Annonce

Annonce

Svar: Rugbrødshapsere og mad i halsen


20. november 2011

Alder:
8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Mor

Øvelse gør mester siger man, og sådan er det også med små børn :) De er nødt til at prøve sig frem igen og igen for at lære.

Det kan være en god idé at du adskiller mad i stykker fra skemaden, så din dreng ved, at når han spiser med ske, så skal maden mere eller mindre bare synkes, men når han får mad med fingrene eller med gaffel, så kræver det mere bid og opmærksomhed fra hans side.

Det vil også være en rigtig god idé at du giver ham meget små stykker i munden og at du forsøger at lægge hapserne ind i siden af munden, så han med det samme kan tygge sammen om dem. Hvis der kommer en haps ind forrest i munden, så er det svært for ham at få den ført med tungen over i siden af munden, tygge og derefter synke, så hjælp ham med processen ved at forsøge at få hapsere ind i mundvigen.

Prøv med helt små hapsere, måske bare ½ x ½ cm til at starte med, så det er ganske lidt. Prøv med bløde rugbrødshapsere, små stykker rigtig godt kogt pasta (f.eks. suppepasta), eller små stykker af indmaden af en frikadelle (kød eller fiskedelle).

Giv ham også kødsovs, millionbøf, risretter ...


Annonce

... osv. hvor han får naturligt struktur fra kød og ris sammen med sovs, og netop lærer at tygge mere. Generelt er sovs rigtig godt, fordi det hjælper ham med at bearbejde maden i munden.

I min bog "Helens bog om børn og mad" kan du læse om mad i stykker, finde opskrifter på forskelligt smørbart pålæg og kan også læse om førstehjælp, hvis det skulle være nødvendigt, hvilket det dog meget sjældent er :)


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Agurk kan du skære som en ring du sætter på hans finger, så kan han gumle på det, uden at få det i halsen. Du kan give ham bløde frugtbåde som appelsin, melon, blomme eller lignende - hvor æblebåde let knækker, så dem skal du ikke starte med - flere forlag finder du i min bog :)

En lillebror ost er meget blød og måske vil han kunne gumle på en hel, men det kan også være at den er for blød og derfor nærmest vil "hæve" i munden på ham og bare blive til en uformelig klump, som han ikke kan styre. I givet fald vil det være bedre at du giver ham nogle helt små bidder i munden, som han så kan øve sig på at sutte og gumle på og synke.

Håber du kan bruge dette videre, fortsat held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Navle

Hos det nyfødte barn sidder stadig en rest fra navlestrengen, som vil falde af, af sig selv, når barnet er mellem ca. 5 dage og tre uger gammelt. Det er normalt at det kan bløde fra navlen i denne periode og det kan også lugte fra navlen, da det er en forrådningsproces der sker.

Du skal være opmærksom på at navlen ikke begynder at lugte for meget, da det kan være tegn på infektion. Hvis navlen lugter gennem barnets tøj, er det for meget. Hvis der er rødme omkring navlen, kan...

Læs mere i Babylex

Øl og amning

Før i tiden anbefalede man, at kvinder der lige havde født, og som gerne ville amme, drak en maltøl eller en mørk hvidtøl dagligt, fordi det kunne hjælpe med at sætte mælkeproduktionen op. Det var kun øl af denne type, som havde effekt, og effekten skulle skyldes maltindholdet. På barselsafdelingen kunne man derfor få en øl til frokost eller aftensmaden, hvis man havde brug for det.

Det anbefales dog ikke mere, at man forsøger at øge sin mælkeproduktion ved at drikke øl....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Først og fremmest tusind tak for en rigtig god brevkasse, hvor vi som førstegangsforældre har fået svar på rigtig mange spørgsmål, bare ved at sidde og surfe lidt rundt i kategorierne. Dine gode svar har virkelig været en stor hjælp hele vejen igennem.

Bedste hilsner
Malene og Maria på 6 uger


Annonce