Annonce

Annonce

Brev:

Amning, salt og søvn


15. december 2011

Alder:
8 mdr.

Amning, salt og søvn

Hej Helen

E. er nu blevet 8,5 måned og trives - bliver mere og mere sig selv, giver udtryk for glæde og vilje. Hun er om sig, kravler og rejser sig op ved møblerne - er så småt begyndt at gå rundt om stuebordet. Til stor frustration for storebror som kæmper en kamp for at have sine ting i fred. Der er lige et par ting vi pusler med.

1. Nedtrapning af amning.

E. får bryst 4 gange i døgnet:
kl. 13.30 (inden lur 2)
kl. 19.30 (inden sengetid)
kl. 23.00 (når jeg går i seng - rykkes nogen gange til kl. 01.00)
kl. 4-6.00 (forsøger at rykke den længere og længere frem - og det går OK).

Hvor mange gange bør jeg amme hende når hun er 9, 10, 11 og 12 mdr? Og hvilke giver det typisk mest mening at skære væk først?

2. Det der med salt
E. spiser egentlig fint og OK portioner - som sin bror er hun dog ikke grovæder. Hun NÆGTER at spise den lækre mos lavet med stor kærlighed jeg forsøger mig med. Hun vil kun have det samme som os. Og jeg forsøger jo at lave vores mindre salt, men altså salt kommer der jo i. Jeg kan så spæde op med udvalgte færdigmad på glas - ikke alle hun vil have, men dog flere forskellige.

Min tanke er at give hende præcis det vi spiser i små bidder og så spæde op med færdigmaden. For at være ærlig gider jeg ikke stå og lave noget til hende - og så vil hun kun have det vi andre får. Og jeg er ikke i tvivl om det er fordi det smager af mere end hendes. En kartofler uden salt ER jo bare tam.

Hvordan er det med det salt - hvor striks skal jeg være med at undgå det?

3. E. er blevet afhængig af sin sut - tror jeg. I hvert fald vågner hun konstant om natten. ...


Annonce

... Sover aldrig mere end 1 - 3 timer uden at vågne. Og hun burde jo snildt kunne sove 6 timer nu, ikke?

Nogen gange er det fordi hun rokker på alle fire eller står og rusker i tremmerne. Hun var ellers lige begyndt at lægge sig på maven og sove. Men efter hun er begyndt at rejse sig op er vi der igen med at hun bare helt forvirret står der.

Andre gange ligger hun bare og flagrer med armere og skriger - og DET er sutten der mangler. Stikker jeg hende den sover hun på 1 sekund. Har jeg så gjort fordi jeg er SÅ træt at jeg ikke orker tage kampen med hende.

Vi har nærmest lavet en fakirseng af sutter i håbet om at hun ville tage sutten selv. Kan hun nemlig sagtens finde ud af når hun er vågen. Men lader ikke helt til at virke.

Hvordan søren får jeg hende til at sove uden at vågne hele tiden? Vi kan ikke få hende til at falde til ro uden sut om natten. Vi kan ae hende, nusse, synge you name it- intet virker. Kun at tage hende op - men så sætter hun jo tågehornet på så snart vi lægger hende igen. Og så selvfølgelig sutten.

Hun kan godt falde i søvn uden sut i barnevognen hvis jeg gør en indsats. Men hun skriger noget før hun falder hen - de gange det har virket har det taget 10 min. Mere end det så dropper jeg det. Med sut tager det 1 min. Her vågner hun vel halvdelen af gangene og har brug for hjælp til at sove videre.

Det er ukendt land for os fordi storebror ikke brugte sut - og vi har nok været for ihærdige med at lillesøster skulle have den. Nogle gode råd? Er det en fase eller er det det du kalder vanebetinget søvnafbrydelse?

Hvad tænker du?

Hilsner - og god jul!

Rikke

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mad og søvn - 10 mdr. dreng

Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...

Læs hele brevet og Helens svar


14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Fravær og tilknytning

Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Donorhjælp

Hvis man ikke kan blive gravid på almindeligvis, så kan man benytte sig af en donor. Og i Danmark er der to muligheder:

1. Donor med sæd:
Kvinder der ikke har nogen mandling partner eller hvor den mandlige partners sædkvalitet ikke kan anvendes til befrugtning, har mulighed for at blive gravide med en sæddoner.

Sæddonation kan både være anonym og åben. På lægeklinikker vil den normalt være anonym, hvor man kan få åbne donorer på jordemoderklinikker.

Læs mere i Babylex

Kolik

Kolik er den betegnelse, man bruger om et barn, der dagligt eller næsten dagligt, er helt utrøsteligt, grædende og skrigende. Den ældre definition af kolik er, at barnet skal græde og være utrøstelig i mere end 3 timer om dagen, mere end 3 dage om ugen og i mere end 3 uger.

Kolik er en udelukkelsesdiagnose. Det betyder, at lægen skal have undersøgt barnet grundigt og have udelukket, at barnet har smerter fra nakke, skuldre, ryg eller andre steder, Ligesom det skal være udelukket,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Dette er mit første brev til dig - men mærkeligt nok, så har det ikke været muligt for mig at finde svaret i hverken bøger eller ved søgning på nettet, så jeg håber, at du kan gøre mig klogere.

På forhånd tak, Emilies mor


Annonce