Annonce

Annonce

Brev:

Mad og måltider


18. marts 2012

Alder:
8 mdr.

Mad og måltider

Kære Helen.

Min datter på 8 måneder udvikler sig med lynets hast for tiden i forhold til mad og måltider. Jeg føler ikke helt jeg kan følge med og er meget forvirret omkring hele mad-situationen.

Jeg synes hendes appetit svinger utrolig meget, og jeg har svært ved at finde ud af, hvad hun egentlig vil have at spise – og hvornår hun vil have det. Der er meget frustration omkring måltiderne – både hos hende og mig. Jeg tror min datter er frustreret fordi, det er svært/ubehageligt at spise nye fødevarer, og fordi jeg ikke helt forstår, hvad hun vil have - eller om hun er mæt. Jeg bliver meget frustreret, fordi hun tit siger nej tak til maden når hun – efter mit hoved – burde være sulten eller tørstig. Her taler vi om 3-4 timer uden mad, og hun siger nej tak til en flaske fx.

Jeg synes ellers at jeg havde meget godt styr på måltiderne, og at de var indkørt i en god rutine, men det smuldrer meget lige nu.

For det første vil hun ikke længere have mælk (hun får flaske) inden hver lur. For kort tid siden fik hun fire flasker – formiddag, eftermiddag, aften og nat. Men mange dage er vi nu kun nede på to – omkring 300 ml. Det er ikke kun fordi, hun er mæt, når jeg tilbyder hende den (nogen dage er det), for jeg har prøvet at tilbyde hende den, hun takker nej, jeg lægger hende til at sove uden, og så vågner hun efter 30 min. og er ved at dø af sult. Så vil hun gerne have mælk, men vil ikke sove mere!
Den eneste flaske hun suger med velbehag er den om natten. Og den skal vi vel egentlig væk fra på dette tidspunkt, skal vi ikke?

Jeg er begyndt på de sidste par dage at give hende frugtmos inden luren, hvis hun ikke vil have mælken, for noget skal hun jo have i maven.

Er det normalt på dette tidspunkt, ...


Annonce

... at mælken er helt ved at forsvinde og hvad så med væskeindtaget? Hvor meget vand skal hun så drikke ved siden af? Synes du jeg skal fjerne mælken om natten på dette tidspunkt?

Det andet jeg døjer med er, at min datter endnu har svært ved at tygge og synke. Hvis ikke maden er meget blød, så virker det som om, hun oplever at blive kvalt, når hun synker og bliver meget ked af det. Så udover mos og grød, så får hun kun: Jordbær, banan, rugbrødsbidder som er vædet lidt i mælk og meget små smagsprøver af min mad. Men hun gider ikke særlig meget af det, så det bliver aldrig til et helt måltid på den måde – ikke engang til et mellemmåltid. Så jeg synes ikke, hun udvikler sig særlig meget der.

Jeg skal putte alt i munden på hende – vel fordi det er så småt. Hun kan godt samle bidderne op og lege med dem i hånden, men de kommer ikke ind i munden. Så her bliver hun jo også frataget en udviklingsproces.

Hvordan kommer jeg videre herfra uden at få givet hende mad som hun oplever eller reelt får galt i halsen? Jeg er meget bekymret for netop det, så jeg sætter nok også selv en bremser for udviklingen. Jeg mangler en del inspiration til retter som udfordrer lidt i deres konsistens uden at det bliver for ”farligt”. Og oplever samtidig at min datter er kræsen og meget ofte takker nej til nye retter og konsistenser. Måske mest det sidste.

Dagen svinger som sagt meget men sådan her ser måltiderne nogenlunde ud:
4.30: 200 ml MME
7.00: Risgrød
9.00: Forsøgt mælk – for det meste frugtmos (100g) + lur
12.00: Lidt rugbrødsbidder + Kartoffelmos og grøntsagsmos eller grød
14.30: Forsøgt mælk – rest af noget tidligere fra dagen eller frugtmos + lur
17.00: Kartoffelmos, grøntsagsmos og kød
19.30: 80-150 ml MME

Hilsen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Vil ikke sove lur i barnevognen længere

Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...

Læs hele brevet og Helens svar


27. oktober 2025 | Udvikling | 8 mdr.

Græder, når jeg går

Kære Helen. Tak for dig og alle dine svar:) Min datter er nu blevet 8...

Læs hele brevet og Helens svar


24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.

8 måneder og korte lure

Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...

Læs hele brevet og Helens svar


23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7 mdr. gammel baby

Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sexliv

Der er meget forskelligt hvornår både kvinden og manden har lyst til at genoptage sexlivet efter en fødsel. For nogle par går der mange måneder før de begge er parate.

Mange tror at det kun er kvinden der skal være parat, fordi det jo er hende der har født, men mænd der har oplevet deres kone føde og har set barnet komme ud af vagina, kan også have svært ved at genoptage sexlivet.

Efter fødslen er kvindes hormonbalance anderledes, end før hun blev gravid, og en...

Læs mere i Babylex

Barselsbesøg

I nogle kommuner tilbyder sundhedsplejersken at komme på besøg meget hurtigt efter fødslen. Dette sker hvis fødslen f.eks. er foregået hjemme, eller hvis moderen er gået meget hurtigt hjem efter fødslen.

Også jordemødre tilbyder nogle gange barselsbesøg i hjemmet, hvis kvinden er udskrevet inden for 48 timer efter fødslen eller hvis der er tale om en hjemmefødsel. Man taler normalt om et barselsbesøg når sundhedsplejerske eller jordemoder kommer på besøg i hjemmet 3-5 dage efter...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Tusind tak igen for dine svar, jeg bliver så meget klogere :-).

Du rammer så præcist!

Glad påske til dig :o)

Mor til pige på 2 måneder


Annonce