Svar: Søvn i løbet af dagen - 9 mdr.
Hej med dig
Tak for dit brev :)
De fleste børn vil i din drengs alder have brug for at sove 2 lure dagligt, en formiddagslur og en middagslur. Der sker så meget med dem både motorisk og mentalt at de har brug for disse afbræk i løbet af dagen, fordi de netop når de sover, får bearbejdet en masse stimuli og oplevelser og kroppen får mulighed for at finde ro og få fornyet energi. Samlet vil de ofte sove 2 ½-3 timer og dette altså fordelt over to lure. I 12-18 måneders alderen vil de fleste børn kunne nøjes med kun en lur dagligt.
Du fortæller at din dreng ofte sover 3 timer i løbet af dagen, enten af to omgange eller af en lidt længere middagslur - og han får således sit søvnbehov dækket. Og du fortæller også at der er mulighed for fleksibilitet, så når han har været tidligt oppe og virker træt om formiddagen, så får han lov til at sove en formiddagslur, men når han virker okay med at være oppe og kan nøjes med en lur, så får han kun den ene lur.
Du beskriver en dreng der umiddelbart virker glad og tilfreds, han er nysgerrig og har ...
... masser af gå på mod, vil rigtig gerne følge med i hvad der sker omkring ham og han lyder til at trives rigtig godt. Det lyder derfor som om at han trives med den fleksiblitet der er omkring han søvn om dagen lige nu.
Det kan godt være at han lige nu er ekstra aktiv og meget interesseret i alt hvad der sker og derfor har svært ved at overgive sig til søvnen og det ses at børn i denne alder har en periode, hvor de generelt sover lidt mindre. Det ændrer sig dog ofte igen, i takt med at han bliver kørt ind i dagplejen og vænner sig til alt det nye og det kan sagtens tænkes at han de næste måneder stadig vil have brug for at sove 2 lure dagligt de fleste dage. Det kan også sagtens tænkes, at han vil have brug for det hjemme, men i dagplejen ofte vil nøjes med kun en lur. Og den fleksibilitet må der være.
Så længe din dreng trives med den søvn han får og der er fleksibilitet indeover, så han får den søvn han har behov for, så er det helt okay at han sover som han gør.
Håber du kan bruge dette videre, fortsat held og lykke og rigtig glædelig jul! :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
4. juni 2025 | Sovevaner | 4 år, 2 mdr.
Lange putninger + sover uroligt i mor og fars seng
Hej Helen Tak for dine tidligere svar på vores henvendelser. Dem er vi meget...
23. maj 2025 | Sovevaner | 15 mdr.
Problemer med rytme og dagslure
Kære Helen Vores søn på snart 16 mdr er landet i en meget dårlig søvnrytme....
21. maj 2025 | Sovevaner | 13 mdr.
Kære Helen Vores lille dreng er nu blevet 13 måneder og vågner kun 0-2 gange...
16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...
14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Svær søvnmangel pga mange opvågninger
Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...
Viden om børn:
Vaccination
De danske sundhedsmyndigheder anbefaler følgende vaccinationer:
- 3 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio-Hib 1 og PCV7-1
- 5 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio-Hib 2 og PCV7-2
- 12 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio-Hib 3 og PCV7-3
- 15 mdr.: MFR 1
- 4 år: MFR 2 (pr. 1. april 2008)
- 5 år: Difteri-tetanus-kighoste-polio revaccination
- 12 år: MFR 2 og til piger HPV 1, 2 og 3
Hormonbehandling
Hormonbehandling i forbindelse med fertilitet bliver brugt til at stimulere æggestokkene til at udvikle og modne flere ægblærer (follikler). Ved en almindelig cyklus udvikles normalt én ægblære, og ved hormonstimulation tilstræber man, at der modnes mindst 4 æg. I nogle tilfælde kan der udtages mellem 8-12 æg.
Der findes forskellige typer af hormonbehandling, og hvilken type der vælges afhænger af den enkelte kvinde, årsagerne til barnløshed, og evt. tidligere...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Min mand og jeg har så ofte talt om, at vi burde skrive til dig og fortælle, hvor fantastisk din brevkasse er.
Vi har aldrig selv skrevet til dig, men har fundet svar på så mange spørgsmål via dine svar til andre i lignende situationer.
Jeg beundrer dine evne til at formidle, og jeg elsker din tilgang til børn og forældre og alle de ting man sammen kommer igennem!
Dine svar stemmer så utrolig fint overens med præcis den måde, vi forsøger at være forældre på. Som førstegangs-forældre betyder det helt utrolig meget, at finde opbakning et sted man har tillid til og kan identificere sig med. Og det kan vi hos dig!
Det er så rart at have dine ord med i bagagen, hvis noget er svært eller andre synes, vi f.eks. burde skælde ud, når vores søn et par gange har haft det, du beskriver som fortvivlelses-anfald - er det så rart at kunne sige, at vi ikke er de eneste, der mener, det skal tackles helt anderledes.
Så kære Helen, tusind tak for dine altid inspirerende og varme svar - Tak for dig! Det er fantastisk at kunne søge råd og vejledning på alle tider af døgnet i din brevkasse!
De varmeste hilsner med ønsket om en rigtig god dag - uden tvivl også fra min mand.
Familien S