Annonce

Annonce

Brev:

Koncentration og sociale kompetencer


30. november 2011

Kategori:
Alder:
2 år, 1 mdr.

Koncentration og sociale kompetencer

Hej Helen.

Min dreng på 2 år og 2 mdr. er en frisk og glad dreng, dog oplever vi - og har netop haft en snak med vores dagplejer om - at han ofte har svært ved at koncentrere sig om noget i længere tid ad gangen.

Han har svært ved at lege selv, og samtidig er det også som om, han ikke rigtig ved, hvordan han skal komme i leg med de andre børn. Det resulterer meget ofte i, at han går hen og skubber til de andre børn og vil tage deres legetøj. Det gider de andre børn naturligvis ikke, så de går ofte deres vej, hvilket jo så betyder, at han igen ikke har nogle at lege med. Heldigvis er det ikke noget med, at han hverken bider eller kradser, men det kan jeg jo selvfølgelig godt frygte at det kan udvikle sig til, hvis han ikke snart finder ud at kommunikere med dem på ordentligvis, og hele tiden føler sig misforstået - og især når han kommer i børnehave.

Rent sprogligt får vi at vide, at han rigtig godt med - han kan rigtig mange ord, men kan endnu ikke rigtig sætte dem sammen til sætninger, og det er mest os som forældre, der forstår ...


Annonce

... hvad det er han forsøger at sige.

Ifølge hans dagplejer ved han udemærket godt, at han ikke må tage de andres legesager, men hvorfor bliver han så ved? I dagplejen er der 3 andre drenge, hvoraf de 2 er noget mindre, og den anden dreng er meget reserveret og ofte helst vil lege selv.

Normalt når vi er ude og sammen med andre (ofte andre voksne og børn der er ældre end ham) får vi at vide, at vi har en super glad, sjov og charmerende dreng, og det er jo selvfølgelig rigtig dejligt, men hvordan hjælper vi ham bedst muligt med at udvikle de sociale kompetencer når han er sammen med jævnaldrende, og er der noget vi helt konkret kan gøre for at hjælpe ham til at blive bedre til at koncentrere sig?

Der er ingen tvivl om, at hans far også har og altid har haft meget "krudt bag i", og indimellem også har svært ved at fordybe sig i noget i længere tid ad gangen, hvis det ikke lige drejer sig om arbejde eller sport, men kan sådan noget på nogen måde være arveligt, eller er det bare en dårlig undskyldning?

Vi glæder os til at høre fra dig.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. maj 2025 | Sovevaner | 21 mdr.

Lang putning - 21 måneder

Kære Helen, Vi håber, du kan hjælpe os med at skabe en kortere og endnu...

Læs hele brevet og Helens svar


2. maj 2025 | Udstyr | 22 mdr.

Natlampe

Kære Helen Som du ved, så har vi store udfordringer med storesøsters (22mdr)...

Læs hele brevet og Helens svar


13. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Håndtering af selvstændighedsalder og aftenputninger

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om vores datter på 22 måneder, som i...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Reaktion på at være blevet storesøster

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om min datter på 22mdr som er blevet...

Læs hele brevet og Helens svar


4. april 2025 | Sovevaner | 22 mdr.

Opfølgning på opvågninger om natten - 22mdr

Kære Helen Tak for dit svar vedr. mit brev om min datters opvågninger....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Rødbede

Fra 6 mdr´s alderen kan du godt begynde at give dit barn rødbede, hvilket mange børn elsker og de kan give mosen en meget flot farve. Rødbeder kan også bages i ovnen sammen med andre rodfrugter.

Du skal dog være opmærksom på at rødbeder indeholder nitrat og derfor kun bør udgøre 1/10 af den portion mos, som barnet spiser. Alternativt bør de kun gives med ca 14 dages mellemrum.

Læs mere i Babylex

Sidde

De fleste børn kan i 6 mdr´s alderen sidde med let støtte f.eks. i en høj stol eller i barnevognen.

7 mdr gamle kan de fleste børn sidde kortvarrigt, dvs et par minutter, for så at falde til siden, for- eller bagover.

8 mdr gamle kan det fleste børn sidde i lidt længere tid og begynder også at tage hænderne ud og støde fra ved siden. Balancen bliver bedre og bedre.

Når barnet begynder at kunne sidde selv og holde et stykke legetøj i hånden er det...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusinde tak for dit uddybende svar..... Der er lige pludselig en masse ting der hænger bedre sammen for mig.

Tak fra Anja, med mindre ondt i brysterne


Annonce