Brev:
Total forvirring omkring madmœngde

Kære Helen.
Vores søn bliver 6 måneder i slutningen af januar og har efterhånden fået overgangskost i snart 2 måneder. Dog er vi meget i tvivl om, om han får nok eller for meget at spise og hvad nœste skridt er.
Han er meget madglad og på mange områder forud for sin tid. Således ville han ikke nøjes med smagsprøver, da vi startede med at give ham kartofler og grønsager til aftensmad; men spiste lige fra starten en hel portion på ca. 200 ml. Med 5 måneder startede vi med hirsegrød med frugt topping.
I dag spiser han følgende:
06:00 Bliver han ammet
07:30 Får han igen lidt brystmœlk og kommer ud og sove kl. 09:30
11:30 Hirsegrød med topping (230 ml) og vand dertil. Sover igen kl. 13:30
16:00 Bliver han ammet igen
18:00 Aftensmad kartoffel med ...
... grønsager og 3 gange om ugen også fisk dertil (230 ml). Vand dertil.
20:00 Flaske 90 ml
00:00 Flaske 180ml
Nogle gange ammer jeg ham igen en enkelt gang over natten.
Da han er begyndt at bide og han nœgter at bruge ammebrikker, er vi begyndt at give flaske i stedet for bryst, hvor han indtil 5 måneders alderen udelukkende fik brystmœlk. Synes også det er rart, at vide prœcist hvor meget han får og overvejer, om jeg snart skal gå helt over til flaske - evt. med en enkelt amning om dagen.
Får han med ovenstående nok eller for meget at spise og er mœlkemåltiderne for små? Han kigger stadig langt efter os når vi spiser noget og her kunne jeg bruge et forslag til en snack vi kan give ham, så han har lidt at gumle på.
På forhånd tak
Venlig hilsen
Den forvirrede mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
Viden om børn:
Graviditet
Det første tegn på, at du er gravid, er normalt udebleven menstruation, eller at du bløder meget lidt. Derudover kan du få kvalme - især om morgenen. Dine bryster kan vokse og blive ømme. Du kan også opleve at være ekstra træt.
Har du mistanke om, at du er gravid, så er det en god idé at tage en graviditetstest. Du bør også altid kontakte din læge, for at aftale tid til en graviditetskonsultation.
Graviditeten varer normalt 40 uger, og lægen vil beregne din...
Fennikel, Fennikelte og børn
Fra 6 mdr´s alderen må dit barn få stort set alle slags grøntsager. Du bør dog være opmærksom på bl.a. fennikel, som indeholder nitrat, og som derfor ikke bør udgøre mere end 1/10 af portionen. Alternativt bør det kun gives med 14 dages mellemrum.
Nitrat omdannes let til nitrit. Nitrit i stor mængde giver opkastninger og blåfavning af huden, fordi det reagerer med blodets hæmoglobin, så det ikke kan binde sig og transportere ilt rundt i kroppen.
Det anbefales...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







