Annonce

Annonce

Svar: 7 mdr vil helst kun spise grød


28. juli 2004

Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Hej

For det første vil jeg lige sige at du ikke kan forvente at din datter i en alder af knap 7 ndr vil kunne spise rugbrødshapser. De fleste børn er 8 mdr. før de begynder at kunne tygge.

Derimod kan du give hende øllebrød, netop så hun vænner sig til rugbrødssmagen og her har I jo stor succes.

Når hun bliver gammel nok til at spise blød rugbrød uden kerner, så kan du lave smørbart pålæg af grøntsager og komme på. Det kan være advokado, som kan smøres direkte på brødet, men det kan også være gulerodsmos krydret med lidt oregano eller lignende. Ikke så det er stærkt eller meget krydret, bare så det få lidt smag.

Grød er godt til at holde maven igang, men man anbefaler når barnet får mere end to måltder dagligt, at resten af måltiderne så består af grøntsagsmos.

Kartofler er gode til mos og udgør derfor en god substans i grøntsagsmosen. Men der jo børn som bestemt ikke synes om kartoffelmos og her er det helt fint at du laver mos af andre grøntsager. Brocholi og fisk er jo fint.

Hvilke grøntsager har du forsøgt med? Har du prøvet at mose kogte majs, da hun jo er glad for majsgrød og hvad med mos af ærter? Gulerod er sødt og det kan mange børn godt lide. Du kan også købe gulerodsmos på glas og evt. selv komme noget andet i. Det lyder som om din datter er meget glad for det søde, her tænker jeg på at hun har spist det med velbehag hvis der var æble i, hun spiser yoghurt med banan, men fravælger ...


Annonce

... neutral yoghurt, hun får svesker osv. Altså søde ting.

Hvis man giver sit barn meget sødt, så vænner det sig jo også til ting skal være søde og kan derfor godt afvise mere almindelig mad, så prøv at tænke over hvad det er for søde ting i giver og i hvor stor mængde det er. Det er jo sådan at sukker giver en falsk mæthedsfornemmelse og det er vigtigt at jeres datter er sulten, hvis hun skal spise.

I forhold til hendes alder så er der heller ikke noget i vejen for at I giver hende stykker af mad i hånden. Det kan være et stykke kogt kylling, kogt gulerod i stave, kartoffelbåde osv. I skal naturligvis være opmærksomme på at hun ikke fejlsynker i og med at hun ikke er ældre.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Når du giver købegrød, så er dette ofte indeholdt mælk og laves derfor kun på vand. Den mængde vand du tilbereder grøden på, svarer i forhold til mælkepulveret i grøden, således at hvis hun spiser en portion grød lavet på en dl vand, så får hun på den måde også 1 dl mælk. Det tæller med i regnskabet.

I stedet for at amme hende om natten kan du give hende en tår vand. Ellers er der ikke andet at gøre end du allerede gør, nemlig hjælper hende med at skifte side, lulle hende lidt og få hende til at finde roen igen. Tiden vil arbejde for jer i den retning.

Det er en god idé at bibeholde formidddagsmaden, da mindre men hyppigere måltider er vigtigt i forhold til børn. Hellere det en få og store måltider.

Fortsat held og lykke med hende.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Donorhjælp

Hvis man ikke kan blive gravid på almindeligvis, så kan man benytte sig af en donor. Og i Danmark er der to muligheder:

1. Donor med sæd:
Kvinder der ikke har nogen mandling partner eller hvor den mandlige partners sædkvalitet ikke kan anvendes til befrugtning, har mulighed for at blive gravide med en sæddoner.

Sæddonation kan både være anonym og åben. På lægeklinikker vil den normalt være anonym, hvor man kan få åbne donorer på jordemoderklinikker.

Læs mere i Babylex

RS virus

RS-virus eller respiratorisk syncytialvirus er i vintermånederne den hyppigste årsag til akut bronkitis hos små børn og RS-virus kan også udvikle sig til lungebetændelse.

RS-virus er meget smitsomt og det rammer typisk børn under to år og ofte er børnene under seks måneder. Det er især større søskende, som smitter de mindre søskende, som så kan blive rigtigt syge og kræve indlæggelse. RS-virus er dog sjældent livstruende og barnet kommer sig igen uden men.

De...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Endnu engang mange tak for dit svar her i den gode brevkasse. Jeg har anbefalet dig til dem jeg kender fordi du er SÅ god til at komme med nogle konkrete råd. Lige det som gør hverdagen lidt nemmere og knapt så frustrerende, så TAK for det!


Annonce