Svar: Mellem 1 og 2 lure
Hej
De fleste børn vil i 12-18 måneders alderen begynde at kunne nøjes med kun en lur dagligt, men i overgangsperioden, vil det ofte være rigtig godt at lade barnet sove fleksibelt. Det vil sige at de dage, hvor hun virker til at trives med kun en lur, ja der sover hun kun en gang og de dage hvor hun stadig virker til at have det bedst med to lure, så skal hun have lov til at sove sine to lure :)
Det vil altid være lidt svært i de perioder, hvor barnet ændrer søvnrytme. Det gælder når barnet går fra 3 til kun 2 lure, det gælder når barnet går fra 2 til kun 1 lur og det gælder også i den periode, hvor barnet skal vænne sig til helt at springe middagsluren over. Der er dog tale om perioder, så det er okay :)
Netop nu hvor vi gå ...
... julen i møde, så vil I sandsynligvis også have dage der ikke helt følger den normale rytme og her vil det være rigtig godt at I er endnu mere fleksible omkring jeres datter søvn. Det kunne godt tænkes at hun i juledagene vil have ekstra glæde af en ekstra lur, for at kunne bearbejde alle oplevelser, ligesom hun måske også vil komme senere i seng om aftenen, fordi I er i byen, har gæster eller andet.
Generelt er det en god idé at have et fast stå op tidspunkt og et fast puttetidspunkt om aftenen, men lige nu, netop i disse overgangsperioder, så er det altså nødvendigt at pejle lidt ind på, hvordan hun trives bedst og ikke se alt for meget på klokken :)
Håber du kan bruge dette videre, fortsat held og lykke :)
Rigtig god jul! :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...
4. juni 2025 | Sovevaner | 4 år, 2 mdr.
Lange putninger + sover uroligt i mor og fars seng
Hej Helen Tak for dine tidligere svar på vores henvendelser. Dem er vi meget...
23. maj 2025 | Sovevaner | 15 mdr.
Problemer med rytme og dagslure
Kære Helen Vores søn på snart 16 mdr er landet i en meget dårlig søvnrytme....
Viden om børn:
Navlestrengsblod - stamceller
Navlestrengsblod - det vil sige, det blod, som er tilbage navlestrengen og moderkagen efter fødslen - indeholder stamceller. Disse celler har hjulpet dit barn med at udvikle organer, blod, væv og immunsystem gennem hele graviditeten.
I dag forskes der meget intenst i brugen af stamceller, og håbet er at kunne gøre noget ved en række sygdomme, som i dag er uhelbredelige, fordi manglende eller ødelagte celler visse steder i kroppen ikke bliver dannet igen. Der findes mange...
Akupunktur
Der findes mange former for akupunktur. Oprindeligt er akupunktur en gammel kinesisk behandlingsform, som går ud på, at man ved at sætte nåle ind forskellige steder i kroppen, blandt andet kan bedøve eller lindre smerte.
Behandlingen har været brugt i mange tusinde år. Det er en behandling, der baserer sig på en holistisk opfattelse af kroppen og hvor man med nåle regulerer energiblokeringer i kroppen.
Akupunktur er blevet mere og mere almindeligt at bruge i...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.