Brev:
Aftengrød og mellemmåltider

Hej Helen,
Så har jeg endnu en gang behov for lidt gode råd.
Min datter er nu godt 11 måneder, og hun har siden hun var 7 måneder fået en portion havregrød som erstatning for en putte-flaske, da hun bare slet ikke gad sutteflasken.
Den seneste tid har aftengrøden dog været lidt af en kamp, hvor hun begynder at græde og brokke sig, lige så snart hun bliver sat i højstolen. Oftest falder hun til ro ved at få lidt legetøj at kigge på, og så spiser hun fint. Men de sidste to aftener har hun konsekvent nægtet at åbne munden for skeen, og det har resulteret i, at hun er kommet i seng uden grød. Og egentligt har hun sovet fint nok uden grøden (i hvert fald ikke dårligere end hvis hun havde fået grød).
Så spørgsmålet er, om hun nu er blevet så gammel, at hun godt kan undvære det ekstra aftenmåltid?
Det er meget forskelligt, hvor meget hun spiser til aftensmad, og derfor har jeg indtil nu haft det meget godt med, at hun så spiste en portion havregrød inden hun kom i seng, for så havde hun da fået noget at sove på.
Hun er generelt begyndt at afvise at blive ...
... madet med ske, og jeg tænker, at det også spiller ind, når hun ikke gider aftengrøden. Kan vi evt. give hende noget andet fingermad inden hun bliver puttet - og hvad kunne det i givet fald være?
Mht. eftermiddagsmaden, så er hun ikke så godt til at spise på det tidspunkt, når hun er i dagplejen - måske fordi er sker så meget. Oftest får hun lidt brød og noget frugt om eftermiddagen, men det virker som om hun ikke bliver særlig mæt - hun er i hvert fald ofte sulten, når vi kommer hjem omkring kl. 16.45. Og så er det svært at holde hende hen til aftensmaden kl. 17.30.
Vi har en gåtur hjem fra dagplejen på ca. 20 minutter, og hun er begyndt at få en frugtstang på turen hjem, og det afhjælper hendes sult lidt.
Men er det godt for hende, at få en frugtstang på det tidspunkt hver dag? Fordelen ved frugtstangen er, at hun kan sidde med den selv - også med fingervanterne på. Hun gider ikke rigtigt spise en bolle uden smør/pålæg på, og jeg kan derfor ikke rigtigt komme på andre nemme løsninger end frugtstængerne. Har du nogle forslag hertil?
Med venlig hilsen
Mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.
13 måneder og konstant dårlig søvn
Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
Viden om børn:
Udvikling - børn
Børns motoriske udvikling er forskellig, men du kan bruge følgende rettesnor:
1 mdr.: Barnet prøver at løfte hovedet fra underlaget, når det ligger på maven
2-3 mdr.: Støtter på underarmene og løfter hoved og bryst fra underlaget.
4 mdr.: Kan selv holde hovedet i siddende stilling. Begynder at trille rundt fra mave til ryg. Rækker ud efter ting.
5 mdr.: Hvis barnet får hjælp til at sidde op, vil det sidde med rank ryg og hovedet i fin...
Fødetaske
En fødetaske er den taske, som du skal bruge, imens du er på hospitalet, når du skal føde. Uanet om du skal føde ambulant eller være på barselsgangen i flere dage, så er det rart at have lidt ting pakket og parat.
Til selve fødslen vil nogle kvinder medbringe tøj, som de kan føde i, hvor andre kvinder vil bruge det tøj, som man får udleveret på sygehuset. Det kan være rart, at du har dine egne toiletartikler, shampoo, børste, tandbørste, hårelastikker osv. men derudover så er det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




