Annonce

Annonce

Svar: Nikken med hovedet


18. marts 2012

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sygdom.

Hej med dig

Tak for dit brev - det er en lidt usædvanlig beskrivelse du giver og det som umiddelbart falder mig ind, er om din dreng kan have en eller anden form for epilepsi. Derfor er det rigtig godt at lægerne undersøger ham og rigtig godt, at I ikke er "sluppet af hospitalet", men at de fortsat følger jer.

Nu hvor du spørger, vil jeg naturligvis svare, men det er vigtigt for mig at sige, at du naturligvis skal lytte til lægerne og det er også vigtigt for mig at sige, at du skal passe rigtig meget på med at læse på nettet - du kan kun blive ekstra og måske unødigt bekymret, så prøv at lade være med det! :)

Der findes forskellige former for epilepsi, blandt andet det der hedder Myoklon Astatisk epilepsi. Dette ses ofte hos børn i 0-5 års alderen og er kendetegnet ved at barnet får ryk i arme og ben og at barnet "taber hovedet" - præcis som du beskriver. Barnet kan også falde eller få et decideret krampeanfald. Det er en sjælden epilepsiform og hos 1/4 af de børn den ...


Annonce

... rammer, debuterer det i første leveår.

Prognosen er meget usikker, men nogle undersøgelser typer på at jo før barnet får symptomer, jo før vil man kunne behandle medicinsk og jo større sandsynlighed for at barnet kan blive symptomfri. Men der er også risiko for følger - og igen, prøv at lade være med at læse om det for det vil gøre dig rigtig ked af det og måske unødigt bekymret. Du er lige nu nødt til at holde fast i at lægerne har sagt, at det ikke ligner epilepsi og at hans EEG har været normal.


Helens bog om børn og sygdom
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og sygdom" - Et uundværligt opslagsværk, som giver dig ro og overblik, når du har allermest brug for det!

Og ja, du kan naturligvis sagtens tale med lægerne om, hvorvidt der kan være tale om tics, problemer med ørerne, forstrækning af halssener og muskler eller lignende opstået i forbindelse med fødslen ... Jeres dreng skal naturligvis undersøges grundigt så man kan udelukke andre ting.

Hvis nogle læser med, som har stået i samme situation og har gode råd med på vejen - evt. kan fortælle en "glad og positiv historie", så vil jeg gerne give den videre :)

Stort knus fra dig til mig :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sygdom:

9. marts 2026 | Sygdom | 3 år, 6 mdr.

Skoldkopper og helvedesild

Hej Helen Jeg er mor til en dreng på 3.5 år, som desværre har fået...

Læs hele brevet og Helens svar


18. februar 2026 | Sygdom | 2 år, 5 mdr.

Pudse eller puste næse - hvornår

Kære Helen Tak for dine altid gode svar! :) Vores datter er nu lige knap...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Uld til børn

En gammel tommelfingerregel lyder, at alle de måneder, som ender på "r", kan uld være en fordel - det vil sige september, oktober, november, december, januar og februar.

Uld har mange fordele:

- Det har blandt andet en rigtig god isoleringsevne, så det hjælper dit barn med at holde sig varm. Uld består af ca. 20 procent fibre og 80 procent luft, og det gør, at ulden isolerer rigtig godt.

- Det kan absorbere 30-40 procent af sin egen vægt i væske. Det...

Læs mere i Babylex

Babyslynge

En babyslynge er et klæde, som man på forskellig vis binder omkring sig. Oftes er der et spænde eller en ring i den ene ende. Når Slyngen bindes fremkommer en lomme, hvori baby ligger eller sidder.

Slyngens fordel er at den yder støtte til hele babys krop og hoved, både når dit barn ligger og sidder. Der er mulighed for at variere bærestilling, hvilket er godt, hvis barnet bæres ofte eller længere tid af gangen.

I en babyslynge kan du normalt bære din baby længe...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Der er ingen tvivl om at Helen er en sundhedsplejerske med hjertet på rette sted og det betyder meget for mig i perioder hvor jeg har været usikker på nogle ting.

Camilla Martin


Annonce