Annonce

Annonce

Brev:

Bliver hevet i håret


12. december 2011

Kategori:
Alder:
21 mdr.

Bliver hevet i håret

Hej Helen

Tak for dine altid brugbar svar.

Jeg har endnu et problem jeg godt kunne tænke mig dine synspunkter på.

Det drejer sig om vores datter på 21 mdr som bliver hevet i håret i inst.
Hun kommer hjem og siger av av og hiver i sit hår og går ind på værelset til billedet af vuggestuen og peger på en person og siger av og hiver i håret og siger højt nej.
Hun har gjort det i 14 dages tid nu og gør faktisk det samme, når jeg kommer og henter hende med at sige av, hive og pege.

Hun har så de sidste par dage begyndt at græde når vi skal derned og vil ikke ind og afleveres og græder og siger av moar..

Det gør jo så ondt i mit lille ...


Annonce

... moderhjerte at jeg mest af alt har lyst til at tage hende med hjem igen.

Det skal lige sige at lige inden dette begyndte kom jeg og hentede hende i splitsekundet efter hun var blevet hevet og hørte hende skrige og kalde moar og være dybt ulykkelig på skødet af en pædagog der fortalt hvad der var sket.
Tog en snak med en pædagog i sidste uge og fortalt hvad jeg havde på fornemmelsen. Og han sagde så, at der var nogen der gik og rev hende i håret.

Jeg tænker bare på hvad jeg kan gøre. Er det bare en del af at være lille og i inst eller kan der gøres noget så hun ikke er så ked af det. Ved jo godt de ikke river med vilje og man nok intet kan gøre.

Tak

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

10. juli 2026 | Sovevaner | 2 år

2 år og søvn

Kære Helen Min datter på 2 år er vanvittig svær at putte. Hun har egentlig...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Renlighed | 19 mdr.

Pottetræning - 19 mdr.

Hej Helen Vi har overvejet om vores søn på 19 måneder er ved at være klar...

Læs hele brevet og Helens svar


20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.

Vil ikke sove i tremmeseng

Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


25. marts 2026 | Udvikling | 2 år, 1 mdr.

Opfølgning: Svære afleveringer i Vuggestuen

Kære Helen Tak for dit svar i mit sidste brev ang. vores nu 2 årige datter...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Vælling

Vælling er en tilskudsblanding, og det minder i sammensætning om en tynd grød. Tilskudsblading adskiller sig fra modermælkserstatning ved at have et højere indhold af protein og visse mineraler. I følge sundhedsstyrelsen er der ikke grund til at give barnet tilskudsblanding fremfor modermælkserstatning. Og børn der bliver ammet har heller ikke ernæringsmæssigt brug for at få vælling.

Vælling kan tidligst gives til barnet fra 6 mdr.´s alderen, og det anbefales, at man ikke giver...

Læs mere i Babylex

Klumpfod

Når børn fødes med en fod, der er bøjet indad, hvor fodsålen peger bagud og fodryggen fremad, så kalder man det klumpfod. Der er ca. 1 ud af 1000 børn der fødes med klumpfod og ca. halvdelen af disse har misdannelsen på begge fødder.

Man ved ikke hvorfor nogle børn fødes med klumpfod, men der er en vis arvelig tilbøjelighed. Man siger at risikoen for at føde et barn med klumpfod øges med en faktor 30, hvis en søster eller bror har lidelsen.

Drenge fødes hyppigere...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Mange tak for dine mange meget gode og brugbare råd. Jeg er glad for at man kan skrive til dig. Ingen som jeg har mødt har så mange gode konkrete råd som du har og samtidig kan man altid mærke at det er med et stort hjerte. Tak! Persi


Annonce