Svar: Min søn bider mig
Kære Mamama
Tak for dit brev :)
Det er helt naturligt at børn i din drengs alder bider. Det hænger ofte sammen med han endnu ikke rigtig har udviklet sprog nok til at sætte ord på sine følelser og når han bliver sur eller frustreret, så kan han finde på at bide. Faktisk kan han også finde på at bide, hvis I sider og nusser, krammer og kysser - så kammer hans kys over i et bid, som en slags "jeg elsker dig så højt, at jeg kunne spise dig" og det er således ikke i ond mening at han bider, men fordi han mangler ord :)
Det er rigtig vigtigt at du forsøger at undgå at det sker. Det betyder at du skal prøve at få ham afledt, trække dit ben eller skulder let til dig, når du kan mærke at han skal til at bide, prøve at snakke lidt med ham og få ham på andre tanker, så han glemmer at han ville bide og i stedet henledes på noget andet. ...
... Det er vigtigt fordi, hvis du reagerer meget voldsomt, skælder meget ud osv. så er der en risiko for at han bliver fastlåst i situationen og at det at bide bliver forstærket.
Men naturligvis må du også sige nej, hvis han når at bide dig. Og det er her vigtigt at du siger nej, på en måde, hvor han ikke er i tvivl om at det her var forkert og det synes du ikke er sjovt. Det betyder at han f.eks. skal sætte fra dig. Hvis han er i din favn og bider dig i skulderen eller lignende, så skal du sætte ham ned på gulvet imens du siger "Nej!" eller "AV!" så han forstår at det er forkert. Det at lade en handling følge med, - at sætte ham fra dig, gør det lettere for ham at fornemme og forstå at det er forkert og det hjælper ham med at huske det til næste gang, han har tendens til at forløbe sig.
Rigtig meget held og lykke med ham fortsat :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:
15. oktober 2026 | Udvikling | 8 mdr.
Hej Helen. Jeg vil høre dig, om du kan vurdere hvorvidt der er behov for at...
14. september 2026 | Udvikling | 17 mdr.
Hej Helen Min datter er knap halvandet år, og jeg oplever ofte, at hun...
6. juli 2026 | Udvikling | 1 mdr.
Hej Helen. Vores datter på 6 uger har været urolig om aftenen næsten siden...
Viden om børn:
Røgede fisk og børn
Grillede og røgede fisk kan have et højt indhold af PAH (tjærestoffer), som kan være kræftfremkaldende. Derfor bør man ikke spise store mængder røget og grillet fisk, men det kan indgå som en del af en varieret kost.
Til børn er det en god idé at følge disse råd:
- Anvend så vidt muligt koldrøgning, fremfor varmt røgede fisk.
- Undgå røgeksponering af spiselige flader. På grillen bør fisken pakkes ind i folie.
- Vær opmærksom på at...
Cykelstol
De fleste børn vil fra ca. 9 måneders alderen sidde så stabilt, at de begynder at kunne sidde i en cykelstol monteret på en voksencykel.
Vælg en stol som har justerbare fodstøtter og remme til at spænde fødderne fast, så barnets fødder ikke kan komme i klemme i hjulet. En frakkeskåner på hjulene, kan være en god idé at sikkerhedshensyn.
Cykelstolen skal være spændt fast til cyklens stel. Det er ikke sikkert nok, hvis den kun er spændt fast til bagagebæren.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









