Annonce

Annonce

Svar: Søvn hos 7 uger gammel pige


25. juli 2004

Kategori:
Alder:
1 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Mari-Louise Melchior

Din datter er stadig så lille at hun har behov for tryghed, at føle sig omsluttet og det er bestemt ikke alle børn der i en alder af 7 uger kan lægges til at sove for sig selv.

Mange børn sover godt, når de får lov til at sidde i en skråstol, som du beskriver, men det er helt korrekt at det ikke er godt for hendes ryg. Hun har bedre af at ligge på et tæppe på gulvet.

At ligge fladt på et tæppe eller en madras kan dog gøre det sværere at finde ro. Hvis du svøber hende, så vil tæppet eller dynen som hun ligger i forhindre hendes naturlige reflekser (arm/ben spjæt), som kan være medvirkende til at hun vågner op.

Mange børn har i en lang periode behov for at blive vugget, lullet når de skal sove. Jeres datter lyder som en af disse børn og hvis I kan leve med at hun i en periode falder i søvn på brystkassen af far, så er det helt fint med mig. Når I så flytter hende, så skal I være opmærksomme på at hun sover dybt, læg mærke til hendes vejrtrækning og hendes afslappede muskulatur på i ansigt og krop. Her er det så at I ruller hende i dynen, så hun stadig mærker samme omsluttenhed, som da hun lå hos far.

Ud fra din beksrivelse lyder det som om at jeres datter har et forholdsvis stort behov for at blive vugget, og det er naturligvis et problem, hvis det bliver en vane på længere sigt. Umiddelbart mener jeg dog ikke at det burde gøre sig gældende i en alder af kun 7 uger.

Hvad sker der, når hun vågner? Du skriver at hun ligger lysvågen, vil det sige at hun ligger og kigger? Jeg spørger ...


Annonce

... fordi at I måske skulle prøve at lade hende ligge. Nogle gange vil børn kunne falde til ro igen af sig selv. Hvis man som megetomsorgsfuld forældre springer til, hver gang barnet vågner, så lærer hun jo også at I kommer, når hun har powernappet.

Det betyder ikke at I ikke skal være der for hende og hun skal naturligvis tages op hvis/når hun græder, men børn kan nogle gange finde roen igen ved at få lov til at ligge og kigge på lyspletten på væggen, bladende på træet der bevæger sig i vinden osv.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Noget andet I skal tænke på at at børn omkring 2 mdr´s aldern jo begynder at have lit mere vågne perioder og være mere opmærksomme på, hvad der sker omkring dem. Hun fornemmer på en anden måde end tidligere at der f.eks. kommer en anden person ind i rummet, hvor hun er osv. Brug de vågne timer til at snakke med hende, så hun får brugt sine sanser, men find samtidig balancen imellem at kommnikere og give ro. Hvis der sker for meget, så kan hun ikke kapere alle indtryk og får derfor sværere ved at falde i søvn.

Tilsidst vil jeg lige sige at en sut jo også nogle gange er en løsning, sålænge det ikke bliver til at man som forældre står parat med den i hånden, hver gang den tabes ud af barnets mund. Hvis hun burger sut, så træk evt. en stofble igennem sutten, så den ligger tættere ved hendes ansigt, hvilket for nogle børn også er med til at give ro. Mange børn nyder faktisk en stofble ved ansigtet, da den hjælper dem til at skærme for alle de indtryk der der.

Håber I kan bruge nogle af mine tanker. Fortsat held og lykke med hende.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


4. juni 2025 | Sovevaner | 4 år, 2 mdr.

Lange putninger + sover uroligt i mor og fars seng

Hej Helen Tak for dine tidligere svar på vores henvendelser. Dem er vi meget...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Cykelhjelm

Alle børn bør bruge cykelhjem, når de cykler. Det gælder både når de cykler selv og når de sidder i cykelstol, i en ladcykel eller i en cykelanhænger.

Vælg en godkendt hjelm. Det vil sige en hjelm med et CE-mærke og godkendelsesnummeret EN 1078.

Derudover så skal hjelmen sidde rigtigt og det gør den når den dækker panden og sidder så stramt, at den ikke kan skubbes tilbage i nakken. I de fleste hjelme sidder skumgummipuder, som hjælper til at justere størrelsen, så...

Læs mere i Babylex

Nysgerrighed børn

At være nysgerrig er den egenskab, der giver barnet nye erfaringer, og dermed får barnet til at udvikle sig og blive mere intelligent. Små børn er født som små forskere, der er rigtig gode til at undre sig over ting de møder og være nysgerrige på den verden, der omgiver dem.

Et barn skal derfor ikke stoppes i at udforske verden, men skal have lov til at undersøge og bibeholde sit naturlige anlæg for nysgerrighed. Det lille barn skal således opfordres til at føle, gribe, smage og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for de altid fine og uddybende svar. De giver os ro på :)

Tak, fra en mor til 2


Annonce