Annonce

Annonce

Brev:

Total forvirring omkring madmœngde


18. januar 2012

Alder:
6 mdr.

Total forvirring omkring madmœngde

Kære Helen.

Vores søn bliver 6 måneder i slutningen af januar og har efterhånden fået overgangskost i snart 2 måneder. Dog er vi meget i tvivl om, om han får nok eller for meget at spise og hvad nœste skridt er.

Han er meget madglad og på mange områder forud for sin tid. Således ville han ikke nøjes med smagsprøver, da vi startede med at give ham kartofler og grønsager til aftensmad; men spiste lige fra starten en hel portion på ca. 200 ml. Med 5 måneder startede vi med hirsegrød med frugt topping.

I dag spiser han følgende:

06:00 Bliver han ammet

07:30 Får han igen lidt brystmœlk og kommer ud og sove kl. 09:30

11:30 Hirsegrød med topping (230 ml) og vand dertil. Sover igen kl. 13:30

16:00 Bliver han ammet igen

18:00 Aftensmad kartoffel med ...


Annonce

... grønsager og 3 gange om ugen også fisk dertil (230 ml). Vand dertil.

20:00 Flaske 90 ml

00:00 Flaske 180ml

Nogle gange ammer jeg ham igen en enkelt gang over natten.

Da han er begyndt at bide og han nœgter at bruge ammebrikker, er vi begyndt at give flaske i stedet for bryst, hvor han indtil 5 måneders alderen udelukkende fik brystmœlk. Synes også det er rart, at vide prœcist hvor meget han får og overvejer, om jeg snart skal gå helt over til flaske - evt. med en enkelt amning om dagen.

Får han med ovenstående nok eller for meget at spise og er mœlkemåltiderne for små? Han kigger stadig langt efter os når vi spiser noget og her kunne jeg bruge et forslag til en snack vi kan give ham, så han har lidt at gumle på.

På forhånd tak

Venlig hilsen

Den forvirrede mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fed creme til børneeksem

Har dit barn børneeksem, er det vigtigt med en god hudpleje - og fedtcremer med en høj fedtprocent forebygger hudeksem. Hudpleje er vigtigt året rundt, men især i vinterperioden, hvor den kolde luft udtørrer huden ekstra meget, er det ekstra vigtigt med en god creme.

Til både behandling og forebyggelse af børneeksem, er det vigtigt at vælge fed creme fremfor lotion. En lotion indeholder meget vand og fordamper derfor hurtigt fra huden, og giver derfor ikke huden den nødvendige...

Læs mere i Babylex

Colostrum (råmælk)

Colostrum er navnet på den mælk der dannes i brystet umiddelbart efter fødslen. Dette kaldes også råmælk og alle kvinder vil danne råmælk, også selvom de føder for tidligt.

Råmælken er meget proteinrig og indeholder antistoffer som er med til at bekytte barnet mod sygdomme og beskytte imunforsvaret. Antistofferne beskytter mod sygdomme ved at beklæde tarmsystemet indvendigt, så bakterier mv. trænger ind i tarmen.

Colostrum er fed og gullig. Den kommer i små...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Det går bare rigtig godt med vores datter :) Vi har ingen kamp ved sengetid længere, hun er endelig begyndt at gå selv og hun stortrives.

Tak, Cecilies mor


Annonce