Annonce

Annonce

Brev:

Langtidsamning og vuggestuestart


22. november 2011

Kategori:
Alder:
2 år, 2 mdr.

Langtidsamning og vuggestuestart

Kære Helen

Jeg har fulgt og læst dine fantastiske råd i 2 år - og står pludselig selv til at skulle sidde i den anden ende - nemlig at spørge dig til råds :)

Som det fremgår af overskriften, så ammer jeg stadig mit barn (mest om natten) og det er ikke et problem for hverken ham eller mig. Dog tilbyder jeg ikke amning , men lader ham komme til mig. Jeg skal også oplyse at vi samsover - da han jo altid har haft et stort fysisk behov for tryghed.

Han er nu startet i vuggestue for en uge siden (vi har været i udlandet, så jeg har nydt tiden med ham) - og bliver virkelig, virkelig bekymret - først nu, for selvfølgelig har vi været i en ekstra stærk symbiose.

For hvordan i alverden tackler vi denne med middagssøvnen.. og så helt uden babs?:)

Lidt baggrund om ham:

- Født helt normalt - uden nogen fremskyndere eller anden medicin af nogen art

- Fra fødslen sagde sundhedsplejersken at han havde et ENORMT trygheds -og suttebehov. Og helt korrekt - han ville holdes og ammes hele dagen lang :)

- Han har aldrig accepteret sut, klud eller anden overgangsdyr - eller barnevogn eller klapvogn..

- Han spiser som en hest :) og er ellers helt normal i vægt og højde og intellekt

- Har været syg 2 gange i sit liv (forkølelse og en enkel virusinfektion)

I vuggestuen taler de om en vugge til ham, hvor han skal spændes fast. De har fået madrasser til de større børn - men de kan først komme i brug til næste år, grundet frigørelse af plads til denne 'sovestue'.

Han har altid vågnet efter 30-40 min. og får bryst for at få en ekstra god time til. 30-40 min er ...


Annonce

... ikke nok for ham at sove på. Han sover en enkelt gang om dagen.
Jeg skal dertil sige, at vuggestuen intet har sagt til amningen (Det kan være de tænker sit - men de har i hele forløbet været MEGET respektfulde på dette område).

Så, indtil da - er min store bekymring hvordan det skal foregå - eftersom han aldrig har prøvet andet herhjemme. Jeg har prøvet 'no cry', mælk på klud - og lige meget hjalp det - han bliver så ked, og vågner først rigtigt, hvis der er en anden distraktion end babs. Og helt korrekt læst - det var halvhjertet, for det var jo ikke for vores skyld jeg forsøgte.

Det der med at tilbyde ham et glas vand midt om natten, kan jeg ikke forestille mig at gøre overfor et halvsovende barn som i bund og grund bare ønsker tryghed.

Så jeg har nok mest behov for at få lidt ro i mine tanker inden jeg starter arbejde. Jeg tænker, at selvfølgelig lærer han at sove 'selv' derovre - men hvor langt tid vil det tage og skal jeg forberede mig på at hente et irritabelt og overtræt barn som kun har sovet 30 min?

Jeg er helt med på at de kan lade ham sove 2x30 minutter, hvis det er løsningen - men bør jeg egentlig være mere standhaftig omkring hans sovemadras?
Vugge eller sovevogn, som de har meldt ud, er så fjern fra hans måde at sove på, at jeg er bange for at han helt vil nægte det.
Han har aldrig haft problemer med at falde - dvs. kl.19.30 får han babs - og 10 min senere er han faldet i rolig søvn, uden bøvl eller panik.

Der er desværre ikke så meget materiale om langtidsammere - så derfor søger jeg hjælp her.

Kærlig hilsen,
En langtidsammende mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

21. oktober 2025 | Opdragelse | 2 år, 4 mdr.

Nedsmeltninger og trods

Kære Helen Vi oplever mange nedsmeltninger hos vores datter på 2 år og 4...

Læs hele brevet og Helens svar


19. juli 2025 | Opdragelse | 2 år, 5 mdr.

Forberede barn på flytning

Kære Helen Jeg har brug for et godt råd til, hvordan vi forbereder vores...

Læs hele brevet og Helens svar


4. juli 2025 | Renlighed | 2 år, 5 mdr.

Hurtig pottetræning

Kære Helen Min datter er 2 år og 5 måneder, og det er nu på tide hun smider...

Læs hele brevet og Helens svar


2. maj 2025 | Udstyr | 22 mdr.

Natlampe

Kære Helen Som du ved, så har vi store udfordringer med storesøsters (22mdr)...

Læs hele brevet og Helens svar


13. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Håndtering af selvstændighedsalder og aftenputninger

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om vores datter på 22 måneder, som i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Brystopereret

Mange kvinder bliver idag brystopereret. En brystoperation kan både være en brystreduktion, hvor man har fjernet noget af brystet og en brystimplantation, hvor man har gjort brysterne større.

Mange kvinder bekymrer sig om hvorvidt de vil kunne amme deres barn, når de er brystopererede og der er ikke andet at gøre, end at se hvad tiden bringer. Nogle kvinder vil fint kunne amme, det afhænger meget af operationsmåden. En del kvinder ammer delvist, giver altså bryst og supplerer med...

Læs mere i Babylex

Bøvse

Når babyer spiser, sluger de ofte en masse luft. Derfor har mange brug for at bøvse efter et måltid.

Den nemmeste måde at dit barn kan komme af med luften på er hvis du lægger barnet op mod skulderen og klapper eller stryger forsigtigt på ryggen. Hold barnet så højt, at barnets arme bliver løftet, så har luften lettere ved at komme ud.

Du kan også sidde med barnet foran dig på dit skød eller lægge barnet på din underarm og gå lidt rundt.

Spædbørn...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for kampen i medierne mod ’skrig dig i søvn’ metoden. Den er godt nok sej!

Jeg videresendte dit indlæg fra din egen side til en kollega, som var grædefærdig af tvivl over om hun var en dum og dårlig mor, når hun bare blev ved med at gå ind til sin grædende søn om aftenen. Hun var simpelthen så lettet og følte sig så godt bakket op. Hun havde fået mange ’gode råd’ fra venner og familie, som også havde forsikret hende om at hun både forkælede barnet og gjorde det utrygt (?!?) med sin inkonsekvens og blødsødenhed.

Det er en vigtig, vigtig kamp du kæmper for at få spredt et væsentligt budskab!


Annonce