stof, som især blev brugt ved fødsler førhen i tiden. I dag vil man ofte vælge at tilbyde den fødende en epiduralblokade i stede, hvis hun har voldsomme smerter. I særlige tilfælde kan man dog stadig vælge at give pethidin til fødende. Det gives som injektion, og virkningen indtræder efter ca ½ time.

Der er en del bivirkninger forbundet med at give pethidiin, blandt andet kan det nedsætte ve-aktiviteten, give den gravide kvalme og gøre hende svimmel...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Din bog om søvn har været os en rigtig stor hjælp.

Vores dreng er nu 16 måneder og vi har måtte erfare, at han hører til de børn der altid har haft et lille og uforudsigeligt søvnbehov. Men via din bog, har vi fundet ud af at give ham rutiner, der gør at han nu trives og udvikler sig sundt og godt.

Tak fordi du har skrevet den!

Hilsen de glade forældre


Annonce