Annonce

Annonce

Svar: Vil ikke lave stort på toilettet - 4 år, 6 mdr.


30. januar 2012

Kategori:
Alder:
4 år, 6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Renlighed.

Kære Henriette

Tak for dit brev :)

Det er normalt at børn bliver renlige med vandladning før de bliver det med deres afføring og det er også normalt at børn kan have meget svært ved at skulle give slip på deres afføring, - men du har naturligvis ret i at det er meget at vente 1 ½ år .. :)

Mange børn ser afføringen som en del af dem selv og har svært ved at give slip på afføringen, de har svært ved at se afføringen i toilettet og se den blive skyllet ud. Her kan det nogle gange hjælpe at lade barnet have afføring på en potte, fordi det kan være mere trygt og barnet føler mere at det følger med i processen. I kan derfor prøve at tale med jeres datter om at hun kan bruge en potte i stedet for toiletsæde.

I skal sikre jer, at hun ikke har problemer med forstoppelse, men at hendes mave holdes igang. Når børn har svært ved at give slip på deres afføring, så vil de ofte holde sig og det vil gøre det ekstra svært for dem at komme af med det. Nogle gange kan det være en god idé at give lidt afførende kost, f.eks. ekstra frugt, lidt svesker eller lignende, groft brød og masser af væske og hvis det ikke er tilstrækkeligt, kan det være nødvendigt at give hende lidt afføringsmiddel.

Hun skal naturligvis ikke have tynd mave, så hun ikke kan holde sig, men det kan være en god idé at holde hende mave igang, så hun meget let kan komme af med sin afføring. Det må nemlig ikke forbindes med noget ubehageligt eller noget der kræver noget særligt. Når hun så sidder og tisser, så skal du opfordre hende til at slå en prut, så hun presser og så kommer der naturligt lidt afføring ud. Det skal du naturligvis kommentere, så det bliver en succesoplevelse og så hun føler at hun godt kan, at det ikke er så farligt og dermed får lidt mere mod på at prøve.

Da det lyder som om at din datter har fuld kontrol over sin afføring og beder om at få en ble på, når hun skal af med afføring, så synes jeg du stadig skal lade hende få bleen på, men sig samtidig til hende, at hun stadig skal gå på toilettet og lave i bleen. Det er vigtigt at hun forstår at det er på toilettet det ...


Annonce

... foregår og hun skal ikke gå om bag ved en sofa eller stille sig midt på gulvet. Du må gerne kræve af hende, at hun sætter sig på toilettet, når hun skal lave - og det med bleen på. Sådan kan I starte og til sidst så kan gøre det samme - men uden bleen på :)

Ros hende for at samarbejde og mindre for hvorvidt der kommer afføring eller ej. Altså fokus på selve processen og det at hun deltager, mere end på hvad der kommer ud af det.

Læs bøger med hende om hvordan hun fungerer, hvad der sker med maden vi spiser, så hun får et mere naturligt forhold til sin krop. Også bøger der handler om at gå i bad, sørge for at bevæge sig, passe på sin krop, børste sine tænder, gå på toilettet, vaske sine hænder osv. så tingene bliver afdramatiseret lidt og så I kan få en snak om, hvorfor man skal gå på toilettet osv.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

I kan også låne bøger der handler om afføring - f.eks. "Muldvarpen der ville vide, hvem der havde lavet lort på dens hoved" eller Sebastian Kleins bøger "Gæt en lort" - igen for at gøre det hele så naturligt som muligt.

Nogle har glæde af at indføre en belønning, altså at barnet får en chokolade knap eller en vingummibamse, hver gang der kommer afføring på toilettet. Andre laver et skema og sætter det op på køleskabet og giver et klistermærke / en stjerne eller lignende når der kommer afføring og når der så er samlet 10 stjerner eller lignende, så udløser det en biograftur eller hvad hun nu kunne synes var stort :)

Men det med belønning kan også være svært, for hvis det nu ikke lykkes, så vil hun naturligvis kunne risikere at blive ked af det, fordi hun ikke føler at hun kan leve op til jeres krav ... Hun vil naturligt tænke rigtig meget over tingene og hun ved godt at I gerne vil have hende til at lave afføring på toilettet. Det er hun ganske givet fuldstændig klar over, så det er et spørgsmål om at finde balancen mellem at støtte hende og guide hende og anerkende at det er svært, men også stadig stille små krav og skubbe lidt til hende, for naturligvis kan hun, hun skal "bare" turde :)

Håber du kan bruge dette videre, fortsat held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet

Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om renlighed:

4. juli 2025 | Renlighed | 2 år, 5 mdr.

Hurtig pottetræning

Kære Helen Min datter er 2 år og 5 måneder, og det er nu på tide hun smider...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Dagtilbud til børn

Vi har i Danmark kommunale dagtilbud til vores børn.

Dagtilbud omfatter:

- Vuggestuer og dagplejeordninger for ½-3 årige
børn

- Børnehaver for 2-6-årige

- Aldersintegrerede institutioner for flere aldersgrupper

- Fritidshjem

- Skolefritidsordninger (SFO) for børn i skolealderen.

Aldersopdelingen kan variere lidt fra kommune til kommune.

Hvis I ønsker at få jeres barn...

Læs mere i Babylex

Kosttilskud - børn

Følgende kosttilskud anbefales til børn:

- D-vitamin tilskud gives til alle børn i alder 0-4 år. Der gives 10 mikrogram dagligt. Børn med mørk hud og/eller børn, som går klædt, så kroppen er tildækket om sommeren skal forsætte med D-vitamin gennem hele barndommen/livet.

- Calcium gives til børn, der har mælkeallergi eller til børn, hvor forældrene ikke ønsker at give deres barn mælkeprodukter. Der gives 500 mg dagligt fra 1 års alderen.

- Jerntilskud...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Jeg har længe fulgt med i din brevkasse og har selv fået hjælp til mange "problemer" fra dine svar til andre! Du har været en stor hjælp uden du har vidst det ...!

Bedste hilsner
Sanne mor til dreng på 8 måneder


Annonce