Annonce

Annonce

Brev:

Sprogudvikling - aktivt ordforråd?


18. marts 2012

Kategori:
Alder:
19 mdr.

Sprogudvikling - aktivt ordforråd?

Kære Helen

Så er vores pige snart 20 mdr., og hun trives i det store hele rigtig fint. Kort efter, at vi skrev til dig i efteråret, fik hun mellemørebetændelse, og det har hun haft af mange omgange siden. I december fik hun dræn, og hun har været igennem flere penicillin-kure siden efter podninger v. ørelægen. Hendes søvn er blevet meget bedre siden sidst vi skrev, så det med ørerne har nok været en væsentlig årsag til søvnproblemerne dengang.

I det seneste halve års tid har vi gået og tænkt lidt over hendes sprogudvikling. Hun virker som en kvik pige, der forstår rigtig mange ord (kan udpege dem i billedbøger og følge små beskeder). Derfor undrer det os lidt, at hun stadig kun siger meget få ord: Mor, ja, "aj" for nej, hej og "a det" for hvad er det? (Der er nok et par ord mere, men det er de 5 ord, vi jævnligt hører hende sige).

Velvidende, at det er almindeligt med et lille aktivt ordforråd inden 2-års alderen, synes vi, det er mærkeligt, at der ...


Annonce

... stort set ikke er kommet nye ord til de sidste mange måneder. Hendes hørelse har if. ørelægen været påvirket af væske i ørerne, inden hun fik dræn, men den burde være normal igen, efter hun fik dem.

Hun er ivrig efter at få os til at forstå, hvad hun vil, ved at pege eller trække os med hen og vise os noget.

Vi læser meget for hende, og sætter ord på det, vi gør og ser sammen, og på det, hun peger på eller gør. Er vi måske næsten for gode til at forstå hende, uden hun behøver at fortælle os noget med ord, eller er det bare godt, at vi er gode til at gætte, hvad hun vil? ;-)

Hvad tænker du om hendes ordforråd, og er der andet, vi kan/bør gøre, for at hjælpe hende lidt på vej, eller skal vi tværtimod prøve at tage fokus væk fra det, da vi jo har en glad og aktiv lille pige, der motorisk og på mange andre områder er i fuld fart frem?

Venlig hilsen

Førstegangsforældrene, der gør, hvad de kan for at modstå fristelsen til hele tiden at spørge: "kan du sige...?"

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. februar 2026 | Sygdom | 18 mdr.

En hård tid

Kære Helen Jeg har skrevet før og skriver nu igen. Det er pt. en rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Opdragelse | 18 mdr.

Halvandenårig gør skade på sig selv - Er det normalt?

Kære Helen Jeg skriver fordi jeg er lidt bekymret for min søn på snart 18...

Læs hele brevet og Helens svar


8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder - del II

Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


4. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder

Kære Helen Jeg har i flere henseende nydt godt af din skønne brevkasse og...

Læs hele brevet og Helens svar


28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.

Søvnunderskud og lange putninger

Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Vådservietter baby

Mange familier synes, det er praktisk at bruge vådservietter, når barnet f.eks. skal skiftes eller lige skal have tørret sine fingre.

Vådservietter kan dog indeholde parfume og miljøbelastende stoffer, som kan give dit barn allergi. Undgå derfor vådservietter med parfume- eller aromastoffer i indholdsdeklarationen.
Gå efter vådservietter, der er svanemærket med Svanemærket, eller med Astma Allergi Danmarks Blå Krans eller Allergy Certified.

Overvej også, om...

Læs mere i Babylex

Brystbetændelse

I daglig tale bruges betegnelsen brystbetændelse om to tilstande i brystet - det der egentlig er tilstoppede mælkegange, som er en ikkeinfektiøs tilstand i brystet og så en infektiøs brystbetændelse.

Tilstoppede mælkegange opstår ofte fordi amninger springes over eller fordi barnet ikke har fået "tømt" brystet tilstrækkeligt, måske fordi barnet dier med forkert teknik.

Infektiøs brystbetændelse opstår ofte, fordi det er gået hul på brystvorten, hvorved der er...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusinde tak for dit svar på mit sidste brev vedrørende min dreng. Det varmede at blive mødt med forståelse og indsigt – i forhold til lige netop den problematik vi var i på daværende tidspunkt.

Venlig hilsen
Mor til dreng på 3 år


Annonce