Annonce

Annonce

Brev:

Hvad skyldes vores aften uro?


6. januar 2012

Kategori:
Alder:
19 mdr.

Hvad skyldes vores aften uro?

Hej Helen.

Som jeg tidligere har skrevet til dig. Har vi en dejlig datter på nu 19 mdr. Sove om aftnen har hun aldrig været god til og vi bøvler stadig med det.

Vores største frustrasion er at det tager hende 1½-2 timer om at falde i søvn. Når vi spørger læger, pædagoger og sundhedsplejeersker, får vi altid det samme svar: hold da op, det er lang tid, det er nok bare en fase hun skal over...
Vi tror bare ikke på svaret længere da det har været sådan hele hendes liv.

Vores håb er at du kan give os en bedre forklaring på hvad det skyldes.

Hun er en super glad og aktiv pige, desværre har hun døjet rigtig meget med mellemørebetændelse og har fået lagt dræn et par gange.

Vi står op kl. 6:00 hver dag. og hun bliver puttet kl. 19-19:30 hver dag.
Vi har samme ritual hver aften.
Nattøj, maske, børste tænder, ind i mor og fars seng.
En af os ligger ved siden af hende læser en bog, hun ...


Annonce

... får bogen i hånden og vi siger godnat slukker lyset og vi bliver liggende hos hende. Hun bryder sig ikke om bamser, men har en sut i hver hånd som hun nuller.

Hun ligger sig til at putte og efter lidt tid er det ligesom om hun lige er ved at falde i søvn, hendes hværtrækning bliver helt rolig og hun stopper med at sutte på sin sut. Lige pludselig farer hun op, sætter sig op roder rundt og ligger sig ned igen. Putter sig ind til en og efter lidt tid er det ligesom om hun lige er ved at falde i søven igen, hendes hværtrækning bliver helt rolig osv. sådan er det i 1½-2 timer hver aften inden hun sover.

Hun sover 1 lur på ca 2½ til om dagen, her bliver hun lagt i sin barnevogn vi siger sov godt og går, hun ligger sig til at sove med det samme.

Vi håber virkelig du har en anden forklaring på hvad det kan skyldes, da som sagt det har været sådan altid.

Vi ser frem til at høre fra dig.

Hilsen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

9. juni 2025 | Opdragelse | 16 mdr.

Far på turnus-job

Kære Helen Min mand har fået nyt job og skal arbejde på turnus (14 dage ude...

Læs hele brevet og Helens svar


2. maj 2025 | Sovevaner | 21 mdr.

Lang putning - 21 måneder

Kære Helen, Vi håber, du kan hjælpe os med at skabe en kortere og endnu...

Læs hele brevet og Helens svar


2. maj 2025 | Udstyr | 22 mdr.

Natlampe

Kære Helen Som du ved, så har vi store udfordringer med storesøsters (22mdr)...

Læs hele brevet og Helens svar


13. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Håndtering af selvstændighedsalder og aftenputninger

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om vores datter på 22 måneder, som i...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Reaktion på at være blevet storesøster

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om min datter på 22mdr som er blevet...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Mellemmåltider børn

Børn har brug for at få 3-4 mellemmåltider i løbet af dagen. Børn over 1 år bevæger sig ofte meget og mellemmåltiderne sikrer deres energibehov. Derfor skal mellemmåltider også være sunde.

Mellemmåltiderne vil ofte ligge formiddag, eftermiddag, før aftensmaden og som godnatmåltid.

Mellemmåltider kan være:
- Grovbolle f.eks. havregrynsboller, eller grovbrød med lidt frugt
- Rugbrødssnitter med smør, ost, frugt
- Frisk frugt, råkost,...

Læs mere i Babylex

Fordøjelse baby

Barnets første afføring kaldes meconium, og den er helt sort. I takt med at barnet får mere mælk, skifter afføringen farve, og man kan på afføringen således se, om barnets fordøjelse fungerer.

Babyer, som kun får brystmælk, vil ofte have en gul afføring, som kan gå lidt over i det grønlige. Lugten er syrlig, men ikke ubehagelig, og afføringen virker lidt tynd og grødet. Børn, der ammes, kan have flere dage imellem deres afføringer.

Babyer, der både får brystmælk...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusinde tak for dit svar på min sidste henvendelse. Jeg blev i meget bedre humør efter at have læst det. Min mand og jeg har talt en masse sammen, og der er faldet ro over hverdagen igen. Tusinde tak!

Ermelin - mor til pige på 3 måneder


Annonce