Svar: Kommentar: Gråd-putteritualer
Kære Charlotte
Tak for din beretning, som jeg har valgt at lægge på siden :) Og ja, du har fuldstændig ret - trygge børn sover godt!
Det er dejligt at høre at debatten også er kommet ud i mødregrupperne, for jeg tror at det er rigtig vigtigt netop at drøfte putteritualer og lignende sammen med andre, der har børn på samme alder og som sider i lignende situationer som en selv, dag efter dag, aften efter aften. Det er vigtigt at få vendte og drejet forskellige synspunkter og det kan mødregrupper være gode til.
Det er dog her også ...
... vigtigt at huske på, at man altid skal lytte til sig selv og til det der føles rigtigt, så selvom man måske er den eneste i mødregruppen der ikke lader sit barn græde sig i søvn - så er det vigtigt at lytte til sig selv og tro på sig selv.
Jeg har lavet en artikel om børn og putning, netop foranlediget af den megen debat om emnet. Jeg har kort gennemgået min holdning til emnet. Artiklen "Trygge børn sover godt" er udsendt med nyhedsbrevet og ligger også på hjemmesiden under emnet "artikler".
Tak for dit input og rigtig god weekend! :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas på din babys sarte hud
Sådan undgår du unødig kemi på puslepladsen
Som forælder vil man altid gøre det bedste for sit barn – også når det kommer til pleje af den særligt sarte babyhud. Men det kan være forvirrende og svært at finde rundt i, hvad der er sundt for huden og sikkert at bruge. Ved at vælge produkter, ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
7. august 2025 | Sovevaner | 15 mdr.
Vågner mellem 4-5 og vil kun sove videre hos mor og far
Hej Helen Min kæreste og jeg har en dejlig søn - navngiver ham her V - på 15...
3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...
Viden om børn:
Suttekæde
En suttekæde er en kæde, som holder sutten ved barnet. Den fungerer ved at den sidder både på sutten og sættes fast i barnets tøj. Det kan være meget praktisk for forældrene, men kæden skal opfylde visse krav, for ikke at være farlig for barnet.
Sikkerhedsstyrelsen tester jævnligt suttekæder og det er desværre ikke alle suttekæder, der lever op til sikkerheden.
Det anbefales at:
- En kæde må ikke være mere end 22 cm lang, da barnet så kan få den...
Regnslag
Du bør vælge regnslag der har Varefakta mærke. Det betyder at regnslaget er godkendt med hensyn til at kunne sikre barnet luft nok.
Du bør jævnligt sikre at elastikken i regnslaget er i orden. Er den for løs, kan selv et lille barn trække regnslaget ind i barnevognen og blive kvalt.
Regnslag bør kun anvendes, når man går tur i regnvejr og bør således ikke være på vognen, hvis det ikke regner.
Stil barnevognen under et halvtag, hvis det regner, når...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.