Annonce

Annonce

Svar: Søvn i løbet af dagen - 9 mdr.


20. december 2011

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Hej med dig

Tak for dit brev :)

De fleste børn vil i din drengs alder have brug for at sove 2 lure dagligt, en formiddagslur og en middagslur. Der sker så meget med dem både motorisk og mentalt at de har brug for disse afbræk i løbet af dagen, fordi de netop når de sover, får bearbejdet en masse stimuli og oplevelser og kroppen får mulighed for at finde ro og få fornyet energi. Samlet vil de ofte sove 2 ½-3 timer og dette altså fordelt over to lure. I 12-18 måneders alderen vil de fleste børn kunne nøjes med kun en lur dagligt.

Du fortæller at din dreng ofte sover 3 timer i løbet af dagen, enten af to omgange eller af en lidt længere middagslur - og han får således sit søvnbehov dækket. Og du fortæller også at der er mulighed for fleksibilitet, så når han har været tidligt oppe og virker træt om formiddagen, så får han lov til at sove en formiddagslur, men når han virker okay med at være oppe og kan nøjes med en lur, så får han kun den ene lur.

Du beskriver en dreng der umiddelbart virker glad og tilfreds, han er nysgerrig og har ...


Annonce

... masser af gå på mod, vil rigtig gerne følge med i hvad der sker omkring ham og han lyder til at trives rigtig godt. Det lyder derfor som om at han trives med den fleksiblitet der er omkring han søvn om dagen lige nu.

Det kan godt være at han lige nu er ekstra aktiv og meget interesseret i alt hvad der sker og derfor har svært ved at overgive sig til søvnen og det ses at børn i denne alder har en periode, hvor de generelt sover lidt mindre. Det ændrer sig dog ofte igen, i takt med at han bliver kørt ind i dagplejen og vænner sig til alt det nye og det kan sagtens tænkes at han de næste måneder stadig vil have brug for at sove 2 lure dagligt de fleste dage. Det kan også sagtens tænkes, at han vil have brug for det hjemme, men i dagplejen ofte vil nøjes med kun en lur. Og den fleksibilitet må der være.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Så længe din dreng trives med den søvn han får og der er fleksibilitet indeover, så han får den søvn han har behov for, så er det helt okay at han sover som han gør.

Håber du kan bruge dette videre, fortsat held og lykke og rigtig glædelig jul! :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.

Søvnunderskud og lange putninger

Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...

Læs hele brevet og Helens svar


24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.

8 måneder og korte lure

Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...

Læs hele brevet og Helens svar


16. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.

Mælk om natten - 12 mdr.

Hej Helen Min søn er netop fyldt 1 år, og i den forbindelse havde vi tænkt...

Læs hele brevet og Helens svar


9. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.

Korte lure - 12 mdr.

Hej Helen Vil hører hvad du tænker om min søns lurer og om der skal gøres...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Hjælp søges efter 7 dage uden egentlig søvn

Kære Helen. Jeg har en dreng på 10 uger. Født med akut kejsersnit. Han sad...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Vuggedød - uventet spædbarnsdød

Den egentlige årsag til vuggedød eller pludselig spædbarnsdød kendes ikke. Men man ved, at der er visse faktorer, som har betydning. i 1980erne døde over 100 spædbørn hvert år uventet under søvn og siden 1990erne er antallet faldet drastisk. I dag er det under 10 børn om året i Danmark, der rammes af vuggedød.

Faldet i vuggedød skyldes i høj grad følgende anbefalinger fra Sundhedsstyrelsen:

1. Læg altid barnet til at sove på ryggen. Hvis barnet sover på maven, er...

Læs mere i Babylex

Ruske

Lige meget hvor meget og hvor længe et barn græder, så må man aldrig begynde at slå eller ruske det. Et spædbarn som ruskes, kan få blødninger i hjernen og det kan medføre hjerneskade eller død.

Søg altid hjælp hos familie, venner, læge eller andre, hvis du oplever at dit barns gråd går dig så meget på, at du kan komme til at slå eller ruske dit barn. Det er vigtigt at søge hjælp! Og det er vigtigt at du taler med en du har tillid til og fortæller åbent og ærligt om, hvordan du...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen!

Tusind tak for en super god side, med masser af gode og virkeligt kompetente svar, som jeg har brugt flittigt

Josefines mor


Annonce