Annonce

Annonce

Svar: Forkorte søvnen om eftermiddagen?


15. marts 2012

Kategori:
Alder:
19 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Anja

Tak for dit brev :)

Det er generelt en god idé at have et fast stå op tidspunkt om morgenen og hvis barnet ikke vågner af sig selv, kan man være nødt til at vække barnet. At have et fast stå op tidspunkt har betydning for hele dagens rytme og dermed også for hendes evne til at overgive sig til middagssøvnen og til putningen om aftenen.

Jo mere ens dagen er, jo mere fast rytme, jo større sandsynlighed for at du også kan regne med et nogenlunde ens puttetidspunkt om aftenen :)

Din datter vil normalt have brug for at sove ca. 13 ½ time i døgnet. Det kan være fordelt sådan, at hun sover f.eks. 11 ½ time om natten og 2 timer om dagen. Det betyder at hvis hun f.eks. står op hver dag kl 7, så vil det være meget passende at hun puttes kl 19.30 og sover ca 2 timer til middag - altså meget som den rytme I tidligere har haft :)

Når hun så nogle dage sover 3-4 timer til middag, så vil hun naturligt ikke kunne sove allerede kl 20 - og modsat, så vil hun naturligt sove mere om dagen, jo kortere nattesøvnen bliver, så det kan være en lidt dum cirkel at komme ind i .. dagen skal jo ikke bruges til at sove i, men til at være aktiv i.

Det kan være en god ...


Annonce

... idé at du ikke putter hende, før du mener hun er helt parat til at sove. Hvis du putter hende en time før hun egentlig er træt nok til at falde i søvn, så kan du risikere at hun begynder at tro, at det at blive puttet er noget der varer en time og derfor får en rytme, hvor hun trækker putningen ud. For at undgå dette, kan det være en god idé at du ikke putter hende før kl. er 21 og efter et par aftener, kan du så putte lidt før 20.45, så 20.30, 20.15 osv. indtil du når det tidspunkt som normalt er passende. Ved at putte hende når hun er helt parat til at sove, så hjælper du hende til at forbinde putning med noget der ikke trækkes ud.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

I takt med at hun så begynder at sove længere nattesøvn igen, så vil hun normalt også begynde at afkorte sin middagslur af sig selv og dermed ikke forlænge dagssøvnen, som er tilfældet lige nu. Men, det sker dog ikke altid og derfor kan man nogle gange være nødt til at vække hende fra middagsluren, blidt og nænsomt, så hun efter at have sovet ca 2 timer kommer op, leger og bruger sig selv motorisk igen. Og derfor igen naturligt er parat til at sove, når hun så puttes om aftenen.

Håber du kan bruge dette videre, fortsat held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

6. april 2026 | Sovevaner | 2 år, 3 mdr.

Lur og sovetid aften

Kære Helen. Jeg har en skøn og glad pige på 2 år og 3 mdr. Vi har de seneste...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 17 mdr.

Putning - falde i søvn selv

Hej Helen Jeg søger gode råd omkring putning. Vi er i gang med at træne...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning barnevogn

Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...

Læs hele brevet og Helens svar


11. marts 2026 | Sovevaner | 2 år, 9 mdr.

Selvstændighedsalder - 2 år, 9 mdr.

Kære Helen Jeg skriver til dig om noget som er svært for mig, noget jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Leg

For det lille barn er leg meget vigtigt, da det er igennem leg, at barnet udforsker verden og dermed udvikler sig. Og I begyndelsen er I forældre det bedste legetøj, og jeres barn vil elske jeres mimik, lyde og berøring.

Jeres barn har stor glæde af, at I tumler, triller, hjælper barnet med at cykle med benene, danser med barnet i armene... Ligesom jeres barn har brug for at mærke jer tæt på, ligge hud-mod-hud, blive kysset, krammet, kærtegnet og sunget for.

I takt...

Læs mere i Babylex

Suttekæde

En suttekæde er en kæde, som holder sutten ved barnet. Den fungerer ved at den sidder både på sutten og sættes fast i barnets tøj. Det kan være meget praktisk for forældrene, men kæden skal opfylde visse krav, for ikke at være farlig for barnet.

Sikkerhedsstyrelsen tester jævnligt suttekæder og det er desværre ikke alle suttekæder, der lever op til sikkerheden.

Det anbefales at:

- En kæde må ikke være mere end 22 cm lang, da barnet så kan få den...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Jeg bliver nødt til at skrive igen, for at fortælle, hvor glad jeg er for at du har den her hjemmeside!

Det er så fantastisk at have et sted, hvor der er en faglig person, men også utroligt omsorgsfuld, som gider at høre og svare på alle de bekymringer og tanker man har som mor. :-D

Kærlig hilsen
Camilla, snart mor til to


Annonce