Brev:
Gode rejsetips samt sygdom under rejse
Hej Helen
Det er efterhånden noget tid siden, at jeg har skrevet sidst, men står nu og skal på en længere rejse, så kunne virkelig godt brug et par råd med på vejen.
Vi har en dejlig lille pige på 15 måneder, vi skal her til marts ud og rejse i 3 uger til Panama, hvor vi skal bo hos noget familie, som også har små børn. Vi glæder os meget til at pakke hverdagen ned for en stund og bare nyde familielivet.
Vi har rejst en del, men aldrig som familie, og vi kan godt mærke at det kræver noget ekstra planlægning, når man skal afsted med et lille barn. Vi skal bo i et resort/hotel område, så der er ordnede forhold – men vi er selvfølgelig stadig opmærksomme på, at hun ikke skal drikke vand af hanen osv – men er der nogle andre gode råd du kunne give os med på vejen, også til flyveturen på små 12 timer.
Vores lille ...
... datter har i efteråret/vinter desværre været ramt af 2 voldsomme maveinfluenzaer, hvor hun har kastet voldsomt op. Første gang blev hele familien ramt, men anden gang var det kun hende, der var syg i en hel uge først opkast, diarre, forkølelse og hoste. Er derfor lidt nervøs for at skulle rejse med hende, hvis hun nu bliver ramt af sådan en omgang igen. Har du eventuelt nogle gode råd i forhold til at styrke hendes tarmflora – generelt, men især med henblik på at man er i udlandet?
Hvad anbefaler du men hensyn til solcreme og myggespray til små børn? Når nu man er et sted, hvor der er så varmt, at man går skiftevis mellem meget varme og aircondition, er der noget man kan være opmærksom på, for at undgå forkølelse?
Håber du kan hjælpe mig lidt videre i min søgen efter nogle gode rejseråd
På forhånd tak
En spændt mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
22. april 2025 | Sovevaner | 14 mdr.
Nu 14 måneder og i seng på anden måde - del III
Hej Helen, Det er ikke lykkedes for os.. i to aftener fald han i søvn...
10. april 2025 | Sovevaner | 13 mdr.
13 mdr og i seng på anden måde - del II
Hej Helen, Mange tak for dit svar. Det giver rigtig god mening det du...
9. april 2025 | Sovevaner | 13 mdr.
Få vores 13 mdr søn i seng på en anden måde
Hej Helen, Vi er førstegangs forældre til Bertram på 13 mdr. Han er lige...
20. marts 2025 | Sovevaner | 15 mdr.
Hej Helen Mange tak for en virkelig god brevkasse. Den har været helt...
24. februar 2025 | Sovevaner | 15 mdr.
Tvillingedrenge sover meget uroligt og vågner konstant
Hej Helen Tusind tak for din gode brevkasse - den har hjulpet os mange...
Viden om børn:
Dagtilbud til børn
Vi har i Danmark kommunale dagtilbud til vores børn.
Dagtilbud omfatter:
- Vuggestuer og dagplejeordninger for ½-3 årige
børn
- Børnehaver for 2-6-årige
- Aldersintegrerede institutioner for flere aldersgrupper
- Fritidshjem
- Skolefritidsordninger (SFO) for børn i skolealderen.
Aldersopdelingen kan variere lidt fra kommune til kommune.
Hvis I ønsker at få jeres barn...
Diarré
Det er normalt at et barn der kun får brystmælk at have tynd afføring. Men hvis barnet ikke bliver ammet mere og pludselig får vandtynd afføring, skal du være opmærksom.
Diarré kan være tegn på infektion forskellige steder i kroppen og det kan derfor være en god idé at måle barnets temperatur. Du skal være opmærksom på at barnet skal have ekstra væske og hvis diarréen ikke forsvinder hurtigt igen skal du søge læge. Hvis barnet virker sløvt eller der er blod eller slim i...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.