Annonce

Annonce

Brev:

En lille vågen bandit


7. marts 2012

Kategori:
Alder:
6 mdr.

En lille vågen bandit

Hej Helen

Ja min baby er mere vågen end hvad der er godt for hende.
Hun er nu 6 mdr og trives efter megen bøvl med det ene og det andet.

Hun vejer 8,2 kg og måler 69 cm (3980g og 51 ved fødslen)
Mit problem er at hun kun sjatsover om dagen. det bliver maks til 1 time ad gangen.

Vores dag ser dådan ud:

Vågner/vækkes mellem kl 6 og 7. Er blevet ammet kl 5
Kl 7.30 havregrød og vand af kop
kl 8.30 ammes inden hun skal sove. Hun er her meget træt men sover maks en time - oftere ½ time.
kl 11 grøntsagsmos med kød (får købemad på glas spiser ½ glas).
Kl 12 ammes inden hun bliver lagt til lur
kl 13 vågner og vil ikke sove videre selvom jeg kører med barnevognen. Jeg kan dog som regel få hende til at sove hvis jeg ligger mig i seng med hende og ammer hende til ro - det tager ½ time. Hun er tydeligvis træt og vrøvlet men kan ikke finde ud af at sove videre.

Når hun så sover vågner hun op efter ½-1 time og jeg må lægge mig hos hende igen og amme og så sover hun ofte videre når brystet kommer i munden. På denne måde kan vi godt komme op på 3 timers søvn, og det fortæller mig at hun jo har behov for det og ikke trives med 1 time ad gangen. Også fordi hun er forfærdelig vrøvlet efter kun 1 time.

kl 15-16 ammes
Vi prøver at springe den korte lur sen eftermiddag over men kan ikke ...


Annonce

... hvis hun ikke har fået sovet en lang lur til middag.
kl 17 grøntsagsmos med kød og vand af kop spiser ½ glas
kl 19 putteritual og ammes inde ved sin seng og kan lægges. Sover som regel kl 19.30

Vågner oftet efter 1 time hvor hun ammes og sover videre. Vågner så igen 21.30 og kommer over til mig at ligge og ammes ofte igen kl 01 og så igen kl 05. Hun sover klart bedst op af sin mor :-)

Hun vil ikke spise frugtmos så jeg ved ikke hvad jeg skal stille op med mellemmåltider. Vi er også først startet mad da hun var 5½ mdr så jeg synes jo det er hurtigt vi er oppe på 3 måltider.

Hun har fået lagt dræn og disse blev tjekket igår og alt var fint. Derudover går hun hos en kiropraktiker grundet stivhed i nakken, men der er ikke forandringer i søvnen på trods af behandlingerne som dog heldigvis har betydet at hun ikke er så ked af det hele tiden.

Kan du give nogle råd til hvordan hun kommer til at sove noget bedre om dagen?? Det gør mig ikke noget at sove sammen med hende om natten, men om dagen ville jeg så gerne nå det praktiske mens hun sov istedet for at skulle gøre det når hun er vågen, og så er det træls at skulle lægge der som sut når hun skal sove til middag. Hun vil forøvrigt slet ikke bruge en sut (og slet ikke tage flaske). Findes der en sut der minder mere om et bryst???

Breln

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Rosiner

Børn under 3 år må gerne spise rosiner, men ikke i ubegrænsede mængder. Det anbefales at børn under 3 år max spiser 50 gram rosiner om ugen.

Rosiner indeholder en svampegift, som hedder Ochratoksin A. Dette tåler barnet kun i meget små mængder. Det er det totale indtag over en længere periode der betyder noget. Derfor sker der ikke noget ved, hvis barnet spiser mange rosiner en dag og i dagene derefter ikke spiser rosiner.

Svampegiften findes også i økologiske...

Læs mere i Babylex

Lattergas ved fødsel

Lattergas er en blanding af ilt og kvælstofilte, som man indånder gennem en maske.

Lattergas bruges som smertestillende og er et tilbud til kvinder, der er i fødsel. Jordmoderen vejleder kvinden i, hvordan masken bruges - lattergas virker bedst, hvis du trækker vejret i masken, når du mærker, at der er en ve på vej, og så lægger masken fra dig igen, når veen klinger af.

Lattergas virker på den måde, at kvinden mærker smerten, men ikke lader sig gå på af den, og den...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for dit svar til min ældste søn og hans spørgsmål om ’bierne og blomsterne’. Vi har læst et par bøger sammen, han grinede rigtig meget … men fik stillet sin nysgerrighed!

Det var en rigtig god idé at læse bøger sammen, for du har jo fuldstændig ret: Det kan være grænseoverskridende for både barn og voksen af snakke om den slags sammen, mens en bog oplyser nøgternt og godt. Intimsfæren bevares intakt, genialt!


Annonce