Brev:
Bliver hevet i håret

Hej Helen
Tak for dine altid brugbar svar.
Jeg har endnu et problem jeg godt kunne tænke mig dine synspunkter på.
Det drejer sig om vores datter på 21 mdr som bliver hevet i håret i inst.
Hun kommer hjem og siger av av og hiver i sit hår og går ind på værelset til billedet af vuggestuen og peger på en person og siger av og hiver i håret og siger højt nej.
Hun har gjort det i 14 dages tid nu og gør faktisk det samme, når jeg kommer og henter hende med at sige av, hive og pege.
Hun har så de sidste par dage begyndt at græde når vi skal derned og vil ikke ind og afleveres og græder og siger av moar..
Det gør jo så ondt i mit lille ...
... moderhjerte at jeg mest af alt har lyst til at tage hende med hjem igen.
Det skal lige sige at lige inden dette begyndte kom jeg og hentede hende i splitsekundet efter hun var blevet hevet og hørte hende skrige og kalde moar og være dybt ulykkelig på skødet af en pædagog der fortalt hvad der var sket.
Tog en snak med en pædagog i sidste uge og fortalt hvad jeg havde på fornemmelsen. Og han sagde så, at der var nogen der gik og rev hende i håret.
Jeg tænker bare på hvad jeg kan gøre. Er det bare en del af at være lille og i inst eller kan der gøres noget så hun ikke er så ked af det. Ved jo godt de ikke river med vilje og man nok intet kan gøre.
Tak
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?
En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby
Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
14. september 2026 | Udvikling | 17 mdr.
Hej Helen Min datter er knap halvandet år, og jeg oplever ofte, at hun...
13. august 2026 | Opdragelse | 22 mdr.
Kære Helen Nu er der ikke længe til at der dukker en lillebror op hjemme...
30. juli 2026 | Renlighed | 21 mdr.
Kære Helen Vores søn på 21 måneder har netop haft en længere periode hvor...
10. juli 2026 | Sovevaner | 2 år
Kære Helen Min datter på 2 år er vanvittig svær at putte. Hun har egentlig...
9. juni 2026 | Renlighed | 19 mdr.
Hej Helen Vi har overvejet om vores søn på 19 måneder er ved at være klar...
Viden om børn:
Donorhjælp
Hvis man ikke kan blive gravid på almindeligvis, så kan man benytte sig af en donor. Og i Danmark er der to muligheder:
1. Donor med sæd:
Kvinder der ikke har nogen mandling partner eller hvor den mandlige partners sædkvalitet ikke kan anvendes til befrugtning, har mulighed for at blive gravide med en sæddoner.
Sæddonation kan både være anonym og åben. På lægeklinikker vil den normalt være anonym, hvor man kan få åbne donorer på jordemoderklinikker.
Fedt
Små børn har brug for fedt i maden. Det anbefales at tilsætte en tsk fedtstof i hver portion hjemmelavet mad. Det er udmærket at skifte imellem de forskellige typer fedtstof som olie, smør og plantemargarine.
Efter 1 års alderen kan barnet fortsat have behov for at få lidt ekstra fedtstof. Det er især i familier, hvor man spiser meget magert og gerne vil at barnet skal have sunde spisevaner fra starten.
I mager mad er der mange grøntsager, frugt og brød og kun lidt...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









